آیا این اشتباه عادل فردوسی پور است؟

فوتبال ملی ایران در تیرماه روزهای سختی را سپری کرد. تقسیم بندی بازیکنان و حذف دراگان اسکوچیچ توسط کمیته فنی فدراسیون فوتبال و حفظ اسکوچیچ توسط هیات مدیره همان فدراسیون! بسیاری از افراد را مقصر این بهم ریختگی دانستند که در میان آنها مهدی طارمی، ستاره تیم ملی ایران نیز دیده می شود. او با دو اتهام روبرو شد. اولا برخی اقدامات و جلسات با مسئولان ورزشی و سیاسی برای برکناری دراگان اسکوچیچ و دوم مصاحبه اخیر او با عادل فردوسی پور و انتقاد صریح او از این مربی. طارمی نیز در اتهام دوم شریک است. عادل فردوسی پور. برخی از منتقدان علاوه بر حمله به طارمی که با صحبت هایش فضای فوتبال را روشن کرد، از فردوسی پور نیز انتقاد می کنند; اینکه عادل با پخش مصاحبه طارمی در روزهای حساس برای تصمیم گیری درباره آینده اسکوچیچ شرایط را برای سرمربی کروات سخت تر کرد.

طارمی به عادل چه گفت؟

گفت و گوی عادل فردوسی پور با مهدی طارمی در شبکه فوتبال 360 بازتاب زیادی در فضای ورزش و رسانه ایران پیدا کرد. طارمی در این مصاحبه اختصاصی با انتقاد صریح از وضعیت تیم ملی تاکید کرد که ایران با این وضعیت در گروه جام جهانی چهارم خواهد شد. ستاره بوشهری تیم ملی که سابقه مصاحبه با اسکوچیچ را در کارنامه دارد، این بار بدون ذکر نام سرمربی این تیم انتقادات تندی از نزار، مسئول فنی این تیم داشت. برخی از چیزهایی مانند سیستم از گذشته آمده است که ما به آن عادت کرده ایم و وقتی یک سری اختلالات طبیعی را می بینیم در چشم ما بسیار بزرگ است. ببینید از زمان اردوی بحرین تاکنون چند بازیکن به تیم ملی پیوسته اند. فکر می‌کنم 40، 50 بازیکن راحت آمدند، اما تیم ملی باید آنقدر رویایی باشد که رویای پوشیدن پیراهن را داشته باشی.» این تنها بخشی از انتقاد طارمی از دراگان بود، او سرمربی را متهم کرد که نمی‌تواند نظمی ایجاد کند. از صحبت های مهاجم پورتو مشخص شد که دراگان اسکوچیچ مربی شایسته ای برای تیم ملی نیست و باید تعویض شود.این گفت و گو توسط رسانه فوتبال 360 توسط عادل فردوسی پور دقیقا ساعاتی قبل منتشر شده است. جلسه حساس کمیته فنی و هیات مدیره فدراسیون فوتبال در خصوص سرنوشت دراگان اسکوچیچ در این مدت عادل با پخش این مصاحبه با انتقاداتی مواجه شد که بسیاری زمان این مصاحبه را در نظر گرفتند صحبت نامناسب و نامناسب آنها آن را اقدامی علیه سرمربی تیم ملی دانستند. سوال اصلی این است که فردوسی پور چقدر در این کار مقصر بوده است؟

زمان بندی تصادفی

اطلاعات به دست آمده در خصوص ضبط و پخش مصاحبه فردوسی پور با مهدی طارمی نشان می دهد که واقعیت با آنچه که به نظر می رسد متفاوت است. این مصاحبه چند روز قبل از شروع ماجراجویی های تیم ملی در بوشیر ضبط شده است، جایی که نه به تقسیم بندی و نه اخراج دراگان پرداخته نشد. به نظر می رسد برنامه ریزی خاصی در مورد هماهنگی پخش و جلسه مهم هیئت مدیره وجود نداشته است. به نظر می رسد عادل فردوسی پور از این اتهام رهایی یافته است که با اختلافی در تیم ملی و در زمان تعویض سرمربی به ترمی رفت. از سوی دیگر مشخص است که انجام چنین مصاحبه ای در بوشیر نیاز به برنامه ریزی قبلی دارد چرا که خبری از تیم ملی نبود. مصاحبه ترامی در اوایل جولای ضبط شد و شایعاتی مبنی بر اخراج دراگان در اواسط جولای شنیده شد. اگر انتقادی به محتوای آن مصاحبه وجود دارد، باید آن را به ترمی نسبت داد که در روزهای نسبتاً آرام تیم ملی باز هم علیه سرمربی صحبت کرد.

طارمی و تاریخ مصاحبه مقابل اسکوچیچ

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که این اولین بار نیست که طارمی علیه سرمربی تیم ملی موضع می گیرد. سال گذشته چند روز پس از شکست تیم ملی بحرین و عراق در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی، این بردها را مدیون توانایی بازیکنان می دانم. چند ماه بعد توییت او علیه سرمربی تیم ملی رخ داد. طارمی در واکنش به صحبت های منتسب به دراگان به سرمربی تیم ملی حمله کرد و حاضر به عذرخواهی نشد. طارمی در گفت و گو با عادل حتی از رفتار گذشته اش نسبت به اسکوچیچ ابراز پشیمانی نکرد و از انتقادات قبلی خود از سرمربی تیم ملی کاملا راضی به نظر می رسید.

در موارد قبلی اثری از فردوسی پور نبود. موضع گیری ترامی مقابل اسکوچیچ موضوعی قدیمی و تاریخی است و او این بار در گفتگو با فردوسی پور بدون هیچ ملاحظه ای از سرمربی تیم ملی انتقاد کرد. این برای او عادی به نظر می رسد.

فردوسی پور. حرفه ای یا بحث برانگیز؟

مهمتر از آن، به هسته روزنامه نگاری برمی گردد. گروهی می گویند حتی اگر فردوسی پور در اوج دعوای تیم ملی به سراغ ترامی رفت و از او خواست این حرف ها را بزند، نباید به او انتقاد کرد. حرفه خبرنگاری هم همین عملکرد را می طلبد و او تازه کارش را انجام داده است. یک گزارشگر حرفه ای در این مواقع می تواند محتوای عالی و تکان دهنده تولید کند. پرونده مصاحبه فوتبال 360 با طارمی کمی شبیه بحث ود درباره محرومیت پرسپولیس و طارمی در آستانه بازی پرسپولیس و الهلال در لیگ قهرمانان آسیا است. مدیرعامل و جمعی از هواداران پرسپولیس در آن زمان (مهر 1395) وردوسی پور را به نقش آفرینی در باخت 4 بر صفر پرسپولیس مقابل الهلال متهم کردند. در آن سوی ماجرا همین گروه تایید کردند که نود فقط کار حرفه ای و رسانه ای خود را انجام داده است. این برنامه به طور کامل و جامع به یک رویداد مهم پرداخت. حقیقت این است که؛ فردوسی پور چه به بوشیر رفت و چه نرفت، مهدی طارمی بازی دراگان اسکوچیچ را نپذیرفت و آماده شد دوباره علیه دراگان صحبت کند. منصفانه است، اما او این برنده را گرفت و یک گفتگوی پر سر و صدا داشت.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما