آمریکا می گوید حملات هوایی در شرق سوریه پیامی برای ایران بود

صادر شده در:

پنتاگون روز چهارشنبه اعلام کرد که حملات هوایی ارتش آمریکا در شرق سوریه پیامی برای ایران و شبه نظامیان مورد حمایت تهران خواهد بود که در این ماه و چندین بار در سال گذشته نیروهای آمریکایی را هدف قرار داده اند.

کالین کاهل، معاون سیاسی وزیر دفاع، به خبرنگاران گفت که حملات هوایی آمریکا به تاسیسات مورد استفاده شبه نظامیان تحت حمایت سپاه پاسداران ایران نشان داد که “ایالات متحده در دفاع از خود در برابر تهاجم ایران و مورد حمایت ایران در صورت وقوع تردید نخواهد کرد.”

وی گفت: تصمیم آمریکا برای انجام این حملات بر اساس ماهیت حملات شبه نظامیان در 15 اوت به پادگان التنف، جایی که نیروهای آمریکایی در جنوب مستقر هستند، و این واقعیت است که بر اساس قطعات پهپاد کشف شده، ما معتقدیم ایران است. از نظر حقوق انتساب مرده است.

ساعاتی پس از حملات آمریکا، دو پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه در نزدیکی میادین بزرگ نفت و گاز مورد اصابت موشک قرار گرفتند. به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا، این موشک ها در نزدیکی روستای سبز و میدان گازی کونوکو در دیرالزور اصابت کرده است. یک سرباز آمریکایی به دلیل جراحت جزئی تحت درمان قرار گرفت و به وظیفه بازگشت و دو نفر دیگر به دلیل جراحات جزئی تحت ارزیابی قرار گرفتند. فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفت که نیروهای آمریکایی با انهدام سه خودرو و تجهیزات مورد استفاده برای پرتاب برخی از موشک ها پاسخ دادند و “دو یا سه شبه نظامی مشکوک تحت حمایت ایران” را کشتند.

ناظر جنگ مخالفان، دیده بان حقوق بشر سوریه و دیرالزور 24، گفت که حملات هوایی آمریکا اردوگاه عیاش را هدف قرار داد که توسط گروه فاطمیون متشکل از جنگجویان شیعه از افغانستان اداره می شود. دیده بان جنگ گزارش داد که حداقل شش شبه نظامی سوری و خارجی در این حملات هوایی کشته شدند، در حالی که دیرالزور 24 از کشته شدن 10 نفر خبر داد.

دیرالزور یک استان استراتژیک در مرزهای عراق است و دارای میادین نفتی است. گروه های مسلح تحت حمایت ایران و نیروهای سوری این منطقه را کنترل می کنند و اغلب در حملات قبلی هدف هواپیماهای جنگی اسرائیل بوده اند.

و در ایران، ناصر الکنانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، بیانیه‌ای صادر کرد و حمله آمریکا به مردم و زیرساخت‌های سوریه را محکوم کرد. وی ارتباط ایران با این اهداف را رد کرد.

ایران به طور معمول تسلیح شبه‌نظامیانی را که نیروهای آمریکایی را در منطقه هدف قرار داده‌اند، علی‌رغم وجود تسلیحات مرتبط با آن، رد می‌کند.

کال گفت که حملات ایالات متحده تاکید می کند که در حالی که ایالات متحده به پیگیری مذاکرات با ایران برای از سرگیری پایبندی به توافق هسته ای 2015 ادامه می دهد، این گفتگوها به هیچ وجه به تمایل آمریکا برای اقدام علیه ایران در زمانی که مورد حمله قرار می گیرد، مرتبط نیست.

کال گفت: «تهدیدهایی که آنها علیه مردم ما در منطقه یا هر جای دیگر انجام می‌دهند، به جایی که توافق هسته‌ای خاتمه می‌یابد، مرتبط نیست.» این در واقع هیچ ربطی به تمایل و عزم ما برای دفاع از خود ندارد. و من فکر می‌کنم اعتصاب دیشب یک ارتباط روشن برای ایرانی‌ها بود که این چیزها همه در مسیرهای متفاوتی قرار دارند.»

فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفت که حملات ایالات متحده “اقدامات متناسب و عمدی را با هدف کاهش خطر تشدید تنش و به حداقل رساندن خطر تلفات انجام داده است.” این سازمان به اهداف و تعداد تلفات این حملات که به گفته ارتش به دستور رئیس جمهور جو بایدن بوده است، اشاره نکرده است.

سرهنگ جو بوچینو، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه ای گفت: «حملات امروز برای محافظت و دفاع از پرسنل آمریکایی ضروری بود.

کال گفت که حمله هماهنگ شبه‌نظامیان به دو تأسیسات آمریکایی در التنف در این ماه، نگرانی‌هایی را ایجاد کرد که “ایران قصد دارد بیشتر از این کار انجام دهد و ما می‌خواهیم آنها را از هر گونه احساسی که این ایده خوبی است دور نگه داریم.”

وی گفت که ایالات متحده در ابتدا 11 هدف مستحکم را در این سایت شناسایی کرد و در نهایت 9 هدف را بمباران کرد زیرا شواهدی وجود داشت که ممکن است افراد در نزدیکی دو سایت وجود داشته باشند و هدف این بود که تلفات نداشته باشد.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که گروه فاطمیون نبردهای متعددی را در سوریه انجام داده است و توسط نیروی قدس سپاه پاسداران ایران رهبری می شود.

عمر ابولیله، مدیر اجرایی دیرالزور 24، به آسوشیتدپرس گفت: «انبار عایش برای شبه نظامیان ایرانی بسیار مهم است. ما انتظار داریم که ایران چه در التنف و چه در عراق پاسخ دهد.

در حمله 15 اوت، پهپادهای شلیک شده توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران، پادگان التنف مورد استفاده نیروهای آمریکایی را هدف قرار دادند. فرماندهی مرکزی این حمله را “بدون تلفات یا خسارت” در آن زمان توصیف کرد.

هیچ تایید فوری از سوی رسانه های دولتی سوریه در مورد حملاتی که دیرالزور را هدف قرار داد، وجود نداشت.

نیروهای آمریکایی در سال 2015 وارد سوریه شدند و از نیروهای متحد در نبرد با داعش حمایت کردند.

(AFP)

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تماس با ما