آنها از قتل عام بوکوحرام فرار کردند. اکنون پس از سال‌ها اقامت در کمپ‌های پناهندگان، خانواده‌ها بازگشته‌اند تا زندگی خود را بازسازی کنند| CNN


ناگارنام، نیجریه
CNN

این صحنه ای است که O Loua Aji می گوید هرگز نمی تواند فراموش کند: نوزادی که به پشت مادرش بسته شده بود، در حالی که مادر بی جان روی زمین افتاده بود به ضرب گلوله کشته شد.

اما او به سختی وقت داشت که صحنه های ترسناکی را که پیش از او آشکار می شد، ببیند، زیرا او و خانواده اش برای جان خود فرار کردند.

شب سال 2015 بود که شبه نظامیان بوکوحرام به شهر نگارنام در ایالت بورنو در شمال شرقی نیجریه حمله کردند.

آنها در نیمه شب با تفنگ و قمه رسیدند و به طور تصادفی حمله کردند.

ما خواب بودیم و صدای جیغ و شلیک گلوله شنیدیم. ما برای جان خود دویدیم. ما همه چیز را از دست داده ایم. طلایی که روز عروسی به من دادی. ایجی به CNN گفت:

او به یاد می آورد: “خدا را شکر که هیچ فرزندی را از دست ندادیم، اما هرگز فراموش نمی کنم که دختر کوچکی را دیدم که به پشت مادرش گلوله خورد. مادرش نیز مرده بود.”

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، از سال 2009، گروه مسلح اسلامگرای بوکوحرام شورشی به راه انداخته است که بیش از دو میلیون نفر را در شمال شرق این کشور آواره کرده است.

روستای ناگارانام با جمعیتی حدود 3000 نفر پس از این حمله متروک شد زیرا ساکنان آواره به مایدوگوری، پایتخت بورنو و مناطق اطراف آن فرار کردند.

اکنون، پس از نزدیک به یک دهه زندگی در کمپ‌های پناهندگان، ایجی به همراه شوهرش، دو همسر دیگرش و تعدادی از نوزده فرزندشان به سرزمین محل تولدش بازگشته است.

آنها بخشی از موج اول ساکنان نگارنام هستند که در یک پروژه بازسازی مشترک بین دولت ایالت بورنو، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا بازگشته اند.

در میان هیاهو و جشن ها، ساکنان شنبه گذشته به شهر بازگشتند.

در زیر گرمای 38 درجه سانتی گراد، ساکنان برای رسیدن به خانه های جدید خود هیجان زده جمع شدند. روی دیوارهای ساختمان عکسی از هر صاحب خانه بود که می گفت “به خانه خوش آمدید”.

ساکنان با پوسترهایی در محل خود به خانه پذیرایی می شوند.

فرماندار پاپاگانا اومارا زولوم هنگام اعلام این خبر گفت: “من از این فرصت استفاده می کنم و به صراحت اعلام می کنم که ما دچار هیچ توهم نیستیم که کار ما انجام شده است، و هنوز کارهای بیشتری باید انجام شود. جوامع بیشتری برای بازسازی و زیرساخت های بیشتری وجود دارد.” گشایش شهرک فراهم شود و یک سیستم دولتی قوی‌تر برای خدمت به مردم ما ایجاد شود.»

طبق برنامه توسعه سازمان ملل، این روستا با یک مدرسه ابتدایی، مسکن معلمان، یک ایستگاه پلیس و محل سکونت، و تاسیسات آبی با انرژی خورشیدی بازسازی شد.

با این حال، این یک بازگشت شیرین و تلخ برای اگی و خانواده اش است. شوهرش بولاما رهبر جامعه نگرانام است که به آنها امتیاز خاصی در شهر داد.

خانه های جدید در جامعه نگارنام، شمال شرقی نیجریه

ایگی اولین زن از سه همسر او است و از آنجایی که آنها خانه 9 خوابه و فضای زیادی داشتند، اکنون مجبور هستند به خانه دو خوابه ای که طبق این طرح به آنها اختصاص داده شده بسنده کنند.

او می‌گوید هنوز هم پس از سال‌ها در چادرهای موقت، از داشتن سقفی بر سرشان سپاسگزار هستند.

من از خدا و مردمی که به ما کمک کردند سپاسگزارم. بعد از نزدیک به 10 سال به سرزمین خود بازگشتم. هیچ چیز بهتر از بودن در سرزمینی نیست که در آن بزرگ شدم.

پروژه بازسازی Nagarannam بخشی از برنامه تثبیت قلب ها و ذهن ها در شمال شرقی است، منطقه ای که بیشترین آسیب را از شورش ها متاثر شده است.

فضاهای زندگی جدید و آبرومندی را برای اسکان مجدد افراد آواره داخلی توسط بوکوحرام فراهم می کند.

دولت منطقه ای در ژانویه اعلام کرد که قصد دارد تا پایان سال کمپ های آوارگان را ببندد و آوارگان را اسکان دهد.

کلاس درس در مدارس نوساز جامعه.

در آن زمان، فرماندار زلوم گفت که اردوگاه ها مملو از شرارت هایی مانند “فحشا، مواد مخدر، و قلدری” است.

آوارگان از زندگی در کمپ ها خسته شده اند. شبانه روز از وضعیت بدشان به ما شکایت می کنند. آنها غذا ندارند و فرزندانشان مورد استثمار قرار می گیرند. در مصاحبه ای در ماه مارس اضافه شد.

به گفته سخنگوی این آژانس، ناگاراننام در مجموع 804 خانه را به عنوان بخشی از مشارکت با برنامه توسعه سازمان ملل و دولت ایالت بورنو (UNDP) خریداری خواهد کرد.

دولت در مجموع 304 خانه را برنامه ریزی کرده است، در حالی که آژانس سازمان ملل در حال ساخت 500 خانه دیگر است که 360 مورد از آنها روز شنبه فاش شد.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد گفت که بازسازی مشابهی در مناطقی که بیشترین آسیب را دیده در شمال شرق برنامه ریزی شده است.

این پروژه توسط محمد یحیی، نماینده مقیم UNDP در نیجریه طراحی شده است.

ما پروژه های اسکان مجدد بسیاری را انجام داده ایم اما می خواهیم کاری متفاوت انجام دهیم. این شهر خاص به عنوان نمونه اولیه در ارائه طرح به آوارگان داخلی انتخاب شد… ما خوش شانس بودیم که یک معمار جوان نیجریه ای درخشان پیدا کردیم تا پروژه را رهبری کند. من واقعاً مفتخرم که هرگز از فقرا و مردمی که آواره شده اند توقع کم نداشتیم. یحیی گفت: «طراحی یکی از ویژگی های واقعی نحوه ساخت واحدها است.

او به سی ان ان گفت که معمار اصلی توسین اوشینوو نیز قبل از شروع ساخت و ساز با جامعه مشورت کرد.

“من واقعاً می خواستم بفهمم خواسته ها و نیازهای آنها چیست و آنها را در این فرآیند مشارکت دهم. بنابراین، یک مفهوم تولید کردم … به آنها دادم … فقط آنها را با خود حمل کنم و برای آنها توضیح دهم که وسایل نقلیه چگونه می توانند مانند تعداد واحدها باشند. آنها در…» او گفت.

معمار نیجریه ای توسین اوشینوو با برخی از ساکنان جامعه نگارانام ملاقات می کند.

بناها الهام گرفته از سبک زندگی و فرهنگ اسلامی بوده و امنیت ساکنین در طراحی آن مد نظر بوده است.

ما همچنین طرح کلی سایت را با تقسیم‌کننده‌ها در بین آن‌ها داریم تا هرگز خط دید تمیزی نداشته باشیم. بنابراین به دلایل امنیتی، اگر در هر نقطه‌ای از حمله شورشی رخ داد، هیچ فردی در یک خط مستقیم در حال دویدن نخواهد بود. اوشینوو، که شرکت طراحی CMDesign Atelier را در لاگوس اداره می‌کند، گفت: تبدیل شدن به یک هدف.

ساخت و ساز در آگوست 2021 آغاز شد و خانه ها کمی بیش از یک سال بعد تحویل داده شدند.

اوشینوو گفت: “من واقعاً به مشارکت در این پروژه افتخار می کنم. و من واقعاً امیدوارم که فضاهایی ایجاد کرده باشیم که چه کسی می داند چه کسی می تواند در اینجا بزرگ شود و چه کارهای بزرگی قرار است انجام دهند.” برای من، این واقعاً در مورد میراث است.

برای برخی از ساکنان، این نگرانی های امنیتی همچنان باقی است و بوکوحرام به طور کامل ناپدید نشده است.

هاجا ولاتا، یکی از ساکنان محلی که می‌گوید: «ما انتظار نداریم که اتفاق بدی بیفتد، اما خوب است که سربازان بیشتری را در جامعه مستقر کنیم تا بتوانیم روی آنها حساب کنیم و با خیال راحت کار خود را انجام دهیم و در آرامش زندگی کنیم. به رویترز بازگشت.

این واقعیتی است که یحیی به آن اذعان دارد.

“بوکوحرام هنوز اینجاست و یکی از راه‌هایی که این برنامه به شکست شورش کمک می‌کند این است… شما باید به علت شورش نگاه کنید، علت اصلی شورش. برای ما علت اصلی شورش فقدان این شورش است. توسعه.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما