آیات کسوف اول قرن جدید را چگونه می خوانید؟

امروز شاهد اولین خورشید گرفتگی در قرن پانزدهم خواهیم بود که مصادف با این خسوف است و نماز آیات واجب می شود.

به گزارش ایرنا، خسوف یا خورشید گرفتگی زمانی رخ می دهد که سایه ماه بر بخشی از زمین بیفتد و در نتیجه در برخی از نقاط کره زمین، قرص ماه بخشی یا تمام قرص خورشید را در پرسپکتیو می پوشاند. برای یک ناظر زمینی ماه در هنگام خورشید گرفتگی بین خورشید و زمین می گذرد.

این حرکت مانع از رسیدن نور خورشید به زمین می شود و زمانی که ماه از مقابل خورشید می گذرد، سایه ماه روی زمین می افتد و آسمان تاریک می شود. خورشید گرفتگی به سه صورت کلی، جزئی و حلقوی رخ می دهد و در هر یک از این اشکال، بخش هایی از آنچه خورشید نامیده می شود، گرفته می شود.

امروز حدود ساعت 13:30 در ایران شاهد خسوف خواهیم بود که از نواحی غربی شروع و به تدریج به سمت مرکز و شمال شرق کشور به شهرهای دیگر می رسد و تا ساعت 16 و همان ساعت خسوف پایان می یابد. وقت، یعنی همزمان با شروع ماه گرفتگی تا باز شدن خورشید، نماز آیات واجب می شود.

البته به گفته ستاره شناسان، در خورشید گرفتگی امروز، سایه ماه روی زمین نخواهد افتاد، اما قسمت جنوبی نیم سایه را خواهیم داشت که بیشتر در نیمکره شمالی زمین دیده می شود و حداکثر خورشیدی را خواهیم داشت. ماه گرفتگی در کشور ما حدود 60 درصد خواهد بود.

بنابر فرموده حضرت امام خمینی (ره) از لحظه غروب خورشید، انسان باید نماز آیات را بخواند و بنابراحتیاط واجب تا باز شدن آفتاب زیاد معطل نکند، اگر بعد از آن نماز بخواند. فتح کامل است، او قصد دارد آن را جبران کند.

آفتاب

اگر انسان به کسوف خورشید یا ماه یقین داشته باشد، بنابر نظر کسانی که زمان کسوف خورشید و ماه را بر اساس اصول علمی می دانند، بنابر احتیاط واجب باید نماز آیات را بخواند و همینطور اگر آنها چنین می گویند. مانند این، وقت خورشید یا ماه می‌گیرد و انسان برای اعتماد به سخنانشان مدتی نیاز دارد، و احتیاط آن است که به قول آنها عمل کند. مثلاً اگر بگویند خورشید فلان ساعت طلوع می کند، باید مواظب بود که نماز را تا آن وقت به تأخیر نیندازد. (مسأله 1501 پیام امام خمینی)

هر کس نداند که خورشید گرفتگی جزئی رخ داده است و بداند که گرفتگی بعد از طلوع خورشید واقع شده است، نماز آیات بر او واجب نیست مگر اینکه بداند و آیات را نخوانده باشد. وظیفه.

حضرت امام خميني رضي الله عنه در ابليسك 1499 از كتاب تحصيل المسائل مي فرمايد: اگر بعد از باز شدن خورشيد يا ماه بفهمد كه همه را گرفته، بايد بخواند و قضا كند. برای این. آیاتی از نماز و اگر بداند از آنها گرفته شده، قضای آن را ندارد.

حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی نیز معتقدند: اگر انسان کسوف یا ماه گرفتگی را نداند و پس از ظهور خورشید یا ماه متوجه شد که همه آن را گرفته است، باید بخواند. قوه قضائیه. آیاتی از نماز، ولی اگر بداند که کسوف آن است، لازم نیست قضا کند (شماره 1479).

چنانچه آیت الله العظمی نصیر مکارم شیرازی در شماره 1293 کتاب تقلی المسال فرموده اند: اگر بعد از گذشت زمان بفهمد که خورشید یا ماه تمام گرفته است، باید نماز آیات را قضا کند، اما اگر او آن را داشته باشد. همه گرفته نمی شود، قوه قضاییه واجب نیست.

راه های خواندن آیات دعا

طبق فتوای مرجع تقلید آیات به دو صورت قابل تلاوت است. یک راه این است که نمازگزار قبل از هر قوس حمد و یک سوره بخواند و راه دیگر این است که بعد از قرائت حمد، سوره را به پنج قسمت تقسیم کرده و پس از خواندن هر جزء به قوس برود.

در روش اول بعد از نیت، نمازگزار تکبیر می گوید و یک حمد و یک سوره می خواند، سپس به رکوع می رود و بعد از رکوع دوباره یک حمد و یک سوره را تا پنج مرتبه می خواند و در روش دوم. رکعت نماز را مانند رکعت اول ادامه می دهد سپس از رکوع آخر قنوت می خواند.

راه دیگر خواندن آیات این است که بعد از خواندن سوره حمد یک سوره را به پنج جزء تقسیم کرده و بعد از هر مقدار به رکعت رفته و رکعت دوم را مانند رکعت اول بجا آورید.

حضرت آیت الله خامنه ای در عجب استفتائات از قرائت نماز آیه بدین صورت می فرمایند: بعد از نیت اهرام و تکبیر آن، حمد و یک آیه (البته شمردن بسم الله یک آیه خلاف احتیاط است). سوره و رکوع.

سپس سر از رکوع برمی دارد و آیه دیگری از آن سوره را می خواند و به رکوع می رود، سپس سر از رکوع بلند می کند و آیه دیگری از همان سوره را می خواند و به همین ترتیب تا رکوع پنجم ادامه می دهد تا سوره قبل از هر یک. . در حال تعظیم، یک بیت از آن را بخوانید و قبل از آخرین تعظیم آن را تمام کنید.

آیت الله العظمی سیستانی می فرمایند: در نماز آیات ممکن است انسان آیات سوره را پنج جزء کند و یک یا چند آیه بخواند، ولی می تواند کمتر از یک آیه را هم بخواند، ولی (احتیاطاً) جمله باید باشد. کامل باشید و از اول سوره شروع کنید و بسمله بگویید و سپس به رکوع و سر بروید و بدون خواندن حمد، قسمت دوم همان سوره را بخوانید و به رکوع بروید و تمام. قبل از قوس پنجم

و این مرجع تقلید می گوید: مثلاً در سوره فلق، اول بسم الله الرحمن الرحیم می فرماید، می فرماید به پروردگار فلق پناه می برم و او باید. . رکوع می کند سپس می ایستد و می گوید: من شر خلق ما هستم، دوباره رکوع می کند و پس از رکوع برمی خیزد و می گوید: شیطان کیست؟ و می ایستد و می گوید: من شر کلنل هستم، بعد برو به کمان و دوباره سرش را برگردان و بگو: من شر الحسد هستم. قوس پنجم. (مسأله 1488)

همان چیزهایی که در نمازهای پنج گانه واجب و مستحب است در نماز آیات واجب و مستحب است، اما در نماز آیات مستحب است به جای اذان و اقامه سه مرتبه بخواند. به امید پاداش

گفتن بسم الله و الحمدلله بعد از پرانتز پنجم و دهم و گفتن تکبیر قبل از رکوع و بعد از رکوع مستحب است، اما بعد از بند پنجم و دهم گفتن تکبیر مستحب نیست.

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما