آنگولا مراسم تشییع جنازه رهبر سابق دوس سانتوس را در میان تنش های پس از انتخابات برگزار می کند

صادر شده در:

در میان تنش‌های پس از انتخابات، آنگولا روز یکشنبه مراسم تشییع جنازه رهبر سابق خوزه ادواردو دوس سانتوس را برگزار کرد که در ماه ژوئیه در اسپانیا درگذشت اما به درخواست خانواده‌اش برای کالبد شکافی به تعویق افتاد.

دوس سانتوس در ۸ ژوئیه در سن ۷۹ سالگی در کلینیکی در بارسلونا درگذشت. مراسم تشییع جنازه او چند روز پس از انتخاباتی برگزار شد که به نظر می رسید حزب MPLA او را به قدرت بازگرداند، اما مخالفان به نتایج اعتراض کردند.

دوس سانتوس و خانواده اش تا سال 2017 به مدت 38 سال بر سیاست آنگولا تسلط داشتند. حزب مارکسیست سابق او، جنبش خلق برای آزادی آنگولا (MPLA) که برای نزدیک به پنج دهه در قدرت بود، به نظر می رسد که در انتخابات روز چهارشنبه پیروز شده باشد.

حکومت او با یک جنگ داخلی 27 ساله علیه شورشیان مورد حمایت ایالات متحده از اتحادیه ملی برای استقلال کامل آنگولا (UNITA) مشخص شد که در سال 2002 او را شکست داد. کشور همچنین از رونق نفتی برخوردار بود، اما بیش از نیمی از جمعیت بیش از 30 میلیون نفر در فقر زندگی می کنند.

کارولینا سرکرا، وزیر امور اجتماعی، با استفاده از عنوان افتخاری دوس سانتوس برای پایان دادن به درگیری که جان نیم میلیون نفر را گرفته است، گفت: «امروز ما از رئیس جمهور سابق به خاطر کمکی که به ملت به عنوان معمار صلح کرد، ادای احترام می کنیم.

در این نشست سران کشورها و وزرای ارشد از سراسر قاره و همچنین رئیس جمهور پرتغال، استعمارگر سابق آنگولا، مارسلو ربلو دسوزا، حضور داشتند.

حضور مقامات خارجی به مقامات این امکان را داد تا از اعتراضات احتمالی در مورد نتایج موقت مورد مناقشه جلوگیری کنند که به MPLA و رئیس جمهور ژائو لورنسو 51 درصد اکثریت دادند در حالی که UNITA که اکنون گروه اصلی اپوزیسیون است، 44.5 درصد را در اختیار داشت.

بر اساس بیانیه ای که خبرگزاری لوسا در روز شنبه منتشر کرد، نیروی پلیس ملی گفت که به دلیل برگزاری مراسم تشییع جنازه ایالت، شهروندانی که قصد سازماندهی فعالیت ها را دارند باید “به احترام رئیس سابق دولت خود را مهار کنند.”

اختلافات انتخاباتی

رهبر UNITA، کاستا جونیور، نتایج انتخابات را رد کرد و اعتراضات پراکنده ای وجود داشت که به سرعت توسط پلیس تعطیل شد.

کمیسیون انتخابات بارها گفته است که این روند عادلانه و شفاف بوده است.

اگرچه او توسط دوس سانتوس به عنوان جانشین او انتخاب شد، لورنسو به سرعت به تحقیق درباره اتهامات چند میلیارد دلاری فساد و خویشاوندی در دوران ریاست جمهوری سابق پرداخت. این تحقیقات منجر به زندانی شدن پسر دوس سانتوس و مسدود شدن دارایی های یکی از دخترانش به نام ایزابل شد. هر دو هر گونه تخلف را انکار کردند.

چزه، دختر بزرگ رئیس جمهور سابق، که درخواست کالبد شکافی در اسپانیا کرد و بازگشت جسد پدرش را تا پایان هفته گذشته به تعویق انداخت، صدای خود را به اتهامات مخالفان دولت مبنی بر اینکه زمان تشییع جنازه یک حواس پرتی عمدی بود اضافه کرد.

او در پیامی ضبط شده در حساب کاربری خود در اینستاگرام گفت: تشییع جنازه شرم آور است… زیرا سعی دارد آنچه را که بسیاری از مردم آن را تقلب فاحش (انتخاباتی) می نامند پنهان کند.

مقامات به درخواست برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

آنگولایی‌ها که اعتبار جنگ دوس سانتوس را به خاطر ایجاد ثبات به خاطر می‌آورند و برای حفظ آن با کمال میل کنار می‌روند.

با این حال، 60 درصد از جمعیت آنگولا زیر 25 سال سن دارند و به همین دلیل جنگ را به یاد نمی آورند. بسیاری از این جوانان عصبانی هستند که از چندین دهه رشد کنار گذاشته شده اند، عاملی که به UNITA کمک کرده تا به بهترین نتیجه انتخاباتی خود برسد.

(رویترز)

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما