آلمان ممنوعیت صدور ویزا برای روس ها را نپذیرفت

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه درخواست اتحادیه اروپا برای جلوگیری از صدور ویزا برای شهروندان روسیه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ایرانی، شولز در واکنش به طرح پیشنهادی فنلاند و استونی برای افزایش تحریم ها علیه روسیه گفت که «تحریم ها نباید شهروندان بی گناه را هدف قرار دهند».

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین به رئیس جمهور روسیه حمله کرد و گفت: این جنگ پوتین است، تحریم های اتحادیه اروپا باید علیه رئیس جمهور روسیه و مسئولین جنگ اوکراین باشد.

صدراعظم آلمان خاطرنشان کرد که تحریم‌های قوی و ملموسی علیه بسیاری از مقامات، الیگارش‌ها و گروه‌های قدرتمند روسیه اعمال شده است و ما مطمئناً به اقدامات بعدی ادامه خواهیم داد.

وی توضیح داد: اگر آلمان اکنون این اقدامات را به همه از جمله افراد بی گناه تعمیم دهد، اثربخشی این تحریم ها کاهش می یابد.

چند روز پیش، استونی و فنلاند از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستند که صدور ویزای توریستی برای شهروندان روسیه را متوقف کنند.

کایا کالاس، نخست وزیر استونی روز سه شنبه در پیامی توئیتری مدعی شد که سفر به اروپا یک امتیاز است. حق بشر نیست و اکنون زمان پایان دادن به گردشگری از روسیه است.

پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند تایید کرده است که دولت این کشور قصد دارد قوانین ویزا را برای شهروندان روسیه تشدید کند و این موضوع را در پایان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در ماه جاری مطرح خواهد کرد.

ولادیمیر چیژوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا نیز روز پنجشنبه به طرح اتحادیه اروپا پاسخ داد و گفت که مسکو انتظار دارد عقل سلیم مانع از اجرای ایده ممنوعیت روادید برای اتباع روسیه توسط کشورهای اتحادیه اروپا شود.

در همین راستا، آرتور مرادیان، رئیس اتحادیه تورگردانان روسیه گفت: اگر کشورهای اروپایی صدور روادید برای روس‌ها را متوقف کنند، این امر بر حرکت کل گردشگرانی که از این کشور خارج می‌شوند، تأثیری نخواهد داشت.

Nord Stream 1. آماده سازی توربین خط لوله

شولتز در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به تعمیر قطعه خط لوله نورد استریم که از کانادا به آلمان آمده است، گفت: توربین نورد استریم 1 آماده است و روسیه می تواند آن را وارد کند.

خط لوله گاز نورد استریم 1 که گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان می رساند، در سال 2012 راه اندازی شد و گرهارد شرودر صدراعظم سابق آلمان یکی از معماران اصلی آن بود.

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرده است که به دلیل عدم تامین تجهیزات لازم توسط زیمنس از طریق خط لوله گاز نورد استریم، ظرفیت روزانه خود برای انتقال گاز به آلمان را بیش از 40 درصد کاهش می دهد.

این شرکت روسی در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، افزود: تحویل گاز از طریق خط لوله گاز نورد استریم به جای ۱۶۷ میلیون مترمکعب در روز، تنها تا سقف ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز قابل تضمین است.

در این بیانیه آمده است که دلیل این امر کمبود کمپرسور از شرکت زیمنس آلمان در ایستگاه کمپرسور پورتووایا در نزدیکی شهر ویبورگ در منطقه لنینگراد (شمال غربی روسیه) است. در حال حاضر، کارخانه نورد تنها می تواند از سه واحد کمپرسور گاز استفاده کند.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما