آنگولا در چهارراهی که شهروندان در انتخابات ریاست جمهوری رای می دهند

رئیس جمهور ژائو لورنسو از جنبش مردمی حاکم برای آزادی آنگولا (MPLA) امیدوار است برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری خود را آغاز کند. او از سال 2017 بر آنگولا حکومت می کند.

لورنسو روز دوشنبه به مبارزات انتخاباتی خود پایان داد و مدعی شد که یک “آنگولای جدید” ساخته است.

او در مراسم کمپین انتخاباتی خود در آخر هفته گفت: «دقیقاً پنج سال از آغاز این مأموریت می گذرد، که اکنون به پایان می رسد. ما در طول این مأموریت تلاش کردیم تا آنگولا را به آنگولای جدید تبدیل کنیم و آنگولا توسط آنگولاها و همچنین جامعه بین المللی بهتر پذیرفته شود.»

آنگولا دومین تولیدکننده بزرگ نفت آفریقا است، اما ثروت عظیم نفتی این کشور به بسیاری از شهروندان فقیر آن نمی رسد.

آنگولا یک مستعمره سابق پرتغال بود که از خرابه های جنگ داخلی 27 ساله بیرون آمد و به یکی از بازیگران اصلی اقتصادی این قاره تبدیل شد.

رهبر دیرینه خوزه ادواردو دوس سانتوس از MPLA بر بسیاری از رشد اقتصادی آنگولا پس از جنگ و تلاش های بازسازی نظارت داشته است.

لورنسو جانشین دوس سانتوس بود که به مدت 38 سال بر کشور حکومت کرد و خود و خانواده اش را بسیار ثروتمند کرد.

دخترش ایزابل دوس سانتوس در دوران سلطنت او بسیار قدرتمند شد و زمانی ثروتمندترین زن آفریقا بود.

دختر رئیس جمهور آنگولا،

سازمان شفافیت بین‌الملل ناظر مبارزه با فساد در سال 2017 اعلام کرد که «پارتی‌بازی و خویشاوندی» تحت حکومت دوس سانتوس «آنگولای‌های عادی را از سوء استفاده از ثروت منابع طبیعی کشور، به‌ویژه زمانی که قیمت نفت بالا بود، باز می‌دارد».

لورنسو پس از روی کار آمدن در سال 2017 متعهد شد که با فساد مبارزه کند و خانواده دوس سانتوس را مورد آزار و اذیت قرار داد و ایزابل و برادرش را از مناصب پرسود اخراج کرد. برادر او، خوزه فیلومنو دوس سانتوس، در نهایت به دلیل کلاهبرداری به مدت پنج سال زندانی شد. او رئیس سابق صندوق ثروت 5 میلیارد دلاری کشور بود.

رئیس جمهور سابق دوس سانتوس ماه گذشته در حالی که در اسپانیا بود درگذشت و مراسم تشییع جنازه وی در پایان دوره انتخاباتی پرتنش برگزار می شود.

لورنسو متعهد به بهبود اقتصاد شده است، اما بانک جهانی می گوید بیش از نیمی از جمعیت در مناطق روستایی کشور در فقر زندگی می کنند.

پایتخت آنگولا، لواندا، همچنین یکی از گران ترین شهرهای جهان است که تعداد زیادی از مهاجران در بخش نفت و گاز این کشور مشغول به کار هستند.

پدرو سیمائو، یکی از ساکنان لواندا، به سی ان ان گفت: «ما از اقدامات دولت راضی یا خوشحال نیستیم، ما منتظر اقدامات بیشتری هستیم.

موندول گفت: “اگر از من بخواهید رای بدهم، من کسی را ندارم که به او رای بدهم، زیرا حتی اگر رای بدهم هیچ کس به پسرم در زندگی کمک نمی کند.”

نامزدها چه کسانی هستند؟

هشت نامزد در انتخابات حضور دارند. آدالبرتو کوستا جونیور، رهبر حزب اصلی مخالف، اتحادیه ملی برای استقلال کامل آنگولا (یونیتا)، نامزد محبوبی است که سعی کرده بسیاری از رای دهندگان جوان و بیکار را به خود جذب کند.
برآورد نرخ بیکاری جوانان در آنگولا 18.52 درصد در سال 2021 بود.
کارشناسان انتخابات گفتند که انتظار دارند یک رقابت سخت برگزار شود و بسیاری از آنها نظاره گر خواهند بود تا ببینند آیا این رقابت یک رقابت آزاد و منصفانه است زیرا حزب حاکم کشور با یکی از بزرگترین چالش های خود روبرو است. با این حال، بر اساس نظرسنجی Afrobarometer، نامزدهای مخالف به ندرت در آنگولا پیروز می شوند و بسیاری از شهروندان گفتند که به کمیسیون ملی انتخابات این کشور اعتماد ندارند.
حامیان حزب اپوزیسیون آنگولا، یونیتا، پرچم های حزب را در جریان یک گردهمایی انتخاباتی به اهتزاز در می آورند.

کاستا جونیور 60 ساله گفت که قدرت MPLA مسئول بسیاری از مشکلات کشور از جمله فقر، تورم و فساد است.

کاستا جونیور گفت: “یک حزب در قدرت است، یک سیستم تک حزبی، سرطان بزرگی که این کشور باید از شر آن خلاص شود، سرطانی که برای ادامه حکومت از همه چیز تغذیه می کند.”

او افزود: «امروز همه جا می‌توانیم ببینیم که همه از این حزب خسته شده‌اند، این حزبی که آنگولا را گروگان منافع خود نگه می‌دارد، این حزبی که اجازه نمی‌دهد آنگولا یک دموکراسی باشد.»

MPLA و UNITA در طرف مقابل جنگ داخلی بودند که اندکی پس از استقلال آنگولا از پرتغال در سال 1975 آغاز شد و 20 سال پیش پایان یافت.

اما تحلیلگران می گویند که این انتخابات کمتر به تاریخ کشور مربوط می شود تا مردمی که برای بقا تلاش می کنند و از رهبران خود ناامید می شوند.

بیش از 14 میلیون آنگولا واجد شرایط رای دادن در روز چهارشنبه بودند که کمتر از نیمی از جمعیت 35 میلیونی این کشور جنوب آفریقا است.

انتخابات ریاست جمهوری همزمان با انتخابات پارلمان 220 نفره آنگولا برگزار می شود.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما