آغاز تمرینات نظامی بی سابقه چین در اطراف تایوان

یک روز پس از سفر مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان که پکن آن را بخشی از خاک خود می داند، چین روز پنجشنبه تمرینات نظامی بی سابقه ای را با استفاده از گلوله های واقعی در سراسر جزیره آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، خبرگزاری دولتی CCTV چین اندکی پس از آغاز این رزمایش ها اعلام کرد که تمرینات از ساعت 4 صبح روز پنجشنبه آغاز شده و ساعت 4 بامداد روز یکشنبه پایان می یابد. این مانورها شامل شلیک گلوله های واقعی به آب ها و حریم هوایی اطراف تایوان است.

این در حالی است که مقامات تایوان این مانورها را نقض قوانین سازمان ملل، حمله به خاک تایوان و چالش مستقیم آزادی پرواز و ناوبری می دانستند.

حزب حاکم دموکراتیک مترقی تایوان تایید کرده است که چین در حال انجام مانورهایی در شلوغ ترین آبراه های بین المللی و مسیرهای پروازی جهان است. این یک رفتار غیرمسئولانه و غیرقانونی است.

در همین حال سخنگوی کابینه تایوان با محکومیت این مانورها گفت: سایت های وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دفتر رئیس جمهور تایوان نیز مورد حمله هکرها قرار گرفتند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که چهارشنبه شب، چند ساعت پس از خروج پلوسی از تایوان و عزیمت به کره جنوبی، هواپیماهای ناشناس، احتمالاً پهپادها، بر فراز حریم هوایی جزایر کینمن تایوان به پرواز درآمدند.

ژنرال چانگ زون سونگ از فرماندهی دفاع کینمن ارتش تایوان گفت: این پهپادها به صورت جفت ظاهر شدند و شامگاه چهارشنبه حدود ساعت 21:00 و 22:00 به وقت محلی دو بار بر فراز حریم هوایی جزایر کینمن پرواز کردند.

وی افزود: بلافاصله برای دور نگه داشتن آنها از این منطقه تیر اخطار شلیک کردیم. پس از آن رفتند و وارد منطقه ممنوعه ما شدند و ما آنها را متفرق کردیم.

دفتر امور تایوان چین مستقر در پکن اعلام کرد: مجازات نیروهای خارجی و حامیان استقلال تایوان کاملا قانونی و معقول است.

خبرگزاری شینهوا در اقدامی غیرمعمول، رزمایش در شش منطقه اطراف تایوان را با نقشه ای اعلام کرد.

در روز پنجشنبه، هشت موضوع پرطرفدار در شبکه اجتماعی چینی Weibo، که مشابه توییتر است، همگی مربوط به تایوان بودند و اکثر کاربران یا از این مانورها حمایت کردند یا از سفر پلوسی به تایوان ابراز خشم کردند.

امروز، مانند روزهای اخیر، تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا در پکن به طرز فوق العاده شدیدی ادامه دارد. در حال حاضر هیچ نشانه ای از اعتراضات گسترده یا درخواست برای تحریم محصولات ایالات متحده وجود ندارد.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما