آیا دوره نهفتگی ویروس کووید کوتاه شده است؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اگر در حال حاضر مبتلا به کووید-۱۹ هستید، زمان از عفونت تا شروع احتمالی علائم، دوره کمون، بسیار کوتاه‌تر از زمان شروع همه‌گیری است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سلامت، محققان چینی با بررسی داده های 142 مطالعه مختلف دریافتند که مبتلایان به سویه آلفا (همان سویه ای که در اواخر سال 2019 در ووهان ظاهر شد) به طور میانگین پنج روز دوره نهفتگی داشته اند و چه زمانی معرفی سویه آمیکرون بود و میانگین دوره کمون به کمتر از 3.5 روز کاهش یافت.

این گروه تحقیقاتی توضیح داد که این یافته‌ها در دنیای واقعی مهم هستند، زیرا تعیین دوره کمون برای سویه‌های مختلف یک عامل کلیدی در تعیین دوره قرنطینه برای کسانی است که آزمایش کووید-19 مثبت دارند.

تحقیقات جدید توسط مین لیو از گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی، دانشکده بهداشت عمومی، دانشگاه پکن انجام شد.

محققان داده‌های مربوط به دوره‌های نهفتگی ویروس کرونا را با بررسی تعداد زیادی از مطالعات انجام‌شده در طول همه‌گیری، که در مجموع بیش از 8100 بیمار مبتلا به کووید-19 را شامل می‌شد، تجزیه و تحلیل کردند.

گروه لیو گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد که SARS-CoV-2 به طور مداوم در طول همه گیری کووید-19 تکامل یافته و جهش یافته است و از نظر توانایی انتقال بین افراد، شدت و دوره نهفتگی آن تغییر کرده است.

محققان دریافتند که دوره کمون برای سویه آلفای اولیه ویروس کووید به طور متوسط ​​پنج روز قبل از ظهور علائم بوده است.

هنگامی که سویه بتا در می 2020 ظاهر شد، دوره نهفتگی ویروس کرونا به حدود 4.5 روز کاهش یافت.

سویه دلتا که قابل انتقال تر بود و در سال 2021 وارد صحنه شد، به طور متوسط ​​دوره نهفتگی کوتاه تری در حدود 4.4 روز دارد.

با این حال، زمان تکثیر ویروس با ظهور سویه Amicron به طور قابل توجهی کوتاه شد و طبق گفته گروه چینی، به طور متوسط ​​تنها 3.4 روز است.

آنها خاطرنشان کردند: زمانی که کووید-۱۹ برای اولین بار در سویه آلفا ظاهر شد، دوره نهفتگی پنج روزه این بیماری بسیار طولانی‌تر از سایر بیماری‌های ویروسی رایج بود. به عنوان مثال، سرماخوردگی ناشی از ویروس کرونا حدود 3.2 روز دوره نهفتگی دارد. دوره کمون آنفولانزا کمتر از 2 روز و دوره کمون برای راینوویروس ها (شایع ترین علت سرماخوردگی) حدود 1.5 روز است.

لیو و همکارانش تاکید می کنند که اعداد در این مطالعه فقط متوسط ​​هستند و تکثیر ویروسی هر بیمار مبتلا به کووید-19 هنوز به طور گسترده ای متفاوت است.

در این مطالعه کوتاه‌ترین دوره کمون گزارش شده 1.8 روز و طولانی‌ترین آن 18.87 روز بود.

متوسط ​​کوتاه شدن دوره نهفتگی کووید-19 در طول زمان می تواند بر توصیه های قرنطینه تأثیر بگذارد.

در حال حاضر برخی از کشورهای جهان قرنطینه 14 روزه را اعلام کرده اند. با این حال، با کوتاه کردن دوره جوجه کشی برای سویه های جدید، دوره جداسازی را می توان به طور مناسب برای کاهش استرس بر سیستم بهداشتی اصلاح کرد.

نتایج این تحقیق در JAMA Network Open منتشر شده است.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما