آیا گوگل پلی دسترسی ایرانیان را محدود می کند؟

طی چند روز گذشته تعدادی از کاربران ایرانی اعلام کردند که نمی توانند اپلیکیشن های مورد نیاز خود را از گوگل پلی دانلود و نصب کنند و این سوال پیش آمده که آیا گوگل پلی قصد دارد محدودیت های جدیدی را اعمال کند؟

به گزارش ایسنا، برخی شواهد حاکی از آن است که گوگل پلی نحوه تعیین کشور کاربر را از IP به فعالیت حساب کاربری تغییر داده و باعث شده بسیاری از کاربران ایران، کوبا و روسیه نتوانند هیچ اپلیکیشنی را از گوگل پلی نصب کنند.

در گذشته نصب تعداد کمی از اپلیکیشن ها در ایران محدود بود که با پاک کردن کش گوگل پلی و تغییر آدرس آی پی حل می شد، اما اکنون اگر کشور کاربر توسط حساب کاربری مشخص شده باشد، کاربر مجاز به نصب هیچ برنامه ای نیست. اپلیکیشن (حتی اپلیکیشن های ایرانی). داده نشده است

در همین راستا یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این باره توضیح داد: گوگل مدت هاست که برخی از خدمات خود را به ایران، کوبا، روسیه و کشورهای مشمول محدود کرده است. تحریم های آمریکا

میلاد نوری افزود: گوگل از طریق پروتکل اینترنت می دانست کاربران از کدام کشورها آمده اند. اما اولین بار حدود شش یا هفت ماه پیش این ویژگی را برای یوتیوب عرضه کرد. به این ترتیب تبلیغات یوتیوب که اولین یا وسط ویدیو هستند بر اساس معیارهای مختلفی به کاربر نشان داده می شود که یکی از آنها جنسیت، سن، کشور و کشور کاربر است که با IP تعیین می شود.

به عنوان مثال، برای کاربرانی که یوتیوب کاندیدای استفاده از VPN آلمانی و هلندی هستند، او آنها را به عنوان کاربران آلمانی و هلندی می شناخت و در همه جای دنیا همینطور بود. همچنین، تبلیغات نامناسب به بسیاری از کاربرانی که از VPN استفاده می‌کردند نشان داده شد که باعث شد تبلیغات کمتر تأثیر بگذارد.

به گفته وی، گوگل برای افزایش اثربخشی تبلیغات، هویت کاربر را به جای IP به حساب کاربری تغییر داد. شناسایی نیز از حساب تجاری با استفاده از پارامترهای مختلفی انجام می شود که می توان به شماره تلفن همراه، منطقه زمانی ذخیره شده در تلفن همراه و تبلت و غیره اشاره کرد. یکی دیگر از طریق فعالیت های مختلفی است که کاربران انجام می دهند زیرا گوگل به ایمیل و موارد دیگر دسترسی دارد و از همه این موارد با هم استفاده می کند.

نوری افزود: بسیاری از کاربرانی که به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند پس از دو یا سه ماه حساب کاربری آنها در کشورشان باقی می ماند. هنگامی که این کار در YouTube انجام شد، در همان زمان، درآمد کاربران YouTube که IP کشورشان محدود شده بود به طور قابل توجهی کاهش یافت زیرا بازدیدکنندگان YouTube که دارای VPN هستند، Google می‌داند که در کدام کشور هستند. بنابراین، کاری که او انجام داد این بود که به تدریج هویت کاربری را از IP به حساب کاربری تغییر داد و از این روش برای سایر خدمات مسدود شده خود استفاده کرد.

این کارشناس مخابرات و فناوری اطلاعات همچنین گفت: گوگل پلی حدود چهار هفته است که کشور کاربران را به این روش (شناسایی از حساب کاربری) شناسایی می کند و کاربران روسیه، کوبا و ایران بیشتر در این باره توییت کرده اند.

وی همچنین توضیح داد: در گذشته زمانی که این اتفاق برای یک کاربر می افتاد و تعدادی از برنامه ها در گوگل پلی مسدود می شدند، تعدادی برنامه خاص وجود داشت که همان توسعه دهنده با استفاده از VPN برای نمایش داده نشدن آنها تنظیم کرده بود. می‌توانستند حذف شوند.با این کار کش گوگل پلی این مشکل را حل می‌کرد، اما اکنون الگوی این است که دسترسی به دانلود را در همه برنامه‌ها حتی برای برنامه‌های رایگان و ایرانی می‌بندد.

نوری معتقد است زمانی که این اتفاق می افتد روش های ذکر شده دیگر جواب نمی دهد، اما برخی از کاربران می توانند با تغییر حساب کاربری خود این محدودیت را برطرف کنند.

این کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این موضوع هنوز برای همه کاربران اعمال نشده است، افزود: به نظر می رسد بعد از هر دو یا سه روز کاربران بیشتری با این مشکل مواجه می شوند. یکی از اقداماتی که می تواند این محدودیت را در گوگل پلی لغو کند، راه اندازی کارت اعتباری است، اما ما در ایران کارت اعتباری نداریم. در هر صورت این روش موقتی است و در عرض 1 الی 2 ماه حساب باز تعریف می شود.

وی گفت: ممکن است کاربر با اپلیکیشن های عمومی مشکلی پیدا نکند چون ما اپلیکیشن های مشابه ایرانی داریم، اما تعدادی اپلیکیشن در داخل کشور حذف شده اند و گوگل پلی اجازه دانلود و نصب آنها را نمی دهد، بنابراین اگر شخصی به این برنامه ها نیاز دارد، باید به منابع ناشناس اشاره کند، در همین حال، اگر شخصی به دنبال سوء استفاده باشد، ممکن است برنامه های مخرب و دستکاری شده را نصب کند یا اطلاعات کاربر را به سرقت ببرد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliancesدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان