آیا نیویورک مرکز جدید نجات برجام خواهد بود؟

بعدی- سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه برای اولین بار برای شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد. رئیسی در این سفر علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده در این نشست نیز دیدار و گفت وگو خواهد کرد و دیدارهای جانبی دیگری نیز خواهد داشت.

به گزارش فردا؛ رئیسی را در این سفر حسین امیرعرب لاهیان وزیر امور خارجه، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه، محمد جمشیدی معاون سیاسی نهاد ریاست جمهوری و وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همراهی می کنند. در مجلس نمایندگان

رئیسی سال قبل به نیویورک سفر نکرده بود، اما سخنرانی ضبط شده او در مجمع عمومی در نوار ویدئویی پخش شد.

و سفر سیدابراهیم رئیسی به نیویورک در شرایطی صورت می گیرد که وی اخیرا طی نشستی سه روزه در سمرقند ازبکستان به پروژه عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای پایان داد. رئیسی در حاشیه این اجلاس با 10 سران کشورهای حاضر در اجلاس از جمله روسیه، چین و هند دیدار و گفتگو کرد.

تشکیل هیئت همراه رئیس جمهور در نیویورک و امکان انجام مذاکرات بر سر “توافق”.

یکی از نکات قابل توجه در اولین حضور آقای ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تشکیل همراه ایشان در نیویورک بود. حضور علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات احیای برجام در وین و وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، این فرضیه را مطرح کردند که احتمالا مذاکرات در نیویورک مربوط به احیای برجام باشد. برنامه جامع اقدام مشترک با دیگران باید مورد توافق طرف های موجود باشد.

در همین راستا، ناصر کنانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی روز دوشنبه خود از حضور باقری صرفاً برای همراهی با هیئت جمهوری اسلامی ایران و وجود برنامه مشخص برای گفت و گو خبر داد. مذاکرات هسته ای در این دوره سفر رئیس جمهور و هیئت همراه به نیویورک رد شد.

اما الکنانی احتمال برگزاری نشست‌هایی درباره پرونده هسته‌ای در نیویورک را رد نکرد و خاطرنشان کرد: نشست‌های بین‌المللی فرصتی برای برگزاری نشست‌های حاشیه‌ای و فرصتی برای تبادل نظر در مورد موضوعات مورد علاقه است.

این اظهارات در شرایطی است که محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین یکشنبه (28 شهرفر) در پیامی سفر رئیس تیم مذاکره کننده ایران به همراه سید ابراهیم رئیسی به نیویورک را مورد توجه قرار داده است. . یورک فرصتی برای شرکای اروپایی در برجام برای متقاعد کردن آمریکا و حل مشکلات باقی مانده است.

مرندی در صفحه توئیتر خود نوشت: «با توجه به اینکه دکتر علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، رئیس‌جمهور را همراهی می‌کند، این فرصت خوبی برای تروئیکای اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا خواهد بود تا آمریکا را برای حل معدود مسائل باقی‌مانده تشویق کند. راه معنی دار. آنها را حل کنید.”

مرندی افزود: آمریکا بی جهت با طفره رفتن و اتلاف وقت زمستان را دردناک تر خواهد کرد. «مطمئناً حضور علی باقری در کنار رئیس جمهور ایران در نیویورک، نماد بارز این واقعیت است که برخلاف تبلیغات منفی رسانه ها و سیاستمداران غربی، تهران همچنان به توافق و احیای برجام امیدوار است. خواستار توقف مذاکرات و شکست توافق نیست.»

با تحلیل محتوای توییت مرندی و اظهارات جدید الکنعانی، به وضوح می توان آن را سیگنالی مثبت از سوی تهران برای حل اختلافات باقی مانده در چارچوب احیای برنامه جامع اقدام مشترک با آمریکا و شرکای اروپایی آن خواند. اگرچه هیچ برنامه مستندی برای برگزاری این نشست وجود ندارد، اما واضح است که تیم همراه رئیس جمهور از اعضای برجام است. این انگیزه می تواند به غرب بفرستد که تهران با رویکردی سازنده در نیویورک حضور دارد.

علاوه بر رویکرد مثبت تهران، سایر طرف های مذاکره کننده نیز به این واقعیت واقف هستند که شانس کمی برای احیای توافق وجود دارد. آنها متوجه شده اند که به دلیل روند منفی که در مسیر بازگرداندن توافق رخ داده است، باید از هر فرصتی برای حل اختلافات و مقابله با موقعیت ها استفاده کرد. بنابراین هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد می تواند یکی از آخرین گردهمایی ها برای حل اختلافات دو طرف و دستیابی به توافق باشد.

مسائل داخلی ایران و سیاست های منطقه ای

حضور آقای ابراهیم رئیسی در نیویورک احتمالاً شامل مسائل مربوط به مسائل داخلی و سیاست منطقه ای و همچنین برنامه جامع اقدام مشترک و مذاکرات می شود. در واقع، مانند تمام سفرهای قبلی مقامات ایرانی به نیویورک، رسانه ها و خبرنگاران مسائل داخلی ایران را به عنوان سؤالات سختی برای رئیسی و هیئت همراه مطرح خواهند کرد.

موضوع درگذشت مهسا امینی در چند روز گذشته نه تنها در داخل کشور، بلکه در عرصه بین المللی نیز واکنش هایی را برانگیخته است. به نظر می رسد در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد این موضوع یکی از چالش های مهمی باشد که سیدابراهیم رئیسی باید به آن پاسخ دهد. همچنین موضوعاتی مانند وضعیت اقتصادی ایران و مشکل تحریم های اعمال شده بر مدیریت این کشور احتمالا مورد سوال خبرنگاران و رسانه های خارجی قرار خواهد گرفت.

علاوه بر مسائل داخلی، سیاست‌های منطقه‌ای ایران تحت تأثیر لابی‌های اسرائیلی-سعودی احتمالاً یکی دیگر از محورهای مورد بحث خواهد بود، علاوه بر رسانه‌ها، احتمالاً در دیدارهای هیئت سیاسی ایران و هیئت‌های دیگر مطرح خواهد شد. کشورها.

ایران و موضوعات امنیتی آژانس همچنان در کانون توجه قرار دارند

همانند رویه‌های رسانه‌ها و رهبران سیاسی غربی در چند ماه گذشته، موضوع امنیتی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند یکی از محورهای بالقوه در سفر هیئت ایرانی به نیویورک باشد. این موضوع در شرایطی مطرح شد که رئیسی در آستانه سفر به نیویورک در گفتگو با برنامه 60 دقیقه شبکه آمریکایی سی بی اس نیوز از دیدار وی با همتای آمریکایی خود جو بایدن، برگزار نشد.

رئیسی همچنین در مواضع اخیر خود در گفت و گو با الجزیره انگلیسی تاکید کرد که موضوع بحث ما و انتظارات ما از مذاکرات وین لغو تحریم های سرکوبگرانه علیه جمهوری اسلامی ایران است. در این قرارداد این جمهوری اسلامی ایران بود که به تعهدات خود عمل کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نزدیک به 15 بار اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل کرده و فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است. این آمریکایی ها بودند که از توافق خارج شدند و این کشورهای اروپایی بودند که به تعهدات خود عمل نکردند. ما در وین موضوع لغو تحریم ها را پیگیری کردیم و البته تاکید کردیم که هر توافقی باید با ضمانت همراه باشد. دلیل مطالبه ضمانت نامه این است که طرف های ما در توافق نامه را زیر پا گذاشته اند و البته اکنون باید اطمینان داشت که دیگر از توافق تخلف نخواهند کرد. بنابراین گارانتی لازم است.

رئیسی در همین گفت‌وگو تاکید کرد: بنابراین باید مسائل پیشگیرانه حل و فصل شود و پایان یابد و در خصوص رفع دائمی و نه موقتی تحریم‌ها ضمانت اطمینان بخشی داده شود. اگر مشکل امنیتی حل شود، طبیعتا جای توافق وجود دارد. در حال حاضر آمریکایی ها باید تصمیم بگیرند، زیرا آنها هستند که توافق را نقض کرده اند. آنها از برجام خارج شدند و اکنون باید تصمیم بگیرند که به تعهدات خود پایبند باشند.

با این توضیحات، در حالی که هیئت سیاسی ایران در نیویورک به سر می برد، تا حدودی انتظار می رود که اختلافات پادمان ایران با آژانس همچنان بزرگترین چالش باقی مانده در روند احیای برجام باقی بماند.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما