آمریکا: پاسخ ایران اجازه نداد توافق کامل شود

پس از انتظارات بی پایان و تلاش های مذبوحانه دولت آمریکا به ریاست «جو بایدن» برای فرار از اجرای تعهدات خود در مذاکرات لغو تحریم ها علیه ایران، واشنگتن بار دیگر پاسخ ایران به عدم توافق را مقصر دانست.

به گزارش خبرگزاری فارس، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار تلاش برای پرتاب توپ به زمین ایران مدعی شد: «پیشنهادها و نظراتی که اخیراً ایران گفته است. [درباره توافق در مذاکرات وین]گامی در جهت اشتباه بود.

به گزارش الجزیره، پرایس مدعی شد: پاسخی که ایران اخیرا ارسال کرد سازنده نبود و به ما اجازه کامل کردن توافق را نداد، اما همچنان معتقدیم بازگشت به توافق هسته ای با ایران امکان پذیر است.

وی در گفت و گو با الجزیره ضمن دخالت در امور داخلی ایران گفت: ما به اقدامات خود برای فشار بر ایران و پاسخ به آنچه در منطقه انجام می دهد ادامه خواهیم داد.

پیش از این، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در تلاش برای افزایش فشار بر ایران، در حالی که مدعی بود راهی بهتر از متن پیشنهادی او برای توافق هسته‌ای وجود ندارد، گفت پاسخ‌های تهران به توافق کمکی نکرد. (جزئیات بیشتر)

دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم های ایران، پنجشنبه گذشته، 22 مرداد، پس از پنج ماه وقفه در وین آغاز شد. این مذاکرات به مدت چهار روز ادامه یافت و روز دوشنبه 26 مردادماه با پرواز هیئت های شرکت کننده به پایتخت ها پایان یافت.

تحلیلگران می گویند برخی عوامل از جمله فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا دلیل عدم تمایل دولت بایدن برای بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک در ماه های گذشته بوده است.

بایدن در سال 2021 زمانی که سیاست فشار حداکثری علیه ایران نتوانست به اهداف خود دست یابد، به قدرت رسید. این سیاست علاوه بر عدم دستیابی به توافق هسته ای جدید، باعث ایجاد شکاف در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس شده و کارآمدی رژیم تحریم ها را به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و از همه مهمتر به خطر انداخته است. تقویت جریان استکبارستیزی در ایران.

جمهوری اسلامی ایران لغو تحریم‌ها، کسب تضمین‌ها در خصوص تداوم برنامه جامع اقدام مشترک، لغو ادعای پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به عنوان خواسته‌های اصلی خود در مذاکرات لغو تحریم‌ها تایید کرد و تاکید کرد که تنها بازگشت به توافق دوجانبه که در بازگشت به برخی محدودیت ها منافع اقتصادی ملموسی برای ملت ایران به همراه دارد و همراهی و پذیرش آن را منطقی می بیند.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما