آغاز غیر رسمی پادشاهی بن سلمان

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ترمیم کابینه که روز سه شنبه اعلام شد، نخست وزیر این کشور را منصوب کرد. مقامی که به طور سنتی در اختیار پادشاه بود. محمد که چندین سال عملاً حاکم پادشاهی بود، پیش از این معاون نخست وزیر در زمان ملک سلمان و همچنین وزیر دفاع بود. خبرگزاری فرانسه در 27 سپتامبر گزارش داد که برادر کوچکترش خالد بن سلمان که معاون وزیر دفاع بود، جایگزین وی به عنوان وزیر دفاع خواهد شد. بر اساس فرمان سلطنتی ملک سلمان که توسط خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شد، روسای سایر وزارتخانه های کلیدی از جمله کشور، امور خارجه و نیرو در سمت های خود باقی ماندند. شاهزاده محمد که ماه گذشته 37 ساله شد، اولین کسی بود که از سال 2017 به عنوان پادشاه جانشین پدر بیمارش شد.

به گفته این اقتصاددان، عربستان سعودی سال هاست که تلاش می کند گمانه زنی ها در مورد سلامت پادشاه 86 ساله را خاموش کند. این پادشاهی از سال 2015 بر بزرگترین صادرکننده نفت جهان حکومت می کند. در سال 2017، دولت سعودی گزارش های فزاینده و گمانه زنی ها مبنی بر برنامه ریزی پادشاه برای کناره گیری به نفع محمد را تکذیب کرد. به گزارش رسانه های رسمی، ملک سلمان در سال جاری دو بار در بیمارستان بستری شده است که آخرین آن، اقامت یک هفته ای در بیمارستان در ماه مه بود که شامل معاینات از جمله کولونوسکوپی بود. شاهزاده محمد در سال 2015 وزیر دفاع شد که گامی اساسی در مسیر سریع او برای تحکیم قدرتش بود. او در این سمت بر فعالیت های نظامی عربستان در یمن نظارت داشت. این پادشاهی ائتلافی را برای مبارزه با حوثی ها رهبری می کند.

همچنین به چهره عمومی یک برنامه اصلاحی جامع معروف به چشم انداز 2030 تبدیل شده است. این تغییرات و اصلاحات شامل اعطای حق رانندگی به زنان، افتتاح سالن های سینما، استقبال از گردشگران خارجی، نادیده گرفتن کمیسیون ترویج فضیلت و پیشگیری از منکر، میزبانی ستاره های پاپ و مسابقات بوکس سنگین وزن در میان سایر رویدادهای ورزشی. با این وجود، او همچنان به زندانی کردن منتقدان ادامه داد و در پاکسازی گسترده نخبگان کشور، حدود 200 شاهزاده و تاجر را در هتل ریتز-کارلتون ریاض در یک اقدام ضد فساد در سال 2017 بازداشت کرد. این به نوعی کنترل او را بر قدرت دشوارتر کرد. بر اساس این گزارش، او با قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018 به شهرت بین‌المللی دست یافت. سال گذشته، رئیس جمهور بایدن گزارش اطلاعاتی را که نشان می‌داد شاهزاده محمد عملیات علیه خاشقجی را تایید کرده بود، از حالت طبقه‌بندی خارج کرد. ادعایی که مقامات سعودی آن را رد کردند.

اما افزایش شدید قیمت انرژی ناشی از حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از رهبران غربی را بر آن داشت تا برای افزایش تولید نفت به عربستان سعودی سفر کنند. در میان آنها افرادی مانند بوریس جانسون، نخست وزیر وقت بریتانیا و خود بایدن نیز حضور داشتند. آنها قبلاً دولت عربستان سعودی را “مردود” توصیف کرده و قول داده بودند که این کشور را منزوی کنند. اولاف شولز، صدراعظم آلمان، آخرین رهبر این کشور بود که آخر هفته گذشته به عربستان سعودی سفر کرد.

استفانی کرچگاسنر نیز در گزارش 27 سپتامبر گاردین نوشت: محمد بن سلمان به عنوان نخست وزیر عربستان سعودی منصوب شده است، در حالی که کارشناسان معتقدند این اقدام می تواند ولیعهد را از یک شکایت بالقوه آسیب زا از سوی ایالات متحده مصون سازد. پادشاهی عربستان سعودی روز سه‌شنبه در رابطه با ارتباط وی با نقش ادعایی‌اش در قتل جمال خاشقجی، ملک سلمان را از قوانین عربستان مستثنی کرد که به پسرش اجازه می‌دهد نخست‌وزیر شود. به این ترتیب او عناوین «شاه» و «نخست وزیر» را که تا آن زمان شخصاً داشت، رسماً به پسرش سپرد. از این‌جا می‌توان نتیجه گرفت که ملک سلمان کناره‌گیری کرده و محمد به عنوان یک «شاه در سایه» عمل می‌کند. به گزارش خبرنگار گاردین، به نظر نمی رسد این تحول توازن قوا در عربستان سعودی را تغییر دهد. زیرا این شاهزاده 37 ساله قبلاً به عنوان حاکم واقعی عربستان سعودی و وارث تاج و تخت دیده می شد.

اما برای منتقدان دولت سعودی، زمان تصمیم گیری به وضوح به ضرب الاجل دادگاه در هفته آینده مرتبط است که در آن یک قاضی آمریکایی از دولت بایدن بپرسد که آیا شاهزاده محمد باید مصونیت حاکمیتی خود را در پرونده ای که هتیجه چنگیز، نامزد خاشقجی مطرح کرده است، داشته باشد. . حضور داشته یا نه؟ حتیجه چنگیز در شکایت خود محمد بن سلمان و 20 نفر دیگر را به دست داشتن در قتل خاشقجی متهم کرد و گفت که این جنایت به وی آسیب شخصی و مالی وارد کرده است. من تقاضای غرامت کرده ام. با این حال، قاضی این سوال را مطرح کرد که آیا شاهزاده محمد باید طبق قوانینی که از سران کشورها حمایت می کند مصونیت داشته باشد. عبدالله العود، مدیر خلیج عربی در سپیده دم، یک گروه دموکراسی خواه مستقر در واشنگتن، گفت: [شاهزاده محمد] توصیه می شود قبل از پاسخ دولت بایدن در 3 اکتبر این اقدام را انجام دهد. عملا، [نخست وزیر شدن] فرقی نداره.”

کاخ سفید در این مورد اظهار نظری نکرده است. شاهزاده محمد دست داشتن در قتل خاشقجی را رد کرد. ارزیابی اطلاعاتی ایالات متحده همچنین نشان داد که پادشاه آینده ممکن است دستور ترور را صادر کرده باشد. تصمیم به اعطای عنوان نخست وزیری به محمد احتمالاً هر گونه نگرانی در عربستان سعودی مبنی بر اینکه ولیعهد ممکن است در سفر به خارج از کشور با بازداشت یا چالش های قانونی مواجه شود را برطرف کند. دعوای مدنی علیه شاهزاده محمد که چنگیز در اکتبر 2020 در دادگاه فدرال واشنگتن دی سی مطرح کرد، مدعی است که وی و سایر مقامات سعودی در یک “طرح و نقشه” عمل کرده اند. خاشقجی در سال 2018 در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد.

از سوی دیگر اعطای این القاب به محمد راه دیگری برای تحکیم و تثبیت قدرت او در شبه جزیره عربستان است. به این ترتیب می توان گفت که او عملاً منصب پادشاهی را به عهده گرفت. منتقدان رژیم سعودی، از جمله فعالان در تبعید در آمریکا و اروپا، هشدار داده اند که سرکوب مخالفان توسط ولیعهد در ماه های اخیر تشدید شده است. گاردین دریافته است که دولت بریتانیا به دنبال مداخله در حداقل یک موضوع بسیار مهم بوده است. این پرونده مربوط به سلما الشهاب، دانشجوی دکترا در دانشگاه لیدز است که پس از بازگشت به کشور دستگیر و به 34 سال زندان محکوم شد.

یک منبع که خواست نامش فاش نشود به گاردین گفت که مقامات سفارت انگلیس در ریاض نگرانی های خود را در مورد پرونده شهاب با مقامات سعودی مطرح کرده اند. این منبع گفت که طارق احمد، نماینده محافظه کار نیز این موضوع را در دیدار با سفیر عربستان در بریتانیا در 25 آگوست مطرح کرد. گاردین در گزارش خود به دو نکته مهم اشاره می کند. اول از همه، اعطای عنوان «پادشاه» و «نخست وزیر» به محمد گامی در جهت شناخت بین المللی و تثبیت قدرت او به عنوان وارث تاج و تخت در عربستان سعودی است. دوم، این اقدام مانع از تعقیب محمد در هنگام سفر به خارج از کشور توسط مقامات قانونی غربی می شود. زیرا فقط مقامات ارشد کشورها از تعقیب و دستگیری معاف هستند.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما