آمریکا قرارداد تسلیحاتی 1.1 میلیارد دلاری به تایوان را تایید کرد که خشم چین را برانگیخت

صادر شده در:

ایالات متحده روز جمعه یک بسته تسلیحاتی 1.1 میلیارد دلاری برای تایوان اعلام کرد و متعهد شد که با افزایش تنش ها با پکن که به واشنگتن درباره “اقدامات متقابل” هشدار داده است، به تقویت دفاعی جزیره ادامه دهد.

این توافق یک ماه پس از آن صورت می‌گیرد که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، از دموکراسی خودمختار بازدید کرد و چین را بر آن داشت تا نمایش قدرتی را آغاز کند که می‌تواند آزمایشی برای تهاجم آینده باشد.

این بسته – بزرگترین بسته برای تایوان که در دولت جو بایدن به تصویب رسید – شامل 665 میلیون دلار برای حمایت از پیمانکار برای حفظ و ارتقای سیستم هشدار زودهنگام راداری Raytheon که از سال 2013 در حال کار است و به تایوان در مورد حمله آتی هشدار می دهد.

تایوان همچنین 355 میلیون دلار برای 60 موشک Harpoon Block II هزینه خواهد کرد که می توانند کشتی های ورودی را در صورت حمله از طریق آب توسط چین ردیابی و غرق کنند.

این قرارداد همچنین شامل 85.6 میلیون دلار برای بیش از 100 موشک سایدوایندر است که پایه اصلی قدرت شلیک هوا به هوا ارتش‌های غربی است.

چانگ تونهان، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری تایوان در بیانیه ای از حمایت مستمر ایالات متحده از امنیت و دفاع این جزیره تشکر کرد.

او گفت: «این فروش تسلیحات نه تنها به سربازان ما در مبارزه با اجبار منطقه خاکستری کمک می‌کند، بلکه قابلیت‌های هشدار زودهنگام جزیره را در برابر موشک‌های بالستیک دوربرد افزایش می‌دهد».

اعلام این فروش یک روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای تایوانی یک هواپیمای مسافربری تجاری ناشناس را در میان یک سری تهاجمات مرموز ناگهانی که اعصاب جزیره را به دنبال نمایش قدرت قبلی پکن که گفته بود موشک های بالستیک به سمت تایپه، پایتخت شلیک کرده بود، به لرزه درآورد، سرنگون کردند.

چین که تایوان را بخشی “غیرقابل تفکیک” از قلمرو خود خوانده است، از ایالات متحده خواسته است که فروش تسلیحات خود را “فورا” لغو کند.

لیو بینگو، سخنگوی سفارت چین در واشنگتن گفت: «این سیگنال‌های اشتباهی به نیروهای جدایی‌طلب (استقلال تایوان) می‌فرستد و روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: چین قاطعانه اقدامات قانونی و لازم را برای رویارویی با توسعه شرایط اتخاذ خواهد کرد.

“ضروری” برای تایوان

سخنگوی وزارت امور خارجه که این فروش را تایید کرد، گفت که این بسته “برای امنیت تایوان ضروری است” و تاکید کرد که ایالات متحده هنوز فقط پکن را به رسمیت می شناسد، نه تایپه.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای گفت: «ما از پکن می‌خواهیم فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی خود علیه تایوان را متوقف کند و وارد گفت‌وگوی معنادار با تایوان شود».

سخنگوی تایوان که خواست نامش فاش نشود، گفت که این فروش‌ها “موردهای معمولی در حمایت از تلاش‌های مداوم تایوان برای مدرن‌سازی نیروهای مسلح خود و حفظ قابلیت دفاعی معتبر است.”

“ایالات متحده به حمایت از حل مسالمت آمیز مسائل بین تنگه، در راستای خواسته ها و منافع مردم تایوان ادامه خواهد داد.”

این فروش نیاز به تایید کنگره ایالات متحده دارد، که تقریبا تضمین شده است زیرا تایوان از حمایت قوی در سراسر خطوط حزب برخوردار است.

قبل از سفر پلوسی، مقام دوم در رده بندی به کاخ سفید، مقامات بایدن بی سر و صدا به چین اعلام کردند که نشان دهنده سیاست دولت نیست، زیرا کنگره یک شاخه جداگانه و برابر از دولت است.

در مقابل، تأیید این تسلیحات به وضوح از سوی دولت بایدن می‌آید، اگرچه از سال 1979 که ایالات متحده به رسمیت شناختن پکن را تغییر داد، اما با حفظ ظرفیت دفاع از خود تایوان موافقت کرد، با فروش همسو بوده است.

بایدن که در ماه مه در سفری به توکیو بود، به نظر می‌رسد با گفتن اینکه آمریکا در صورت حمله به تایوان مستقیماً از تایوان دفاع می‌کند، سیاست‌های دهه‌ها آمریکا را شکست، هرچند دستیاران او بعداً اظهارات او را پس گرفتند و اصرار داشتند که سیاست ایالات متحده همچنان مبهم است.

چین تایوان را استانی می داند که در صورت لزوم به زور در انتظار اتحاد مجدد است. ملی گرایان چینی در سال 1949 پس از شکست در جنگ داخلی سرزمین اصلی، یک دولت رقیب را در تایوان تأسیس کردند، اگرچه این جزیره از آن زمان به یک دموکراسی فعال و یک مرکز فناوری بزرگ شکوفا شده است.

تهاجم روسیه به اوکراین سؤالات فزاینده‌ای را در مورد اینکه آیا چین ممکن است در تایوان نیز از آن پیروی کند و آیا این جزیره برای دفاع از خود مجهز است یا خیر، ایجاد کرده است.

بیل برنز، رئیس سیا در ماه ژوئیه خود گفت که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین همچنان مصمم به اعمال کنترل بر تایوان است، اما مشکلات روسیه در اوکراین ممکن است پکن را وادار کرده باشد که منتظر بماند و مطمئن شود که مزیت نظامی قاطعانه ای خواهد داشت.

(AFP)

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما