آیا جنگ های آبی به آسیا می رسد؟

بعدی- نتایج یک مطالعه اخیر توسط تیمی از دانشمندان دانشگاه تگزاس در آستین، دانشگاه ایالتی پن و دانشگاه تسینگ‌هوا، که در مجله تغییر آب و هوا منتشر شده است، نشان می‌دهد که ذخیره‌سازی آب‌های زیرزمینی (TWS) در فلات چینگهای-تبت در چین انتظار می رود تا سال 2060 کاهش یابد. توجه این مطالعه هفت سیستم حوضه رودخانه آمودریا، سند، گنگ-براهماپوترا، سالوین-مکونگ، یانگ تسه و رودخانه های زرد را تجزیه و تحلیل کرد و نشان داد که فلات چینگهای-تبت، اغلب به عنوان ” برج آب» یا «بام جهان آسیایی» به دلیل تغییرات آب و هوایی در معرض خطر قرار دارد.

به گزارش فرارو به نقل از این دیپلمات، از آنجایی که ذوب شدن یخچال های طبیعی در فلات چینگهای و چشمه های کوهستانی منبع مهمی از آب جاری از چین به بسیاری از کشورهای پایین دست آسیا است، نتایج این مطالعه نشان می دهد که اثرات تغییرات آب و هوایی ناامنی آبی در آسیا را تشدید خواهد کرد.

در حالی که چالش های آبی در آسیا تا حدودی به دلیل مدیریت ضعیف آب است. با این حال، فشارهای دیگری مانند رشد سریع جمعیت، شهرنشینی، افزایش تقاضای آب، درگیری‌های بالادست و پایین دست، و تنش‌های ژئوپلیتیکی بر سر منابع آب بدتر می‌شود.

برای جلوگیری از نگرانی های بیشتر در مورد ناامنی آب و ترس از “جنگ آب” یا بحران آب، دولت های آسیایی باید رویکرد خود را برای امنیت آب از طریق مدیریت بهتر منابع آب بازنگری کنند.

تغییر آب و هوا

در دهه‌های اخیر، تغییرات آب و هوایی باعث کاهش شدید ذخایر آب زیرزمینی (آب‌های سطحی و زیرزمینی) شده است که در تعیین میزان دسترسی به آب ضروری هستند. ذخیره آب تحت تأثیر اثرات تغییرات آب و هوایی (مانند رویدادهای شدید آب و هوایی ناشی از تغییرات آب و هوایی) است و با افزایش سطح آب جهانی مرتبط است.

به گفته نویسندگان مقاله منتشر شده در مجله نیچر، حجم ذخایر آب زیرزمینی از دست رفته سالانه به 15.8 گیگا تن در برخی از مناطق فلات تبت (محل هیمالیا، بلندترین رشته کوه در جهان) می رسد. این منطقه با ویژگی هایی مانند ارتفاعات بالا، فرآیندهای اطراف یخبندان و آب و هوای خشک و سرد قاره ای مشخص می شود. بر اساس این اطلاعات، نویسندگان تحقیق پیش‌بینی می‌کنند که تحت یک سناریوی انتشار کربن متوسط، فلات چینگهای-تبت می‌تواند تا سال 2050 تقریباً 230 گیگاتن از ذخایر آب زیرزمینی خود را از دست بدهد.

در حالی که کل نیاز آب پایین دست برخی از حوضه های رودخانه (گنگ-براهماپوترا، سالوین-مکونگ و یانگ تسه) را می توان با استفاده از عوامل دیگر برآورده کرد، این مورد برای حوضه های رودخانه های آمودریا و سندوس صادق نیست. این تحقیق نشان داد که حوضه آمودریا که از کوه های پامیر سرچشمه می گیرد و آب افغانستان و آسیای مرکزی را تامین می کند، با کاهش 119 درصدی ظرفیت تامین آب مواجه خواهد شد. به طور مشابه، حوضه ایندوس که از فلات چینگهای-تبت سرچشمه می گیرد و آب شمال هند و پاکستان را تامین می کند، انتظار می رود که شاهد کاهش 79 درصدی ظرفیت تامین آب باشد.
این مقاله یافته‌های یک مجموعه تحقیقاتی رو به رشد را گزارش می‌کند که بر نگرانی‌های جهانی در مورد ناامنی آب، به ویژه در آسیا تأکید می‌کند. تقاضای جهانی برای آب شیرین با نامشخص شدن عرضه در حال افزایش است. در حال حاضر، تخمین زده می شود که از هر سه نفر در سراسر جهان، یک نفر، یعنی بیش از یک میلیارد نفر، به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند. علاوه بر این، 2.2 میلیارد نفر در سراسر جهان به خدمات مدیریت آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، نیمی از کشورهای جهان تا سال 2025 با کمبود آب یا استرس مواجه خواهند شد. تا آن زمان، نزدیک به 1.8 میلیارد نفر در مناطقی با کمبود مطلق آب زندگی خواهند کرد، در حالی که دو سوم جمعیت جهان ممکن است با استرس آب مواجه شوند. شرایط علاوه بر این، تا سال 2050، 75 درصد از جمعیت جهان ممکن است تحت تأثیر کمبود آب قرار بگیرند. به عنوان مثال، سازمان ملل تخمین می زند که بین 4.8 تا 5.7 میلیارد نفر تا سال 2050 حداقل یک ماه در سال در مناطق کم آب زندگی می کنند.

چالش های آب به ویژه در آسیا حاد است. در حالی که آسیا بیش از 50 درصد از جمعیت جهان را دارد، به استثنای قطب جنوب، آب شیرین کمتری (3920 متر مکعب سرانه در سال) نسبت به سایر قاره ها دارد.

در مورد فلات چینگهای-تبت، این منطقه دارای منابع آبی فراوان با نرخ بهره برداری پایین است. بیش از 1.35 میلیارد نفر یا حدود 20 درصد از جمعیت جهان، به عنوان سرچشمه ده سیستم اصلی رودخانه ای که حوضه رودخانه های آسیا را پر می کنند، به رودخانه هایی وابسته هستند که از فلات چینگهای-تبت در چین سرچشمه می گیرند. با این حال، فلات چینگهای-تبت به شدت تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است. این شامل افزایش دمای هوای سالانه 0.32 درجه سانتیگراد در هر دهه بین سالهای 1961 و 2017 و کاهش قابل توجه در آبهای زیرزمینی است. با توجه به کاهش چشمگیر حجم یخچال های طبیعی در منطقه، این وضعیت کاهش ذخایر آب زیرزمینی را بیش از پیش نگران کننده می کند.

در عین حال، آسیا با چالش های قابل توجهی از فشارهای اضافی مواجه است. نزدیک به دو سوم رشد جمعیت جهان در آسیا اتفاق می‌افتد: انتظار می‌رود جمعیت این قاره تا سال 2050 به 5.26 میلیارد نفر افزایش یابد. در حالی که جمعیت روستایی آسیا تقریباً از هم اکنون تا سال 2025 یکسان خواهد بود، جمعیت شهری 60 درصد افزایش خواهد یافت. با توجه به این نرخ سریع رشد جمعیت و شهرنشینی همراه با تقاضای آب، این امر ناگزیر منجر به فشار بیشتر بر منابع آبی در آسیا خواهد شد.

ژئوپلیتیک آب

چین که «ابر قدرت بالادست» بسیاری از طولانی‌ترین و مهم‌ترین رودخانه‌های آسیا و قدرت آبی منطقه‌ای غالب است، سیاست مستقلی برای رودخانه‌های فرامرزی ندارد که مسائل امنیتی مرتبط با آب را پیچیده می‌کند. در عوض، مدیریت منابع آب فراملی در چارچوب بسیار گسترده تری از روابط خارجی با بسیاری از کشورهای مختلف پایین دست قرار می گیرد.

به دلیل بی اعتمادی چین به چارچوب های چند جانبه برای حل و فصل اختلافات بین المللی، پکن توافقنامه تقسیم آب با همسایگان خود یا معاهده بین المللی در مورد آب های فرامرزی را امضا نکرده است، که نگرانی هایی را در منطقه پایین دستی در مورد احتمال درگیری ایجاد کرده است. دسترسی و کنترل آب به اشتراک گذاشته شده است.

پیچیده کردن مسائل تمرکز اصلی چین بر چالش های آب از طریق یک رویکرد مهندسی، همانطور که با ساخت زیرساخت های بزرگ آبی مانند سدهای برق آبی نشان می دهد. سدهای برق آبی با تأثیرگذاری بر جریان رودخانه به منطقه پایین دست می توانند تأثیر قابل توجهی بر تأمین آب داشته باشند. به عنوان بخشی از ابتکار یک کمربند و یک جاده، چین چندین سد بر روی رودخانه های فرامرزی بزرگ در قلمرو چین و پایین دست ساخته است.

با این حال، فعالیت‌های سدسازی چین در بالادست رودخانه‌های فرامرزی مختلف، از جمله رودخانه‌های بزرگ بین‌المللی مانند برهماپوترا، مکونگ و سالوین، نگرانی‌های قابل‌توجهی در مورد آسیب‌های زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی در منطقه پایین‌دست ایجاد کرده است. این رویکرد فشار بیشتری را به ناحیه ای که در حال حاضر تحت تنش آبی است وارد می کند.

به عنوان مثال، در گزارشی در سال 2020، مرکز استیمسون، مدیریت سدهای چین در حوضه رودخانه مکونگ را به تغییرات قابل توجهی در سطح آب پایین دست مرتبط کرد. بر اساس این گزارش، سدهای برق آبی دارای آب کافی برای جلوگیری از افزایش سالانه موسمی سطح رودخانه در چیانگ سان، تایلند در سال 2019 هستند. این وضعیت برای اولین بار از زمان ثبت رکورد در تاریخ اخیر رخ داده است.

بنابراین، افزایش سدهای برق آبی تنش بین چین و کشورهای مختلف پایین دستی را افزایش داده است. منطقه پایین دست به طور فزاینده ای نگران تهدید بالقوه چین است که از سدهای برق آبی برای رها کردن همسایگان خود بدون منابع آب کافی یا به عنوان گزینه ای برای “بستن شیر آب” پایین دست در صورت درگیری یا درگیری استفاده می کند. در پاسخ به چنین نگرانی‌های فزاینده و تهدید آشکاری که سد فوق‌العاده 60 گیگاواتی چین ایجاد می‌کند، هند اعلام کرده است که در حال بررسی ساخت سد برق آبی 10 گیگاواتی خود در یک ایالت دورافتاده شرقی است.

در عین حال پیشنهادهای مختلف برای پروژه های مشترک بین حوضه ای زنگ خطر را در منطقه پایین دست به صدا درآورده است. یکی از پیشنهادات پروژه ای است که هدف آن انحراف سالانه 60 میلیارد متر مکعب از رودخانه های اصلی در فلات چینگهای-تبت به سین کیانگ و سایر بخش های شمال غربی چین است. این پروژه در صورت اجرا سه رودخانه فرامرزی (مکونگ، سالوین و براهماپوترا) را تحت تاثیر قرار خواهد داد. محققان چینی بر این باورند که منابع آبی از فلات چینگهای-تبت ممکن است کاتالیزوری برای توسعه منطقه شمال غربی چین باشد، علیرغم کاهش کمیت از دهه 1960.

برای منطقه پایین دست، به ویژه هند و ویتنام، پیشنهاد پروژه نگرانی های بیشتری در مورد کمبود آب و افزایش احتمالی رقابت بین مناطق پایین دست برای دسترسی و کنترل منابع آب ایجاد کرد.

آیا «جنگ آب» در دستور کار است؟

گمانه زنی های زیادی در مورد پتانسیل جنگ های آبی وجود دارد که تا حدی توسط رسانه ها و مطبوعات تقویت شده است. چند تن از سیاستمداران و مقامات بلندپایه سازمان های بین المللی از جمله کوفی عنان، بان کی مون و پتروس غالی، دبیرکل سابق سازمان ملل متحد، در سال های گذشته اظهاراتی در مورد شبح قریب الوقوع جنگ های آبی بیان کرده اند.

اتاق‌های فکر و سازمان‌های غیرانتفاعی نیز خطرات مرتبط با بحران‌های آبی مانند بی‌ثباتی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، به‌ویژه در مورد حوضه‌های آب فرامرزی را شناسایی کرده‌اند. در سال 2015، دهمین گزارش جهانی خطرات مجمع جهانی اقتصاد (WEF) بحران آب را به عنوان اولین خطر جهانی رتبه بندی کرد.

اخیراً، یک گزارش غیرمحرمانه که توسط شورای اطلاعات ملی ایالات متحده (NIC) در ژوئیه 2020 منتشر شد، امنیت جهانی آب را در 30 سال آینده بررسی کرد. در آن گزارش اشاره شد که بدون دسترسی کافی به آب، کشورها با روند نزولی در سلامت اجتماعی-اقتصادی، سیاسی و عمومی و همچنین تولید ناخالص داخلی مواجه خواهند شد که با اثرات تغییرات آب و هوایی بدتر خواهد شد. این گزارش همچنین پیش‌بینی کرد که «همکاری برای مدیریت منابع آب در حال تغییر احتمالاً در داخل و بین دولت‌ها در آسیا و خاورمیانه دشوارتر خواهد شد».

با وجود اینکه این وضعیت ممکن است بسیار نگران کننده به نظر برسد، رمان «جنگ های آب» نیز رد شد. چهره های مختلف دانشگاهی اشاره کرده اند که دسترسی به آب معمولاً عامل اصلی جنگ نیست. برخی دیگر از دانشگاهیان خاطرنشان کرده‌اند که تعارض بر سر آب می‌تواند در شکل‌های مختلف شدت و مقیاس و در کنار اشکال مختلف همکاری وجود داشته باشد.

در چنین شرایطی، کشورها باید برای رفع نیاز روزافزون به آب و پرهیز از نگرانی‌های بیشتر در مورد بحران‌های آبی، رویکرد خود را در زمینه امنیت آب تجدید نظر کنند. به ویژه، دولت ها باید بدانند که بهبود شیوه های مدیریت آب نه تنها برای کاهش تقاضای آب بلکه برای بهبود کیفیت آب ضروری است. اگرچه مناطق پایین دست ممکن است اجرای پروژه های مهندسی هیدرولیک را ترجیح دهند، اما باید افزایش استفاده از منابع تامین آب جایگزین (مانند فاضلاب تصفیه شده و نمک زدایی) را برای مصارف غیر شرب و آشامیدنی در نظر بگیرند. همچنین، آنها ممکن است اجرای شیوه های WDM (مانند مترهای هوشمند و سایر فناوری ها) و بهبود دسترسی به منابع مالی را همراه با اجرای راه حل های مبتنی بر طبیعت در نظر بگیرند.

چالش های آبی آسیا تنها در دهه های آینده افزایش خواهد یافت. همانطور که نتایج یک مطالعه اخیر در مجله نیچر نشان داد، انتظار می‌رود ذخایر آب زیرزمینی به ویژه برای حوضه رودخانه‌های آمودریا و سند، که دومی از فلات چینگهای-تبت سرچشمه می‌گیرد، به کاهش ادامه دهد. چالش های ناامنی آبی و سوء مدیریت آب در آسیا نیز با تأثیرات تغییرات آب و هوایی تشدید خواهد شد. برای منطقه پایین دست، این چالش دیگری را به نگرانی های موجود در مورد مدیریت آب و در دسترس بودن آب اضافه می کند، که با دستور کار سدسازی چین تشدید شده است.

در حالی که روایت “جنگ های آب” ممکن است فاقد شواهد تاریخی باشد، غیرقابل انکار است که نگرانی ها در مورد رشد سریع جمعیت و شهرنشینی همراه با افزایش تقاضای آب به طور فزاینده ای مدیریت ضعیف آب را در کشورها به چالش می کشد. اثرات تغییر اقلیم این نگرانی های مهم را تشدید خواهد کرد و در چنین حالتی نمی توان «جنگ آب» یا «بحران آب» را رد کرد و گزینه ای بعید دانست. برای جلوگیری از چالش های اضافی آب و تضمین امنیت آب، کشورها باید مدیریت آب را همراه با اجرای روش های WDM بهبود بخشند.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما