آتش سوزی در کلیسای قبطی مصر دست کم 41 کشته در حین نماز یکشنبه گرفت

قاهره – به گفته وزارت بهداشت این کشور، در پی وقوع آتش‌سوزی در یک کلیسای ارتدوکس قبطی در قاهره بزرگ در حالی که نمازگزاران برای نماز یکشنبه جمع شده بودند، دست‌کم 41 نفر کشته و حدود ده‌ها نفر زخمی شدند.

آتش سوزی کلیسای ابوسفین – یکی از بزرگترین آتش سوزی های استان جیزه – یکی از مرگبارترین آتش سوزی های کشور در سال های اخیر بوده است. وزارت کشور مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که گمان می‌رود علت آن نقص عملکرد واحد تهویه مطبوع در طبقه دوم این ساختمان باشد که دارای کلاس‌های درس نیز می‌باشد.

حماده الساوی، دادستان عمومی این کشور، گفت که دستور تحقیقات در مورد آتش سوزی را صادر کرده است.

پدر میخائیل گرگس، معاون اسقف نشین جیزه شمالی، به یک ایستگاه تلویزیونی کلیسا گفت که کودکانی را در میان کشته شدگان دیده است. کشیش دیگری در کلیسایی در مجاورت که با همان ایستگاه تلویزیونی نیز صحبت می کرد، گفت که کودکان در زمان وقوع آتش سوزی به جای تخلیه به طبقه بالای ساختمان منتقل شدند.

اکثر کشته ها و جراحات در نتیجه استنشاق دود و ازدحام جمعیت هنگام تلاش برای فرار از ساختمان در حال سوختن بوده است. وزارت بهداشت اعلام کرد. وزارت داخله اعلام کرد که آتش کنترل شده است.

فیلم‌های ویدئویی از سایت که توسط تایمز تأیید شده است، بازدیدکنندگان کلیسا را ​​نشان می‌دهد از پنجره ها کمک می طلبد دود سیاه غلیظی نیز از ساختمان بلند شد. در نماهای دیگر افراد دیده می شوند در پشت بام کلیسا به دام افتاده است همانطور که آتش در اطراف آنها گسترش یافت.

برخی از ساکنان ایمبابا، محله پرجمعیتی که کلیسا را ​​در خود جای داده است، از واکنش دولت و خدمات اضطراری انتقاد کرده اند. زن گفت در کلیپ ها الجزیره از محل حادثه به اشتراک گذاشت که نیروهای اورژانس دو ساعت و نیم است که نرسیده اند.

فیلم خارج از بیمارستانی که بیماران در آن تحت درمان هستند، جمعیت خشمگین را نشان می‌دهد. منبع ناامیدی آنها بلافاصله مشخص نبود. مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر، به همراه دیگر سیاستمداران ارشد در بیمارستان از مجروحان عیادت کردند.

آقای سیسی گفت: “من از نزدیک تحولات این حادثه تلخ را دنبال می کنم.” او در بیانیه ای در توییتر گفت. به همه نهادها و نهادهای دولتی مربوطه دستور دادم تا تمام اقدامات لازم را انجام دهند.»

بر اساس بیانیه ای که از سوی کابینه مصر منتشر شد، دولت اعلام کرد که خانواده های قربانیان آتش سوزی 100000 پوند مصری (حدود 5223 دلار آمریکا) دریافت خواهند کرد.

مصر در سال‌های اخیر بارها از آتش‌سوزی‌هایی که به تلفات گسترده تبدیل شده است، آسیب دیده است و انتقادهایی را نسبت به واکنش اضطراری دولت و همچنین استانداردها و مقررات ایمنی آتش‌سوزی برانگیخته است.

در سال 2002 حداقل 370 نفر بر اثر آتش سوزی در قطار شبانه ای که با سرعت در منطقه مصر علیا در حال عبور از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر بود، جان خود را از دست دادند. در سال 2005، حداقل 31 نفر در آتش سوزی در یک تئاتر دولتی در بنی سوف پس از افتادن شمع در حین تولید “هملت” جان باختند.

در سال 2008، آتش‌سوزی ساختمان پارلمان مصر را فرا گرفت و حداقل 10 نفر را مجروح کرد. آتش‌سوزی در یک کارخانه پوشاک در نزدیکی قاهره در مارس 2021 باعث مرگ حداقل 20 نفر شد. دو آتش‌سوزی مجزا در بیمارستان – در سال‌های 2020 و 2021 – باعث مرگ 9 بیمار کرونا در شهرهای اسکندریه و جیزه شد.

مسیحیان قبطی حدود 10 درصد از جمعیت 100 میلیونی مصر را تشکیل می دهند که بیشتر آنها را مسلمانان سنی تشکیل می دهند. این اقلیت اغلب هدف تبعیض گسترده و حملات خشونت آمیز، از جمله شاخه دولت اسلامی در استان سینا مصر است.

برای دهه‌ها، مسیحیان مصر شکایت داشتند که محدودیت‌های دولت در ساخت، بازسازی و تعمیر کلیساها بخشی از الگوی تبعیض بزرگ‌تری است که باعث شد آنها شهروندی درجه دو را دریافت کنند و بسیاری از عبادتگاه‌هایشان را خراب کرد.

قوانین مربوط به سال 1934 ساخت کلیساها در نزدیکی مدارس و ساختمان های دولتی را ممنوع می کرد و مجوزهای ساختمانی معمولاً تنها با فرمان رئیس جمهور صادر می شد. بر اساس گزارش سال 2018 پروژه دموکراسی خاورمیانه، دولت از لحاظ تاریخی به چنین پروژه های کلیسا به عنوان یک موضوع امنیتی بالقوه می نگرد که باید به شدت مدیریت شود، تا حدی به دلیل سابقه درگیری های فرقه ای کشور، به ویژه در مناطق فقیرنشین و روستایی. موسسه تحقیقاتی مستقر در ایالات متحده

در نتیجه، هزاران کلیسا بدون مجوز رسمی ساخته شدند که اغلب نقض آشکار استانداردهای اولیه ایمنی آتش نشانی بود.

تحت فشار اقلیت مسیحی مصر، آقای سیسی در سال 2016 قانونی را با هدف اصلاح این مقررات ارائه کرد. اگرچه در آن زمان این قانون به عنوان اولین گام حیاتی برای پایان دادن به تبعیض‌ها مورد استقبال قرار گرفت، اما اجرای آن از آن زمان با ناکارآمدی و بوروکراسی کند خدشه دار شده است.

این آتش سوزی روز یکشنبه از سوی دولت های خارجی تسلیت گفت. وزارت خارجه عربستان سعودی «تأسف و اندوه عمیق» خود را ابراز کرد. نیکول شامپاین، کاردار سفارت آمریکا در مصر در بیانیه ای از سفارت آمریکا در قاهره گفت: افکار و دعاهای ما با کلیسای جیزه و سراسر مصر است. گرت بیلی، سفیر بریتانیا در مصر نیز در این پیام تسلیت گفت.

چیزی برای رشوه دادن نیست گزارش از قاهره، ایوان وارد از لندن و لیام استک از نیویورک.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما