آژانس بهداشت سازمان ملل کمپین واکسیناسیون مننژیت را در آفریقا آغاز کرد

سازمان جهانی بهداشت و شرکای آن نقشه راهی برای توقف شیوع مننژیت باکتریایی در این قاره تا سال 2030 ارائه کرده اند.

در رقابت با زمان، از کشورهای آفریقایی خواسته می‌شود که به سرعت این طرح را قبل از شروع فصل مننژیت در ژانویه، که تا ژوئن ادامه دارد، اجرا کنند.

Matshidiso Moeti، مدیر منطقه ای WHO در آفریقا گفت: “بیش از 400 میلیون آفریقایی هنوز در معرض خطر شیوع مننژیت فصلی هستند، اما این بیماری برای مدت طولانی در رادار باقی مانده است.”

مننژیت ناشی از التهاب غشای اطراف مغز و نخاع است. مننژیت حاد باکتریایی می تواند در عرض 24 ساعت منجر به مرگ شود و از هر پنج بازمانده، یک نفر دچار ناتوانی مادام العمر شود.

داستان موفقیت آفریقا

از نظر تاریخی، نوع A بالاترین شیوع مننژیت در آفریقا بود.

با این حال، در سال 2010، یک واکسن موثر MenAfriVac ساخته شد و در سراسر قاره پخش شد.

با حمایت سازمان جهانی بهداشت و شرکای آن، بیش از 350 میلیون نفر در 24 کشور آفریقایی پرخطر تاکنون واکسن MenAfriVac را دریافت کرده اند.

در حالی که مننژیت نوع A مسئول 90 درصد موارد و مرگ و میر قبل از سال 2010 بود، هیچ مورد جدیدی از سال 2017 گزارش نشده است.

کنترل این نوع کشنده مننژیت منجر به مرگ و میر کمتری از مننژیت نوع A شد، در حالی که نیمی از مبتلایان به مننژیت در سال 2004 جان خود را از دست دادند و در سال 2021، 95 درصد موارد زنده ماندند.

دکتر دکتر گفت: شکست دادن مننژیت نوع A یکی از بزرگترین موفقیت های آفریقا در سلامت است، اما پیامدهای ناشی از کووید-19 تلاش ما را برای ریشه کن کردن این عفونت باکتریایی یکبار برای همیشه مختل می کند و می تواند منجر به ظهور مجدد فاجعه آمیز شود. موتی . .

برگشتن

این بیماری همه گیر خدمات پیشگیری و کنترل مننژیت را با کاهش شدید نظارت بر بیماری، تایید آزمایشگاهی موارد و تحقیقات در مورد شیوع، به شدت مختل کرده است.

بر اساس گزارش‌های کشوری، سازمان بهداشت جهانی دریافت که فعالیت‌های کنترل مننژیت در سال 2020 نسبت به سال 2019 50 درصد کاهش یافته است و در سال گذشته بهبود جزئی داشته است.

اگرچه در طول 5 سال گذشته هیچ موردی از مننژیت نوع A در آفریقا گزارش نشده است، اما شیوع آن هنوز رخ می دهد و توسط سایر انواع باکتری های مننگوکوک ایجاد می شود.

در سال 2019، 140552 آفریقایی بر اثر انواع مننژیت جان خود را از دست دادند، با شیوع گسترده مننژیت نوع C از سال 2013 در هفت کشور به نام “کشورهای کمربند مننژیت” ثبت شده است.

سال گذشته، شیوع چهار ماهه در جمهوری دموکراتیک کنگو باعث مرگ 205 نفر شد.

علاوه بر این، آفریقا تنها منطقه‌ای است که هنوز همه‌گیری را تجربه می‌کند و بیشترین تعداد موارد جدید مننژیت را در سراسر جهان به خود اختصاص می‌دهد – گزارش 100 مورد در هر 100000 نفر.

دکتر موتی گفت: “علاوه بر تلفات جانی انسان ها، شیوع این بیماری بر سیستم های بهداشتی، اقتصادهای شکننده ما تأثیر منفی می گذارد و کل جمعیتی را که مجبور به مقابله با چالش های متعدد بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی هستند، فقیر می کند.”

مبارزه کن

در تلاشی بلندپروازانه برای شکست مننژیت باکتریایی در آفریقا تا سال 2030، استراتژی منطقه‌ای جدید نقشه راهی را برای کشورها برای حمایت از تشخیص، نظارت، مراقبت، حمایت و واکسیناسیون برای جلوگیری از شیوع، کاهش مرگ و میر تا 70 درصد و به نصف رساندن عفونت ترسیم می‌کند.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که از هم اکنون تا سال 2030 به 1.5 میلیارد دلار برای اجرای این طرح نیاز است که در صورت تصویب کامل، سالانه بیش از 140000 نفر در منطقه نجات خواهند یافت و ناتوانی ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

این مقام ارشد سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: هنگام اولویت‌بندی واکنش به کووید-19، نباید از سایر مشکلات بهداشتی غافل شد و از کشورها خواست که «هم اکنون اجرای نقشه راه منطقه‌ای جدید سازمان بهداشت جهانی را تشدید کنند».


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم