آیا رنگ های خوراکی مصنوعی برای سلامتی مضر هستند؟ – زومیت


بروز سرطان کولورکتال در سراسر جهان از اوایل دهه 1990 در میان جوانان زیر 50 سال در حال افزایش بوده است. پیش‌بینی می‌شود که بروز سرطان‌های کولون (رکتال) و رکتوم (رکتال) تا سال 2030 به ترتیب 90 و 124 درصد افزایش یابد. یکی از دلایل احتمالی این روند افزایش جهانی مصرف غذاهای غربی از جمله مقادیر زیادی گوشت قرمز و فرآوری شده، شکر افزوده شده و غلات تصفیه شده است.

حدود 60 درصد از رژیم غذایی استاندارد آمریکا (SAD) از غذاهای بسیار فرآوری شده مانند شیرینی های فرآوری شده، نوشابه ها و گوشت های فرآوری شده تشکیل شده است. رژیم غذایی SAD با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است.

یکی از نگرانی های عمده غذاهای بیش از حد پخته شده این است که بسیار رنگارنگ هستند. این ویژگی در بسیاری از تنقلات خوشمزه عید ظاهر می شود. با این حال، بسیاری از رنگ های اضافه شده به این مواد مصنوعی هستند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد رنگ‌های خوراکی مصنوعی می‌توانند فرآیندهای شروع سرطان را تحریک کنند.

لورن هافست، مدیر مرکز تحقیقات سرطان روده بزرگ در دانشگاه کارولینای جنوبی، در حال مطالعه بر روی تأثیر رنگ‌های خوراکی مصنوعی بر سرطان روده بزرگ است. تحقیقات او در مورد خطرات احتمالی رنگ های مصنوعی غذایی در سرطان به تازگی آغاز شده است، اما او معتقد است که باید در مصرف این مواد تجدید نظر کنید.

رنگ های خوراکی مصنوعی چیست؟

در صنایع غذایی از رنگهای مصنوعی استفاده می شود. زیرا ظاهر غذا را بهتر می کند. اولین رنگ خوراکی در اواخر دهه 1800 با استفاده از قطران زغال چوب ساخته شد. امروزه رنگ های غذایی اغلب از نفتالین شیمیایی مشتق شده از نفت ساخته می شود و محصول نهایی را رنگ های آزو می نامند.

تولید کنندگان مواد غذایی رنگ های مصنوعی را به رنگ های طبیعی مانند عصاره چغندر ترجیح می دهند. زیرا ارزان تر، روشن تر و بادوام تر هستند. اگرچه صدها رنگ خوراکی مصنوعی در قرن گذشته تولید شده است، اما بیشتر آنها سمی هستند. تنها 9 نمونه از این رنگ ها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است و تعداد رنگ های تایید شده توسط اتحادیه اروپا حتی کمتر است.

چه چیزی باعث سرطان روده بزرگ می شود؟

آسیب DNA عامل اصلی سرطان روده بزرگ است. وقتی آسیب DNA در ژن‌های سرطان‌زا رخ می‌دهد، می‌تواند باعث جهش‌هایی شود که باعث تقسیم غیرقابل کنترل سلول‌ها می‌شود و باعث سرطانی شدن آنها می‌شود.

مقالات مرتبط:

یکی دیگر از محرک های سرطان روده بزرگ، التهاب است. التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی سلول‌های التهابی را برای درمان زخم یا برای گرفتن پاتوژن‌هایی که باعث بیماری می‌شوند می‌فرستد. اگر التهاب ادامه یابد، می تواند با آزاد کردن مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد که به DNA آسیب می زند، به سلول های سالم آسیب برساند. مولکول‌های دیگری به نام سیتوکین‌ها می‌توانند التهاب را افزایش دهند و تقسیم سلولی و رشد سرطان در روده را در زمانی که بهبودی زخم وجود ندارد، افزایش دهند.

عادات غذایی ناسالم طولانی مدت همچنین می تواند منجر به التهاب خفیف شود که علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. اما در این شرایط، مولکول های التهابی می توانند به سلول های سالم آسیب برسانند.

رنگ های خوراکی مصنوعی و سرطان

اگرچه هیچ یک از رنگ های غذایی مصنوعی مورد تایید FDA به عنوان سرطان زا طبقه بندی نمی شوند، تحقیقات موجود به خطرات بالقوه سلامتی آنها اشاره می کند. به عنوان مثال، باکتری های روده می توانند به مولکول های رنگی مصنوعی که باعث سرطان می شوند، تجزیه شوند. تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی تعامل میکروبیوم با رنگ‌های خوراکی مصنوعی و خطر بالقوه سرطان مورد نیاز است.

مطالعات نشان داده اند که غذای مصنوعی می تواند DNA و پروتئین را به سلول های رنگدانه اضافه کند. همچنین شواهدی وجود دارد که رنگ های مصنوعی می توانند سیستم ایمنی بدن را تحریک کنند. این مکانیسم ها می توانند برای سلامت روده بزرگ مضر باشند.

نشان داده شده است که رنگ های غذایی مصنوعی به DNA در موش ها آسیب می زند. داده های منتشر نشده از محققان دانشگاه کارولینای جنوبی نشان می دهد که رنگ های آزمایشگاهی مانند الورا قرمز یا قرمز 40 و تارترازین یا زرد 5 می توانند به DNA سلول های سرطانی روده بزرگ آسیب بزنند. با این حال، قبل از اینکه بگوییم این رنگ‌ها مستقیماً به DNA آسیب می‌زنند، نتایج باید در مدل‌های حیوانی و انسانی تکرار شود.

داده های منتشر نشده از لورن هافست و الکساندر چومانوویچ از دانشکده داروسازی دانشگاه کارولینای جنوبی. محور عمودی نشان دهنده آسیب DNA (اندازه گیری شده با روش دم دنباله دار) و محور افقی نشان دهنده غلظت رنگ است.

در یک محیط آزمایشگاهی کنترل شده، افزایش غلظت رنگ های خوراکی قرمز و زرد مصنوعی باعث آسیب DNA در سلول های سرطانی روده بزرگ می شود. رده های سلولی سرطان روده بزرگ پس از قرار گرفتن در معرض آلوئه ورا و تارترازین آسیب DNA را نشان می دهند.

تاثیر رنگ های خوراکی مصنوعی

داده های منتشر نشده از لورن هافست و الکساندر چومانوویچ از دانشکده داروسازی دانشگاه کارولینای جنوبی. محور عمودی نشان دهنده از بین رفتن DNA و محور افقی زمان انکوباسیون است. غلظت رنگ میلی مولار استفاده شد.

در نهایت، رنگ خوراکی مصنوعی می تواند یک نگرانی خاص برای کودکان باشد. کودکان در برابر سموم محیطی آسیب پذیرتر هستند. زیرا بدن آنها هنوز در حال رشد است. کارشناسان می گویند این نگرانی ممکن است شامل رنگ های خوراکی مصنوعی نیز باشد. به خصوص که در غذاهای کودکان به وفور یافت می شود.

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که بیش از 40 درصد از غذاهایی که در فروشگاه‌های کارولینای شمالی به کودکان فروخته می‌شوند حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود قرار گرفتن مکرر در معرض رنگ های خوراکی مصنوعی چگونه می تواند بر کودکان تأثیر بگذارد.

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهید

خوردن برخی از غذاهای ناسالم در طول تعطیلات باعث سرطان روده نمی شود، اما می تواند منجر به رژیم غذایی طولانی مدت از غذاهای فرآوری شده شود. اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین رنگ مصنوعی و سرطان مورد نیاز است، اما اکنون می توانید اقدامات مبتنی بر شواهد را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ انجام دهید.

یکی از راه ها تشخیص سرطان روده بزرگ است. دوم افزایش فعالیت بدنی است. در نهایت، می‌توانید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید که شامل غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات بیشتر و کمتر الکل، گوشت قرمز و فرآوری شده باشد.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان