آخرین شرایط سفر به مشهد در شرایط کرونا زومیت

[ad_1]

شهر مشهد یکی از مقاصد مهم زائران ایرانی به شمار می رود و افزایش واکسیناسیون عمومی امیدها را برای از سرگیری گردشگری افزایش داده است. در این میان آگاهی از شرایط جدید سفر در مشهد می تواند برای سفری ایمن و مطمئن بسیار کمک کننده باشد.

محدودیت های کرونا بر اساس نقشه رنگارنگ شهر تعیین می شود و به عنوان مثال در نوروز 1400 که مشهد در حالت زرد قرار داشت، امکان بازدید از این شهر زیارتی با تور مشهد فراهم شد. با نصب اپلیکیشن ماسک گردشگران می توانند از طرح تاج گذاری در کشور مطلع شوند. به آنها توصیه شد به جای اتوبوس و قطار با هواپیما سفر کنند. چون زمان کمتری در جاده داشتند و نکات بهداشتی بیشتری در هواپیما رعایت می شد.

همانطور که می دانید آخرین پیک کرونا در مرداد و شهریور و قوی ترین موج کرونا در خراسان رضوی رخ داد. در همین راستا هیچ خودروی غیربومی در داخل و خارج از استان اجازه ورود به مشهد را نداشت و تخلف از آن جریمه یک میلیون تومانی را در پی داشت. در نتیجه ترافیک و سفر به مشهد 50 درصد کاهش یافت. همچنین ظرفیت پرواز در این مدت 50 درصد کاهش یافت. هتل ها، مانند بسیاری از مشاغل، بسته شدند و باعث خسارات مالی جدی شدند.

مجسمه سوارکاران روی سکوی سنگی

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مصطفی موسوی)

در مهر ماه 1400 رئیس پلیس راه خراسان رضوی اعلام کرد که از آنجایی که مشهد در وضعیت کرونا زرد قرار دارد، ورود خودروهای غیربومی به داخل شهر ممنوع نخواهد بود. اما به مسافران گفته شد که از سفرهای غیرضروری خودداری کنند. چرا که خراسان رضوی تازه از وضعیت رنگ قرمز خارج شده بود و هجوم گردشگران احتمال تشدید این همه گیری را داشت.

پس از پنجمین قله کرونا که کل کشور از جمله مشهد را در بر گرفت، فوران ششمین قله کرونا در آبان 1400 شنیده شد. این موضوع مورد توجه گردشگران و همچنین تجارت این شهر نیست. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد 10 آبان ماه اعلام کرد که نمی توان به طور قطعی درباره آغاز به کار پیک ششم گفت. او اضافه کرد:

تعداد بیماران سرپایی افزایش یافته است. اما نکته مهم در ابتدای پیک برای ما این است که تعداد بیماران کرونری در حال افزایش است و تا تعداد تخت ها زیاد نشود پیک جدید شروع نمی شود.

در واقع با توجه به افزایش شیوع بیماری عروق کرونر قلب در خراسان رضوی، احتمال افزایش تعداد تخت ها در مشهد وجود دارد. با این حال، اگر مردم نسبت به واکسیناسیون بیشتر استقبال کنند، خطر اوج ششم کاهش می یابد. بنابراین گردشگران و مسافران با توجه به این مشکل با هیچ محدودیتی مواجه نخواهند شد.

بی شک واکسیناسیون مستمر، استفاده از ماسک، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از ترددهای غیرضروری و تاج گذاری به موقع امکان پذیر خواهد بود.

در آبان 1400 وزارت راه و شهرسازی به همراه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که هواپیماها 100 درصد مسافران و 80 درصد قایق، قطار و اتوبوس را می پذیرند. . پس مسافرانی که لحظاتی را برای بازدید از دیدنی های مشهد وقت می گذارند; حمل و نقل زمینی و هوایی به این نقطه گردشگری مشکلی نخواهد داشت.

برای سفر به مشهد با هواپیما، اتوبوس و قطار باید کارت واکسیناسیون یا تست PCR منفی با اعتبار 72 ساعت داشته باشید. علاوه بر این، رعایت فاصله های اجتماعی بین مسافران خروجی و پذیرایی همچنان پابرجاست.

مکان ورزش های آبی

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: هادی ایزدپناه)

همینطور هتل مشهد طبق تمامی پروتکل های بهداشتی گردشگران و زائران را جذب می کند و وضعیت مانند شیوع اولیه کرونا نیست و مردم به راحتی می توانند اقامت کنند. در طول شیوع کرونا، بسیاری از هتل‌ها از درب‌های اتوماتیک استفاده کرده‌اند تا مهمانان هتل دیگری برای باز و بسته کردن درب آن را لمس نکنند. برخی از هتل ها کارکنانی با امکانات بهداشتی برای باز و بسته کردن ورودی هتل استخدام کرده اند. مسئولان هتل می گویند همه کارکنان باید برای جلوگیری از شیوع ویروس از دستکش و ماسک استفاده کنند تا ابهامی در سلامتی ایجاد نشود. یکی دیگر از روش‌های جالب بسیاری از هتل‌هایی که در طول شیوع کرونا دیده شده و هنوز وجود دارد، امکان تسویه حساب‌های آنلاین است که بسیاری از افراد را از پاس کردن کارت‌های نقدی باز می‌دارد.

استفاده از وسایل پلاستیکی یکبار مصرف به جای ظروف چینی و شیشه ای، وجود مواد ضدعفونی کننده در اتاق های هتل، لابی، آسانسور و سایر فضاها نیز به گردشگران این اطمینان را می دهد که در سفر به مشهد به احتمال زیاد به ویروس کرونا مبتلا نشوند.

قبل از فوران کرونا، شهر مشهد به طور متوسط ​​سالانه پذیرای 20 میلیون گردشگر بود، اما محدودیت‌های کرونا باعث کاهش شدید تعداد مسافران در این شهر شد. امروز با توجه به تسریع در انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی، امید است هرچه زودتر وضعیت مشهد قبل از تاج گذاری به حالت عادی بازگردد. به این ترتیب گردشگران می توانند با برنامه ریزی برای سفر مجدد به مشهد، بازدید از مکان های جذابی مانند پارک های مشهد و خرید سوغات مشهد از بازارها و مراکز خرید معروف، گردشگری این شهر را احیا کنند.

عکس روی جلد: ویکی مدیا (عکاس: شکیبا پیمانی)

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما