آیفون 14 نخرید!

بعدی- میلیون ها گوشی هوشمند آیفون 14 در تاریخ 16 سپتامبر برای مشتریانی که مشتاق خرید هستند وارد بازار خواهند شد.

به گزارش یورونیوز، ویژگی‌های جدید و بهبود یافته تلفن شامل ردپای کربن کمی کمتر از مدل‌های قبلی است: آیفون 14 انتشار گازهای گلخانه‌ای کمی کمتر دارد، با 61 کیلوگرم دی اکسید کربن در مقایسه با 64 کیلوگرم دی اکسید کربن در آیفون 13. با این حال، جایگزین کردن تلفن تلفن هوشمند قدیمی با مدل جدیدتر بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. طبق استانداردهای اپل، ۷۹ درصد از انتشار کربن چرخه عمر گوشی در طول فرآیند تولید آزاد می شود. مقاومت در برابر تمایل به داشتن آخرین مدل آیفون، روند آلایندگی محصولاتی که در هفته آینده وارد قفسه‌ها می‌شوند را معکوس نمی‌کند، اما به محدود کردن تعداد تلفن‌های تولید شده در آینده کمک می‌کند.

با حدود 211 میلیون گوشی هوشمند فروخته شده سالانه در اتحادیه اروپا که هر کدام به طور متوسط ​​سه سال قبل از نیاز به تعویض دوام می آورند، مبارزه با نیروهای “منسوخ” و “منسوخ شدن برنامه ریزی شده” بسیار مهم است.

اپل پیش از این توسط ناظر ضد انحصار ایتالیا 10 میلیون یورو جریمه شده بود، زیرا متوجه شد که به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار اپل باعث اختلالات جدی شده و بدون هشدار قبلی، قدرت بیشتری را تصاحب کرده است. این امر مشتریان را به خرید گوشی های جدید ترغیب کرد، اگرچه اپل وجود چنین هدفی را رد کرد.

آیا اپل پایدارتر می شود؟

بخش بزرگی از انتشار دی اکسید کربن در فرآیند تولید یک گوشی هوشمند جدید از استخراج مواد کمیاب داخل آن ناشی می شود. طبق یک گزارش، خرید یک گوشی جدید به اندازه شارژ مجدد و راه اندازی یک گوشی هوشمند برای یک دهه تمام انرژی می گیرد.

با این حال، اپل، بزرگترین شرکت فناوری جهان، تلاش کرده است تا کار خود را در این زمینه و سایر جنبه های زیست محیطی تمیز کند. اپل ادعا می کند که از عناصر خاکی کمیاب 100٪ بازیافتی در تمام آهنرباهای آیفون 14 استفاده می کند که تقریباً همه عناصر خاکی کمیاب در دستگاه را تشکیل می دهند. در سال 2019، اپل، همراه با گوگل، دل، مایکروسافت و تسلا، به عنوان متهم در دعوی خانواده‌هایی از جمهوری دموکراتیک کنگو که فرزندانشان در حین استخراج کبالت مجروح و کشته شدند، معرفی شدند.

این شرکت ها استفاده از کار کودکان را رد می کنند و می گویند که مالک معادن کبالت نیستند و نمی توانند منبع دقیق مواد مورد استفاده خود را تعیین کنند. یک قاضی دادگاه ایالتی آمریکا سال گذشته شکایت علیه این شرکت ها را رد کرد. با این حال، سؤالات جدیدی توسط سازمان غیردولتی Global Witness در ماه آوریل مطرح شد، زیرا بررسی‌ها نشان داد که اپل، نوکیا و سامسونگ برای شستشوی مواد معدنی درگیری از جمهوری دموکراتیک کنگو بر یک طرح ممیزی زنجیره تأمین تکیه می‌کنند.

اپل در آخرین گزارش پیشرفت زیست‌محیطی خود اعلام کرد که متعهد به تنظیم بالاترین استانداردها برای منبع‌یابی مسئولانه مواد مورد استفاده در محصولات خود است. در سال 2020، اپل اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2030 کاملاً کربن خنثی شود، که شامل تمام فرآیندها از زنجیره تامین تولید تا چرخه عمر محصول می شود.

با توجه به گسترش گسترده گوشی‌های هوشمند و کاربردهای مختلف آن‌ها که در طول دوره همه‌گیری کرونا سرعت گرفته است، شناخت جایگزین‌هایی برای ارتقای مداوم محصولات دشوار است.

Fairphone که 10 سال پیش توسط یک شرکت اجتماعی هلندی و پیشرو در شفافیت زنجیره تامین راه‌اندازی شد، توسط Ethical Consumer، سازمان مصرف‌کننده جایگزین بریتانیا، رتبه اول را کسب کرد، زیرا این شرکت جعبه ابزاری را معرفی کرد. این به مشتریان امکان می دهد قطعات شکسته را جایگزین کنند، که فاصله زیادی با فناوری بسته اپل دارد. البته، خرید یک گوشی دست دوم نیز یک گزینه ارجح است، و بازیافت گوشی خود در زمانی که واقعاً استفاده از آن را به پایان رساندید، گام مهمی در این فرآیند است. همچنین اگر تمام نیازهای هوشمند خود را از طریق لپ تاپ یا رایانه تامین می کنید، می توانید با عدم استفاده از گوشی یا استفاده کمتر از آن، از دو برابر شدن مصرف انرژی خود جلوگیری کنید.

اگر مدل جدید آیفون را پیش‌سفارش کرده‌اید، چگونه آن را لغو می‌کنید؟

اگر ما شما را متقاعد کرده ایم که خرید آیفون 14 بهترین کار است، اما قبلاً دستگاهی را پیش خرید کرده اید، برای لغو سفارش خود دیر نیست. صفحه پشتیبانی اپل دستورالعمل هایی در مورد نحوه انجام این کار در دستگاه های مختلف دارد و تنها چند کلیک طول می کشد. همچنین پس از دریافت گوشی تلفن همراه، 14 روز فرصت دارید تا آن را پس دهید. با این حال، اگر واقعاً قصد ارتقای آیفون خود را دارید، توجه داشته باشید که اپل یک سرویس مبادله ای را اجرا می کند که در آن می توانید به تلفن قدیمی خود عمر جدیدی بدهید یا آن را به صورت رایگان بازیافت کنید.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما