آیا ژاپن دوباره نفت ایران را می خرد؟

پالایشگاه های آسیایی که به طور سنتی بزرگترین خریداران نفت ایران بوده اند، مشتاق هستند در صورت احیای توافق هسته ای، واردات نفت را از سر بگیرند. این در حالی است که ایران نیز تمایل خود را در این راستا اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، ژاپن در ماه مي 2019 واردات نفت از ايران را بلافاصله پس از از سرگيري واردات در ماه فوريه متوقف كرد، زيرا آمريكا معافيت 180 روزه هشت كشور از جمله ژاپن را براي ادامه واردات نفت ايران تمديد نكرد. بر اساس آمار وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن، واردات نفت ژاپن از ایران در سال 2019 بالغ بر 17.10 میلیون بشکه بوده که نسبت به 46.51 میلیون بشکه در سال 2018، 63.2 درصد کاهش داشته است.

به گفته مقامات پالایش و بازرگانی در چین، کره جنوبی، ژاپن، هنگ کنگ و هند، بازگشت میعانات گازی و بسیاری دیگر از گریدهای نفت ایران به بازار احتمالاً راه را برای رقابت جدید برای بازارهای آسیایی هموار می کند و تولیدکنندگان بزرگ را وادار به انجام این کار می کند. بنابراین. پیشنهادهای رقابتی: این پیشنهاد باعث بهبود اقتصادی خوراک پالایشگاه‌های آسیایی و همچنین حاشیه تولید آنها می‌شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

اما اخیراً اخباری از توسعه روابط ایران و ژاپن منتشر شد و جواد اوجی وزیر نفت نیز با شرکت های بزرگ نفت و گاز ژاپن دیدار و رایزنی کرد. وی با مدیران عامل شرکت های بزرگ نفت و گاز ژاپن از جمله توشیاکی کیتامورا، مدیرعامل اینپکس، تاکشی سایتو، مدیر عامل شرکت انئوس ژاپن، یاماموتو، مدیرعامل فوجی اویل، ترامورا، عضو هیئت مدیره بیمه سرمایه گذاری و صادرات دیدار کرد. شرکت. مؤسسه (نکسی)، حبا، مدیرعامل نفت و گاز میتسوبیشی و مدیرعامل شرکت ماروبانی در خصوص فرصت های سرمایه گذاری در بخش های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت ایران، همکاری های مشترک و تجارت در نفتکش های انرژی و فناوری رایزنی و گفتگو کردند.

وزیر نفت در این سفر همچنین به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در مراسم یادبود شینزو آبه رئیس جمهور فقید ژاپن شرکت کرد و در حاشیه این مراسم در گفت و گو با شبکه دولتی ژاپن (NHK) ). وی گفت: ایران منتظر بازگشت نیست. این قرارداد تلاش برای جذب سرمایه گذاری خارجی دارد و 100 درصد آمادگی پذیرش سرمایه گذاری از شرکت های ژاپنی را دارد.

اوجی در اجلاس وزیران مشارکت سبز آسیایی (AGGPM) همچنین گفت: تحریم های یکجانبه و سختگیرانه جمهوری اسلامی ایران به عنوان دارنده شماره یک کل ذخایر نفت و گاز و تولیدکننده مهم انرژی در جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است. . جهان، امنیت انرژی جهان و منطقه را تهدید می کند.

باید منتظر نتایج مثبت باشیم

در همین راستا، محمد خطیبی – نماینده سابق ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) – با اشاره به اهمیت گسترش روابط ایران با شرکت‌های بزرگ انرژی ژاپنی، به ایسنا گفت: ژاپن یکی از مشتریان سنتی ایران است و پالایشگاه‌های ژاپنی این موضوع را دارند. مدت زیادی است که از نفت ایران استفاده می کند. آنها خریدار دیرینه نفت ایران بودند، اما در دوره تحریم، خرید نفت ژاپن با نوسانات مواجه شد.

وی افزود: با این حال ژاپن یکی از مشتریان قدیمی ایران است، روابط تجاری و اقتصادی ایران و ژاپن به دوران باستان بازمی گردد و سرمایه گذاری هایی که این کشور در ایران انجام داده است به استثنای حوزه نفتی بر مبناي بلندمدت: روابط تجاري دائمي، هرچند اين موضوع در دوران تحريم با ​​فراز و نشيب مواجه بوده است.

این کارشناس برجسته انرژی با اشاره به مذاکرات اخیر مقامات ایرانی با شرکت های بزرگ فعال در حوزه انرژی ژاپن گفت: ژاپنی ها در دوره اول تحریم ها به برداشت نفت ایران عادت داشتند و با وجود تحریم ها خریدار ایرانی بودند. نفت البته به این دلیل که مجوز این کار را گرفتند اما بعد از برجام و اعمال مجدد تحریم ها این موضوع با مشکل مواجه شد و نتوانستند مجوزهای لازم را بگیرند.

به گفته نامزد من، به نظر می رسد اگر ژاپنی ها بتوانند دوباره در تحریم ها مجوز بگیرند، خریدار نفت ایران خواهند بود، در غیر این صورت باید منتظر ماند تا تحریم ها برداشته شود تا البته ژاپن دوباره در بین خریداران نفت ایران باشد. این امکان پذیر است و این شرایط نیز باید تغییر کند و اگر چه مجازات ها باید مانند قبل باشد.

وی با بیان اینکه ژاپنی ها در دوران قبل از تحریم نه تنها خریدار نفت ما بودند، بلکه با کشتی های خود آن را حمل می کردند، گفت: سفر اخیر وزیر نفت به ژاپن می تواند نقطه شروعی برای گسترش روابط باشد. یقینا مذاکرات خوبی در این دیدار صورت گرفت و گفت وگو با مقامات دولت ژاپن می تواند نتایج مثبتی داشته باشد و در گسترش و تجدید روابط ایران موثر باشد.

به گفته وی، ایران هیچ مانعی برای فروش نفت به ژاپن ندارد و آنها مانعی برای آنها هستند و اگر ژاپن نتواند مجوزهای لازم را بگیرد، بعید است دوباره خریدار نفت ایران شود، مگر اینکه از طریق مذاکره با این کشور مجوزهای لازم را کسب کند. طرف دیگر احتمال دارد مثل گذشته خریدار نفت ایران شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم