آیا 1062 خودروی خارجی در حراج امروز سالم هستند؟

مزایده بیش از 1000 خودروی خارجی باقی مانده در گمرک در حالی آغاز شده که بسیاری از متقاضیان از جزئیات زمان و نحوه خرید و شرکت در جشن فروش این خودروها اطلاع کاملی ندارند.

به گزارش تسنیم، رئیس سازمان جمع آوری و فروش املاک و مستغلات از آغاز مزایده 162 خودروی وارداتی در سامانه ستاد برای عموم مردم خبر داد.

وی افزود: از امروز پنجشنبه امکان بازدید الکترونیکی از این خودروها در سایت ملک فراهم می شود و در نهایت 16 مهرماه این مزایده رمزگشایی و برندگان اعلام می شود. از ساعت 7 تا 12 مهر، متقاضیان می توانند علاوه بر بازدید الکترونیکی از خودروها، به همراه امضای الکترونیکی قیمت را ارسال کنند.

ثبت نام در دفتر مرکزی ایران تا 21 مهر / امکان بازدید حضوری فراهم شده است

این حراج از ساعت 08:00 روز پنجشنبه 7 مهرماه آغاز و تا ساعت 24:00 روز 12 مهر ادامه خواهد داشت.eauc/welcome.action?gateway=setad و شناسه خودرو.

خریداران تا ساعت 24 روز سه شنبه 12 مهر فرصت دارند پیشنهادات خود را در این سامانه ثبت کنند و برای شرکت در مزایده کد ملی اشخاص حقیقی و کد اقتصادی اشخاص حقوقی را به همراه شماره حساب قابل استفاده ارائه نمایند. آنلاین که اجباری است. خریداران می توانند برای مشاهده خودروها طبق هماهنگی های صورت گرفته با استان ها همه روزه هفته از ساعت 08 الی 16 از خودروها بازدید کنند.

پیشنهادهای ثبت شده در سامانه حراج الکترونیکی روز شنبه 25 مهرماه در سایت مرجع جمع آوری و فروش املاک رمزگشایی و در همان روز برندگان این مزایده اعلام می شود.

در جدول زیر تفکیک خودروهای رسوبی که در حراج پیش رو عرضه می شوند را مشاهده می کنید.

حراج ماشین ها

حراج ماشین ها

ماندگاری 5 ساله خودروها در بنادر مانع اصلی عرضه در بورس کالا است.

روشی که اخیراً برای فروش خودروهای تولید داخل مورد استفاده قرار می گیرد، فروش آنها از طریق مکانیسم بورس کالا است. در ابتدا به نظر می رسید بهترین راه برای فروش خودرو در بنادر استفاده از ظرفیت بورس کالا است اما هفته گذشته رئیس سازمان املاک تملیکی درباره چرایی عدم فروش خودرو در بورس کالا گفت. : اولین مورد این بود که خودروها در بورس عرضه شوند، اما به دلیل ماندگاری طولانی این کالاها، فروش آنها در بورس می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در نتیجه به این نتیجه رسیدیم که امکان فروش از طریق بورس وجود ندارد.

به نظر می رسد دلیل اصلی این مشکل، امکان بازگشت کالاهای فروخته شده در بورس کالا باشد. به عبارت دیگر ممکن است خودروها به دلیل عمر طولانی در بنادر و گمرک دچار مشکل و فرسودگی شده باشند و برای جلوگیری از چالش پس از فروش کالا، به جای عرضه خودرو در بورس، رفته باشند. مسیر فروش آنها در سامانه ستاد.

تفاوت پیشنهاد در مبادله کالا با حراج الکترونیکی

لازم به ذکر است در صورت فروش خودرو از طریق بورس کالا، خریدار امکان عودت آن را در مهلت مقرر قانونی در صورت ایراد در کالا خواهد داشت. در حراج خریدار پس از خرید امکان عودت کالا را ندارد و فقط می تواند در بازه زمانی تعیین شده به صورت حضوری از خودرو بازدید کند. در صورت انصراف خریدار پس از برنده شدن در مزایده، تمام مبلغ پرداختی به دولت ضبط خواهد شد. بنابراین لازم است خریداران به این مشکل توجه کرده و در انتخاب خودرو دقت لازم را داشته باشند.

چرا خریداران ممکن است در یک حراج یک هفته ای ضرر کنند؟

مدتی است که بحث سرقت قطعات خودروهای وارداتی کشف شده در گمرکات و بنادر مطرح شده است. در همین رابطه مدیرعامل شرکت تملکی حدود یک ماه پیش گفته بود که هم اکنون تعداد زیادی خودرو وارداتی باز نشده وجود دارد که بسیاری از قطعات آن به سرقت رفته است. چندی پیش و در جریان انهدام فنی سه خودروی آمریکایی در اختیار سازمان مدیریت اموال، قضاوت اینجانب در بخشی از اظهارات ایشان، دلیل عدم صادرات مجدد این خودروها و سرقت یا آسیب دیدن برخی قطعات آنها در حین حمل و نقل را تایید کرد. او هست.

بر این اساس، از آنجایی که خودروهای این چنینی در بنادر و نقاط مرزی کشور بسیار زیاد است، بازدید و آشنایی با این خودروها عملاً غیرممکن است، زیرا مشکلات فنی آنها مشکلات خاص خود را ایجاد می کند. لازم به ذکر است؛ حدود 700 دستگاه از این خودروها در بندر بوشهر وجود دارد که اگر قطعاتی از این خودروها به سرقت رفته و یا مشکلات فنی دیگری برای این خودروها به دلیل عمر طولانی آنها در شرایط بد آب و هوای جنوب کشور به وجود بیاید، می باشد. عملاً امکان بازگرداندن آنها وجود دارد که از برندگان آخرین مزایده مفقود شده است.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما