آیا کودکان ایرانی از «موبوفوبیا» رنج می برند؟

یکی از اعضای تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور درباره وضعیت موبوفوبیا (ترس از دوری از تلفن همراه) در کودکان ایرانی اظهار داشت: اگرچه هیچ تحقیق مکتوبی در این زمینه انجام نشده است. اما با توجه به تجربیات ما در مراکز مشاوره و کارهای بالینی و بالینی، از هر 10 کودک ایرانی مراجعه کننده به کلینیک، 8 کودک عادت بسیار قوی به استفاده از تلفن همراه دارند و بدون تلفن همراه نمی توانند کاری انجام دهند.

دکتر آسیه اناری در گفت و گو با ایسنا همزمان با روز کودک به ارائه تعریفی از موبوفوبیا پرداخت و اظهار کرد: موبوفوبیا به معنای هر نوع ترس، استرس و اضطرابی است که افراد را در زمان دوری از تلفن همراه تحت تاثیر قرار می دهد. . .

به گفته یکی از اعضای کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام مشاوره و مشاوره روانشناسی کشور، وقتی تلفن همراه با افراد درگیر «موبوفوبیا» نباشد، این افراد نمی توانند ترس خود را مدیریت کنند. ، استرس و اضطراب و احساس بسیار بدی خواهد داشت.

این روانشناس بالینی کودکان و نوجوانان با بیان اینکه افراد مبتلا به “موبوفوبیا” حاضر نیستند به مکان هایی که تلفن همراه آنها از آنها دور است بروند، تصریح کرد: این افراد اغلب در خانه می مانند تا از تلفن همراه خود دور نشوند. مبادا شارژ گوشی تمام شود و شارژر را دور نگه دارید.

کودکانی که با تلفن همراه می خوابند، با تلفن همراه خود بیدار می شوند و بدون تلفن همراه غذا نمی خورند.

اناری در بخشی دیگر از صحبت‌های خود درباره «می‌هراسی» در کودکان ایرانی تاکید کرد: هیچ تحقیق مکتوبی در این زمینه وجود ندارد و نمی‌توان آمار دقیقی از آن ارائه داد و به نظر می‌رسد از هر 10 کودک ایرانی نزدیک به 8 نفر کسانی که به مراکز مشاوره مراجعه می کنند عادت بسیار قوی در استفاده از تلفن همراه دارند. تا این بچه ها با موبایل می خوابند، با موبایل بیدار می شوند و حتی حاضر نیستند بدون موبایل غذا بخورند. این کودکان هرگز بدون موبایل از خانه خارج نمی شوند و بدون موبایل نمی توانند در خانه بمانند.

این روانشناس یکی از دلایل افزایش تعداد کودکان مبتلا به «موبوفوبیا» (بر اساس مشاهدات کار بالینی) را نتیجه مراجعه بیشتر خانواده ها به مراکز مشاوره برای درمان این مشکل عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس تعداد خانواده های شاکی. و با گلایه می توان گفت از هر 10 کودک ایرانی که به کلینیک مراجعه می کنند، 8 کودک هنگام دوری از تلفن همراه خود علائم استرس شدید را نشان می دهند که به شکل های مختلف خود را نشان می دهد. این کودکان وابستگی زیادی به تلفن همراه دارند و بدون آن نمی توانند خود را سرگرم کنند، بنابراین خانواده ها برای رسیدگی به این موضوع به مراکز مشاوره مراجعه می کنند.

وی درباره علائم «میبوفوبیا» در کودکان افزود: اغلب کودکان مبتلا به «میبوفوبیا» بدون تلفن همراه سر میز شام نمی آیند. آنها بیشتر در خانه می مانند و بدون تلفن همراه نمی خواهند کاری انجام دهند، حتی بدون تلفن همراه نیز نمی توانند در خانه بمانند و اگر از تلفن همراه دور باشند، احساس بدی پیدا می کنند. این کودکان حاضر نیستند هیچ فعالیتی را با تلفن همراه جایگزین کنند.

به بچه های 12 ساله فکر کنید که بیش از 4 ساعت را با تلفن همراه خود می گذرانند

عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان همچنین گفت: کودکان مبتلا به موبوفوبیا دائماً به دنبال تلفن همراه هستند و برای انجام هر کاری از جمله بازی، تماشای فیلم، دیدن عکس و … از تلفن همراه استفاده می کنند.

اناری ترس از دور ماندن از تلفن همراه، ماندن مداوم در خانه برای گرفتن شارژر، عصبانیت و پرخاشگری به دلیل دوری از تلفن همراه را از علائم اصلی موبوفوبیا در کوکان دانست و تاکید کرد: اگر کودک زیر 12 سال باشد. بیش از 3 ساعت در روز است.

این روانشناس همچنین تاکید کرد: والدین استفاده از تلفن همراه فرزندان خود را جدی بگیرند و آن را عادی تلقی نکنند.

والدین مبتلا به “موبوفوبیا”؛ کودکان مبتلا به آموفوبیا

یکی از اعضای تیم تخصصی کودک و نوجوان انجمن ازدواج و خانواده کشور، علت ابتلای کودکان به موبوفوبیا را سه بعدی عنوان کرد و توضیح داد: یکی از دلایل آن این است که والدین زود و بدون قاعده گوشی را به کودکان می دهند. از سوی دیگر، والدین برای اینکه احساس راحتی و آزادی کنند، تلفن همراه خود را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند تا سرگرم شوند. از سوی دیگر، والدین الگوی فرزندان هستند و زمانی که والدین در طول زندگی خود از تلفن همراه استفاده می کنند، نمونه ای از استفاده بیش از حد از تلفن همراه را برای فرزندان خود قرار می دهند.

از درد در دست ها، پاها و گردن گرفته تا تمرکز ضعیف و پرخاشگری

عضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان سازمان نظام مشاوره و مشاوره روانشناسی کشور درباره عوارض جسمانی موبوفوبیا در کودکان گفت: از نظر جسمانی به دلیل استفاده بیش از حد از تلفن همراه، این کودکان از گردن درد، دست درد و مشکلات در ستون فقرات رنج می برند. مشکلات بینایی و چشمی نیز در آنها دیده می شود. از سوی دیگر، “موبوفوبیا” نیز اثرات ساختاری بر مغز دارد. تحقیقات عصب روانشناختی نشان داده است که استفاده بیش از حد از تلفن همراه بر بخش‌هایی از مغز تأثیر می‌گذارد و در دراز مدت می‌تواند منجر به بی‌توجهی، تمرکز، پرخاشگری و محرومیت از توجه از محیط خارجی شود.

اعتقاد بر این است که کنترل هیجانی کودکان مبتلا به موبوفوبیا به دلیل استفاده بیش از حد از تلفن همراه به خطر می افتد و در نتیجه ارتباط این کودکان با دنیای بیرون قطع می شود و از سوی دیگر توجه و تمرکز آنها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

این روانشناس بالینی کودک و نوجوان ادامه داد: کودکان مبتلا به “موبوفوبیا” به مطالعه و مطالعه، محیط اجتماعی و حتی روابط خود فاقد تمرکز و علاقه هستند و می توان گفت که این روابط در دنیای واقعی ساخته نمی شود. و مهارت های آنها به موقع و به درستی تقویت نمی شود.

یکی از اعضای هیأت مدیره انجمن روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان ضرورت درمان «موبوفوبیا» در کودکان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: در عین حال نباید فراموش کرد که گوشی را نمی توان از زندگی هیچ فردی حذف کرد. اعم از بزرگسالان و کودکان، و هدف ما از درمان “موبوفوبیا” حذف تلفن همراه نیست، بلکه کنترل آن است. ما به استفاده درست و در جای درست از موبایل فکر می کنیم و اصلاً به حذف موبایل از زندگی فکر نمی کنیم.

کودک را به آرامی از تلفن همراه دور کنید

ایناری در بخشی دیگر از سخنان خود توصیه هایی نیز برای جلوگیری از ابتلای کودکان به موبوفوبیا ارائه کرد و گفت: اکنون که این ویروس فروکش کرده و قابل کنترل است، والدین و کودکان استفاده از تلفن همراه را محدود کنند. کودکان بیشتری را در کلاس های حضوری ثبت نام کنید و کلاس های آنلاین را در اولویت آخر قرار دهید. اگر والدین متوجه افزایش وابستگی و اعتیاد کودکان به تلفن همراه شدند، قطعاً باید در مورد آن فکر کنند. اولین قدم این است که برای سرگرمی کودک به جای موبایل، وسیله ای جایگزین تهیه کنید و سپس به تدریج میزان استفاده کودک از تلفن همراه را کاهش دهید، زیرا نمی توانید به طور ناگهانی کودک را از داشتن یک وسیله محروم کنید.

این روانشناس بالینی کودک و نوجوان در پایان صحبت های خود خاطرنشان کرد: اگر اعتیاد کودک به تلفن همراه با علائمی مانند بی خوابی و کم خوابی همراه باشد، باید از متخصصان برای درمان استفاده کرد. با این حال نباید فراموش کرد که حتی جایگزینی برای تلفن همراه وجود ندارد، کودکان به ناچار برای سرگرمی به سراغ آن می روند و باید قوانینی در خانه برای استفاده از تلفن همراه وجود داشته باشد.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما