آیا روسیه ناجی صنعت خودروسازی ایران خواهد بود؟

آیا روسیه ناجی صنعت خودروسازی ایران خواهد بود؟ برپایی نمایشگاه خودرو 2022 و امضای تفاهم نامه هایی برای صادرات قطعات یدکی یا راه اندازی خط تولید مشترک خودرو، مدت ها روسیه را به عنوان ابرقهرمان و ناجی صنعت خودروسازی این کشور معرفی کرد. اکنون اما خبر می رسد که ترکیه و چین به تامین کنندگان اصلی خودرو و قطعات یدکی روسیه تبدیل شده اند و از سوی دیگر واردات خودروهای فرسوده به ویژه از ژاپن در این کشور رونق گرفته است.

به گزارش دنیای اقتصاد، آنچه با توجه به شرایط خاص روسیه و اعمال تحریم های شدید علیه این کشور مشخص است؛ به نظر می رسد گسترش تجارت با ایران گزینه مناسبی برای کاهش اثربخشی تحریم ها بوده است. با حمله روسیه به اوکراین، کشورهای غربی و آمریکا تحریم های گسترده ای را علیه این کشور اعمال کردند به طوری که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی و برندهای جهانی تلاش کردند روسیه را ترک کنند.

این در حالی است که صنعت خودروسازی به شدت تحت تاثیر تحریم های غرب قرار گرفته است. بر اساس آمارهای رسمی، در سال 2021، 16 کارخانه خودروسازی اروپایی از مجموع فروش 1.67 میلیون دستگاهی در بازار روسیه، تقریباً نیم میلیون خودرو داشتند که این کشور را به هشتمین بازار بزرگ واردات خودرو در جهان از نظر حجم فروش تبدیل می کند.

از سوی دیگر، قبل از تحریم ها، روسیه یک پنجم (18 درصد) فروش جهانی رنو را به خود اختصاص داده بود. این به دلیل محدودیت های بین المللی است که یک شبه اعمال شده است، زیرا تقریباً همه شرکت های خارجی چمدان های خود را بسته و کشور را ترک کرده اند. بر اساس گزارش ها، فروش خودرو در روسیه در ماه می 84 درصد کاهش یافت، تولید خودروهای داخلی تقریبا متوقف شد و طبق گزارش ها، تنها 3000 خودرو در ژوئن گذشته در روسیه تولید شد.

از سوی دیگر، «اتوواز» سازنده خودروهای لادا که تنها خودروساز روسی است، همزمان با تحریم ها تولید خود را متوقف کرده است. زیرا قطعات مورد نیاز این شرکت قبلا توسط رنو فرانسه تامین می شد. به این ترتیب پس از خروج رنو فرانسه از روسیه، این شرکت روسی تولید را متوقف کرد و تنها خط تولید «اسپک و چرخ» را حفظ کرد و این یعنی بیشتر پیچیده ترین قطعات این خودرو از اروپای غربی وارد شد. اکنون واردات متوقف شده است و شرکت گزینه های کمی برای جایگزینی آن دارد. طبق شرایط ممنوعیت ایران، صنعت خودروسازی ایران پس از محدودیت‌های گسترده حداقل توانسته است در کانون توجه این صنعت قرار گیرد.

به این ترتیب، همراه با محدودیت های تولید خودرو در روسیه و همچنین تجربه ایران در غلبه بر تحریم های سخت، این باور وجود داشت که دو کشور می توانند ناجی یکدیگر شوند. این بدان معناست که ایران باید قطعات خودرو به ویژه قطعات مربوط به محصولات رنو را به این کشور صادر کند و از سوی دیگر خودروی مشترکی را نیز برای بازار محدود تهیه کند.

با این حرف ها و توهمات، دولت روسیه شروع به برگزاری نمایشگاه «خودرو 2022» در مسکو کرد. این نمایشگاه با حضور گسترده قطعه سازان کشور و همچنین خودروسازان داخلی برگزار شد. در این نمایشگاه البته شکوه و عظمت سازندگان چینی و ترکیه ای چشم ها را شگفت زده کرد. سازندگانی از این کشورها که با دست پر وارد صنعت خودروسازی روسیه شدند. اگر ترکیه قطعات خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشت، اما چینی ها تولید خودرو و قطعات آن را برای روس ها لو دادند. در این بین فعالان خودرو و قطعات یدکی ایرانی نیز دیده شدند و اخباری مبنی بر امضای تفاهم نامه هایی از این نمایشگاه در رسانه ها منتشر شد که سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که تفاهم نامه های همکاری در زمینه های ایجاد تولید در خط تولید قطعات خودرو با فناوری پیشرفته امضا شد و صادرات قطعات یدکی خودرو به روش پودری و همچنین قرارداد همکاری شرکت مگاموتور سایپا با طرف های روسی به ارزش کل 700 میلیون یورو منعقد شد. توسط طرف های ایرانی و روسی. در عین حال، مدیرعامل ایران خودرو نیز بهترین راه ورود و ماندن در بازار روسیه را سرمایه گذاری مشترک عنوان کرد. و همچنین یک ماشین سواری C شکل WHO D در روسیه تولید خواهد شد.

نامزدم نیز حضور تارا در نمایشگاه مسکو را موفقیت آمیز توصیف کرد.

به این ترتیب، اگرچه نمایشگاه خودرو 2022 چشم اندازهای روشنی را برای خودروسازان کشورمان باز کرد، اما از نگرانی حضور چین و ترکیه در روسیه کاسته نشد. در حال حاضر چین خطوط تولید برخی خودروها را در این کشور فعال کرده است و بر اساس آمار رسمی، ترکیه مشغول تامین قطعات یدکی برخی محصولات است. این در حالی است که مدیران خودروسازی کشورمان این داد و ستد را نادیده می گیرند. بر این اساس، مدیرعامل گروه صنعتی سایپا درباره رقبای قدرتمندی مانند ترکیه و چین در مواجهه با همکاری خودروسازی ایران و روسیه اظهار داشت: شرکت های درجه یک چینی که دارای پلت فرم مشترک با اروپایی ها و آمریکایی ها هستند، با توجه به شرایط موجود در روسیه مستقر نخواهند شد. شرایط تحریم روسیه، ترکیه نمی تواند در این بازار بسیار موفق باشد، زیرا این امر به شرکت های اروپایی بستگی دارد و در صورت همکاری مجازات خواهند شد.

بعد از نمایشگاه خودرو روسیه همه چیز آنطور که باید به نظر می رسید و این در شرایطی است که با اعلام میزان بدهی خودروسازان به فعالان صنعت قطعات یدکی، به نوعی مشکلات داخلی بیشتر از همکاری مورد توجه قرار گرفت. با روسیه سازندگان قطعات یدکی که در نمایشگاه روسیه شرکت کردند اکنون از سفارشات معلق خودروسازان شکایت دارند و این مطالبات مانع از فعالیت آنها در خارج از کشور شده است. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی انجمن صنایع همگن موتور، حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان به 50 هزار میلیارد تومان رسیده که 20 هزار میلیارد تومان آن بدهی معوق است. پیش از این یکی از اعضای این اتحادیه اعلام کرده بود که طی دو سال گذشته میزان مطالبات معوق و کل مطالبات قطعه سازان جهش داشته است.

در این زمینه چندی پیش دبیر انجمن مذکور تاکید کرد که با ادامه وضعیت فعلی (رشد بدهی) مشخص است که قطعه ساز نمی تواند دوام بیاورد اما خودروسازان قصد دارند خودرو را از دستور خارج کنند. قیمت گذاری و ایجاد تعادل بین ورودی ها و خروجی ها، علاوه بر ارائه بسته تامین مالی زنجیره ای و کاهش میزان بدهی آن به قطعه سازان. اما مشکلات تنها محدود به قطعه سازان نیست، بلکه خودروسازان با مشکلات نقدینگی تولید، رشد زیان انباشته و … نیز مواجه هستند.

اواخر مردادماه که اخباری مبنی بر قراردادهای خودرویی ایران و روسیه منتشر شد، این سوال نیز مطرح شد که اگر خودروسازان ظرفیت تولید بالایی دارند، چرا آن را در داخل کشور خرج نمی کنند که حداقل مرهمی بر درد باشد. از بازار خودرو در هر صورت آنچه اکنون مشخص به نظر می رسد مشکلات داخلی خودروسازان و قطعه سازان کشور است که به نوعی آنها را از فعالیت های بیرونی باز می دارد.

از سوی دیگر، البته به نظر می رسد طرف روسی یادداشت ها و قراردادها را در شرایط فعلی حفظ کرده و برای اجرای آن اقدامی انجام نداده است. در این زمینه می توان به اظهارات دبیر انجمن صنایع همگن انرژی اشاره کرد. وی در اوایل هفته جاری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران تاکید کرد: در حوزه صادرات تا زمانی که مشکلات تحریم و ساخت خودرو و قطعات یدکی در کنار تحریم ها وجود دارد، نمی توان انتظار داشت. هر موفقیتی جز با کشورهای همسایه مانند چین و روسیه. که اشتراکات سیاسی وجود دارد. وی تصریح کرد: البته همکاری با این دو کشور بیشتر از واردات قطعات یدکی ایرانی به صادرات قطعات آن به ایران است.

واضح است که تجربه ممنوعیت خودرو در ایران برای روسیه مهم است و این نکته ای است که صنعت خودروسازی در این کشور به آن پی برده است، اما اینکه این تجربه تا چه حد می تواند به روس ها کمک کند حیاتی است.

نکته بعدی این است که روس ها با توجه به منافع ملی خود، تامین خودرو و قطعات یدکی را به هر کشوری در اولویت قرار دهند و در نهایت با در نظر گرفتن تجربه حضور خودروهای سمند در این کشور، آیا محصولات ایرانی این کار را انجام خواهند داد. هنوز خوش آمدید یا نه . نیز مهم است.

روس ها به سراغ استفاده شده ها رفتند

همانطور که گفته شد ترکیه و چین در صنعت و بازار خودرو روسیه فعال شده اند. اگرچه برندهایی برای بسیاری از خریداران غربی ناشناخته هستند، چین بیش از 200 خودروساز دارد که هر نوع خودروی قابل تصوری را تولید می کنند و سهم بازار آنها در روسیه به سرعت در حال گسترش است تا جایگزین برندهای اروپایی شود. روسیه همچنین با شرکت های چینی برای راه اندازی مجدد برند Moskovich در کارخانه AvtoVAZ تماس گرفته است.

با این حال، روسیه نه تنها به چین، بلکه به سایر کشورهای آسیایی مانند ژاپن نیز برای تامین خودرو به آن چشم دوخته است. بر اساس برخی آمارهای رسمی، فروش خودروهای دست دوم تحت تاثیر تحریم های غرب در روسیه افزایش نسبی داشته و ژاپن بیش از سه چهارم واردات در حوزه این خودروها را به خود اختصاص داده است.

بانک مرکزی این کشور اواخر ماه گذشته اعلام کرد که تقاضا برای خودروهای دست دوم آسیایی افزایش یافته است. داده های آژانس تحلیلی روسی Autostat نشان می دهد که واردات خودروهای جدید در ماه اوت به میزان قابل توجهی کمتر از سطح فوریه بوده است، اما واردات خودروهای فرسوده از 11 هزار و 55 خودرو به 23 هزار و 117 خودرو افزایش یافته است.

داده ها نشان می دهد که 76 درصد خودروهای فرسوده از ژاپن وارد می شود و بلاروس با سهم 3.5 درصدی در رتبه دوم قرار دارد. در آماری دیگر، بر اساس داده ها، 70 درصد از 10 هزار و 257 خودروی جدید وارداتی در مردادماه متعلق به چین است.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما