آنی ارنو، رمان‌نویس و خاطره‌نویس فرانسوی برنده جایزه نوبل ادبیات شد

صادر شده در:

آنی ارنو، نویسنده فرانسوی، به دلیل شجاعت و دقت بالینی‌اش که با آن ریشه‌ها، بیگانگی و محدودیت‌های جمعی حافظه شخصی را کشف کرده است، برنده جایزه نوبل ادبیات 2022 شده است.

ارنو که بیشتر آثارش زندگی نامه ای بوده است، 82 سال سن دارد.

جایزه آکادمیک سوئد اعطا می شود و ارزش آن 10 میلیون کرون سوئد (914704 دلار) است.

آکادمی در توضیح انتخاب خود گفت که ارنو “به طور مداوم و از زوایای مختلف زندگی ای را مطالعه می کند که با تفاوت های شدید از نظر جنسیت، زبان و طبقه مشخص می شود”.

اولین رمان او “Les Armoires Vides” در سال 1974 بود، اما او پس از انتشار “Les Années” در سال 2008 به شهرت بین المللی دست یافت و در سال 2017 به “سال ها” ترجمه شد.

آکادمی درباره این کتاب گفت: “این بلندپروازانه ترین پروژه او است که شهرت بین المللی و گروه زیادی از پیروان و دانشجویان ادبیات را به دست آورده است.”

ارنو لحظاتی پس از اعلام جایزه به شبکه تلویزیونی عمومی سوئد SVT گفت: “من این را افتخاری بزرگ برای خود می دانم و در عین حال مسئولیتی بزرگ بر دوش خود دارم.”


جوایز دستاوردهای علم، ادبیات و صلح به وصیت شیمیدان و مهندس سوئدی آلفرد نوبل، که اختراع دینامیت او را ثروتمند و مشهور کرد، ایجاد شد و از سال 1901 اعطا می شود.

در حالی که بسیاری از برندگان گذشته ادبیات قبل از دریافت جایزه به طور گسترده خوانده شده اند، این جایزه علاقه رسانه ای قابل توجهی ایجاد می کند و می تواند نویسندگان کمتر شناخته شده را به شهرت بین المللی برساند و در عین حال فروش کتاب را حتی برای ستارگان ادبی تحریک کند.

برخی از جوایز به نویسندگانی خارج از ژانرهای اصلی ادبی، از جمله فیلسوف فرانسوی هنری برگسون در سال 1927، نخست وزیر بریتانیا وینستون چرچیل در سال 1953 و خواننده و ترانه سرای آمریکایی باب دیلن در سال 2016 تعلق گرفت.


پیش‌بینی برنده دقیق جایزه ادبیات در بهترین حالت کار یک حدس تحصیل‌کرده است و برنده جایزه امسال شامل مجموعه‌ای از نویسندگان است که سال‌ها نامزدهای برتر در نظر گرفته می‌شوند.

نویسندگان مورد علاقه برای جایزه امسال عبارتند از: میشل هوئلبک نویسنده فرانسوی، که با رمان اتمیزه شده خود مورد تحسین بین المللی قرار گرفت، نگگی و تیونگگو کنیایی در سال 1998، آن کارسون شاعر کانادایی، و سلمان رشدی متولد هند.

رشدی در ماه اوت در ایالت نیویورک هنگام آماده شدن برای سخنرانی با چاقو زخمی شد و به شدت مجروح شد. عبدالرزاق جارنا، رمان‌نویس تانزانیایی، سال گذشته برنده این جایزه شد، که به طور گسترده به عنوان بهترین جایزه ادبی جهان شناخته می‌شود.

(فرانس 24 با رویترز و خبرگزاری فرانسه)

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما