آمریکا و چین بر سر ممیزی شرکت های چینی به توافق رسیدند

واشنگتن و پکن به توافقی دست یافته‌اند که تنظیم‌کننده‌های حسابداری ایالات متحده حسابرسی‌ها را در چین بررسی خواهند کرد و زمینه را برای یک فرآیند چند ماهه فراهم می‌کند که می‌تواند از خروج بسیاری از شرکت‌های چینی از مبادلات ایالات متحده جلوگیری کند.

این معامله که طی چندین ماه مورد مذاکره قرار گرفته است، پس از یک دهه بن بست بین رگولاتورهای دو کشور بر سر حسابرسی اوراق کاری شرکت های چینی فهرست شده در نیویورک صورت می گیرد. به نظر می رسد این یک امتیاز نادر از سوی پکن در زمانی است که ایالات متحده و چین بر سر مسائلی مانند تجارت و حقوق بشر درگیر اختلاف نظر هستند.

این قرارداد به بازرسان هیئت نظارت بر حسابداری عمومی این شرکت اجازه می دهد تا برای انجام بازرسی به هنگ کنگ یا سرزمین اصلی چین سفر کنند. تنظیم کننده های ایالات متحده گفتند که انتظار دارند بازرسان ایالات متحده تا اواسط سپتامبر در محل حاضر شوند. مقامات هشدار داده اند که باید به سرعت کار کنند تا ارزیابی کنند که آیا چین با قوانین ایالات متحده مطابقت دارد تا پایان سال.

چین قبلاً به دلایل امنیت ملی از دسترسی عادی قانونگذاران ایالات متحده به کاربرگ های حسابرسی شرکت ها خودداری کرده بود. برخلاف آنچه مقامات قبلاً گفته بودند، رگولاتور اوراق بهادار چین روز جمعه گفت که کاربرگ‌های حسابرسی معمولاً حاوی اسرار دولتی، حریم خصوصی افراد، داده‌های بزرگ کاربران شرکت یا سایر اطلاعات حساس نیستند.

در حالی که دو طرف از زبان خوش بینانه برای توصیف این توافق استفاده کردند، به نظر می رسد دو کشور در مورد آنچه در توافق در مورد روند دقیق بازرسی ممیزی های چین توسط تنظیم کننده های ایالات متحده وجود دارد، اختلاف نظر داشتند. مقامات هیئت نظارت بر مسئولیت‌پذیری شرکت‌های دولتی ایالات متحده و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده گفتند که با همتایان چینی خود توافق کرده‌اند که زبان معامله را عمومی نکنند.

نکته ای که همچنان نامشخص بود این بود که آیا تنظیم کننده های ایالات متحده می توانند تحقیقات خود را بدون حضور مقامات چینی انجام دهند یا خیر.

PCAOB با خواندن این توافقنامه “اولین گام” رو به جلو، گفت که چین به قانونگذاران “دسترسی کامل به اسناد کاری حسابرسی، پرسنل حسابرسی و سایر اطلاعاتی که برای بررسی و بررسی هر شرکتی که انتخاب می کنیم، بدون حفره یا استثناء نیاز داریم” داده است.

بر اساس بیانیه ای از اریکا ویلیامز، رئیس PCAOB، “آزمون واقعی این خواهد بود که آیا کلمات توافق شده روی کاغذ در عمل به دسترسی کامل تبدیل می شوند.”

PCAOB گفت دسترسی کامل به این معنی است که تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده می‌توانند از «تمامی افراد مرتبط با ممیزی‌هایی که PCAOB بررسی یا تحقیق می‌کنند، مصاحبه انجام دهند و شهادت بگیرند».

طرف چینی که این توافق را گامی مهم “در رسیدگی به نگرانی مشترک بررسی همکاری” خواند، تاکید کرد که تنظیم کننده های ایالات متحده تنها با کمک چینی ها بازرسی را انجام خواهند داد. در بیانیه چین آمده است که رگولاتورهای ایالات متحده باید قبل از تحقیقات با همتایان چینی خود در مورد برنامه های خود در ارتباط باشند.

به نظر می‌رسد که این با بیانیه PCAOB که می‌گوید: «PCAOB انحصاری برای انتخاب شرکت‌ها، بررسی و بررسی پیوندها و نقض‌های احتمالی که بازرسی و بررسی می‌کند – بدون مشورت با مقامات چینی یا نظرخواهی از آنها، در تضاد است.»

در بیانیه چین آمده است که کمک‌های تنظیم‌کننده‌های چینی شامل شرکت‌های حسابداری مستقر در هنگ‌کنگ نیز می‌شود که ذخیره‌سازی داده‌های حسابرسی در سرزمین اصلی چین دارند، که نشان می‌دهد شرکت‌های چینی فهرست شده در ایالات متحده و شرکت‌های حسابداری خودشان ممکن است مجبور به جابجایی کاربرگ‌های حسابرسی و سایر داده‌ها شوند. از سرزمین اصلی چین تا هنگ کنگ.

به گفته مقامات PCAOB و SEC، دلیل اینکه توافق شامل انتقال اوراق کاری از سرزمین اصلی چین به هنگ کنگ است، این است که پروتکل های Covid-19 هنگ کنگ ورود بازرسان PCAOB را تسهیل می کند. زمان قرنطینه برای ورود به برخی از شهرهای چین، تکمیل به موقع بازرسی ها را دشوار می کند.

این قرارداد توسط PCAOB، کمیسیون تنظیم مقررات اوراق بهادار چین و وزارت دارایی چین امضا شد.

بیش از 200 شرکت چینی پذیرفته شده در بورس آمریکا در صورتی که حسابرسان آنها برای سه سال متوالی نتوانند توسط PCAOB بررسی شوند، از اوایل سال 2024 از بورس های آمریکا اخراج خواهند شد. حدود 160 شرکت – از جمله هلدینگ گروه علی بابا Ltd.

، JD.comو

بایدو یک شرکت

– تا آنجا که با قانون پاسخگویی شرکت‌های خارجی که سال گذشته اجرایی شد، مطابقت ندارد.

بر اساس گزارش کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی آمریکا و چین، تا مارس سال جاری، 261 شرکت چینی در فهرست ایالات متحده وجود داشت که مجموع ارزش بازار آنها در حدود 1.3 تریلیون دلار بود.

این توافق زمانی معنادار خواهد بود که PCAOB بتواند به طور کامل مؤسسات حسابرسی در چین را بازرسی و تحقیق کند. اگر نتواند، تقریباً 200 ناشر مستقر در چین در صورت ادامه استفاده از مؤسسات حسابرسی با ممنوعیت تجارت اوراق بهادار خود در ایالات متحده مواجه خواهند شد. گری جنسلر، رئیس SEC روز جمعه در بیانیه ای گفت.

خطر خروج ایالات متحده از فهرست سهام علی بابا، بایدو و بسیاری دیگر از شرکت های چینی را تحت تأثیر قرار داده است. رسیدهای سپرده گذاری آمریکایی برای Alibaba، JD.com و Pinduoduo یک شرکت

همه در معاملات صبح جمعه پس از اعلام معامله بیش از 8 درصد افزایش یافتند. شاخص Nasdaq Gold China Dragon که شامل ده ها رسید سپرده گذاری آمریکایی برای شرکت های چینی فهرست شده در ایالات متحده است، بیش از 6 درصد افزایش یافته است.

برخی از شرکت‌های چینی به‌دنبال خروج احتمالی از بورس‌های ایالات متحده، به دنبال فهرست‌های جایگزین یا اولیه در هنگ کنگ هستند. اوایل این ماه، پنج شرکت دولتی چینی اعلام کردند که تا اوایل سپتامبر سهام سپرده گذاری آمریکا را حذف خواهند کرد.

رگولاتورها در ایالات متحده و چین در دهه گذشته بارها و بارها تلاش کرده اند تا بن بست حسابرسی را حل کنند. پس از یک پیشرفت کوتاه در سال 2013، زمانی که چین به PCAOB اجازه داد تا کار حسابرسی چهار شرکت چینی را که تحت بررسی بودند، بررسی کند، مذاکرات بعدی در مورد بازرسی گسترده‌تر شکست خورد.

مذاکرات زمانی در سال 2015 پس از اینکه چین از اجازه مقامات آمریکایی برای بررسی اسناد حسابرسی علی‌بابا و بایدو، دو تا از با ارزش‌ترین شرکت‌های چینی فهرست شده در فهرست ایالات متحده، خودداری کرد، شکست خورد. واشنگتن همچنین پیشنهادهای بعدی مقامات چینی از جمله انجام تحقیقات در حضور مقامات چینی و انتشار اطلاعاتی را که تنظیم‌کننده‌های آمریکا ضروری می‌دانند، غیرقابل قبول دانست.

بخشی از فوریت برای توافق از پیشنهاد کنگره برای تسریع مهلت چین برای پیروی از سه سال به یک سال ناشی می شود.

سناتور جان اف کندی، حامی HFCAA، روز جمعه درخواست خود را برای تعیین ضرب الاجل زود هنگام برای محافظت از سرمایه گذاران آمریکایی تکرار کرد. کندی گفت: «زمان آن نرسیده است که از شک و تردید به چین سودی بدهیم.

نوشتن به کیت ژای در [email protected]، پل کیرنان در [email protected] و میشل چان در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق حفظ شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما