ابتکار غلات دریای سیاه: چیست و چرا برای جهان اهمیت دارد

1) معامله برای انتقال منابع حیاتی به عقب

اوکراین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان، به طور معمول سالانه حدود 45 میلیون تن غلات را به بازار جهانی عرضه می کند. پس از حمله روسیه از کشور، در اواخر فوریه 2022، کوه‌های غلات در سیلوها انباشته شدند، کشتی‌ها قادر به ایمن کردن عبور و مرور امن به و از بنادر اوکراین نبودند، و مسیرهای زمینی قادر به جبران آن نبودند.

این امر به افزایش قیمت مواد غذایی اساسی در سراسر جهان کمک کرده است. همراه با افزایش هزینه انرژی، کشورهای در حال توسعه تا مرز نکول بدهی پیش رفته اند و تعداد فزاینده ای از مردم خود را در آستانه قحطی قرار داده اند.

در 22 ژوئیه، سازمان ملل متحد، فدراسیون روسیه، ترکیه و اوکراین موافقت کردند ابتکار غلات دریای سیاهدر مراسم امضای قرارداد در استانبول پایتخت ترکیه.

این قرارداد امکان از سرگیری صادرات غلات، سایر مواد غذایی و کودهای شیمیایی از جمله آمونیاک از اوکراین را از طریق یک کریدور بشردوستانه دریایی امن از سه بندر اصلی اوکراین: چورنومورسک، اودسا و یوژنی/بودنی به سایر نقاط جهان فراهم کرد.

برای اجرای این معامله، مرکز هماهنگی مشترک ایجاد شد (JCC) در استانبول و شامل نمایندگان بلندپایه فدراسیون روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل متحد است.

طبق رویه‌های صادر شده توسط مرکز هماهنگی مشترک، کشتی‌هایی که مایل به شرکت در این طرح هستند، مشمول بازرسی در خارج از استانبول می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که از محموله پاکی ندارند و سپس از طریق کریدور دریایی بشردوستانه به سمت بنادر اوکراین برای بارگیری حرکت خواهند کرد. این گذر توسط JCC ایجاد شد و برای اطمینان از عبور ایمن کشتی ها به صورت 24 ساعته نظارت می شد. کشتی های در سفر برگشت نیز در منطقه بازرسی در استانبول بررسی می شوند.

مرکز هماهنگی مشترک برای ابتکار غلات دریای سیاه

اخبار سازمان ملل

مرکز هماهنگی مشترک برای ابتکار غلات دریای سیاه

2) میلیون ها تن اوکراین را ترک می کنند

محموله ها تحت نظارت ابتکار عمل از اول اوت شروع شد. تا پایان ماه، بیش از 100 کشتی بارگیری شده با بیش از یک میلیون تن غلات و سایر مواد غذایی اوکراین را ترک کردند. در اواسط سپتامبر، کمیته هماهنگی مشترک گزارش داد که حدود سه میلیون تن اوکراین را ترک کرده است که نشان دهنده پیشرفت مثبت است. امید است در نهایت تا پنج میلیون تن در ماه صادر شود.

بر اساس ارقام سازمان ملل متحد، 51 درصد کالاها تاکنون (تا اواسط سپتامبر) ذرت، 25 درصد گندم، 11 درصد محصولات آفتابگردان، 6 درصد کلزا و 5 درصد جو و 1 درصد سویا بوده است. و یک درصد از مواد غذایی دیگر.


زنی در هند در حال حمل غلات (پرونده)

بانک جهانی / ری ویتلین

زنی در هند در حال حمل غلات (پرونده)

3) نزدیک به یک سوم محموله ها مستقیماً به کشورهای کم درآمد می رود

و 25 درصد از کالاها به کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط ​​پایین رفت. مصر (8 درصد)، هند، ایران (هر کدام 4 درصد)، بنگلادش، کنیا، سودان (هر کدام 2 درصد)، لبنان، یمن، سومالی، جیبوتی (هر کدام یک درصد)، و تونس (هر کدام کمتر از یک درصد)

این شامل کشتی‌های اجاره‌شده سازمان ملل است که کمک‌های غذایی بشردوستانه – گندم توسط برنامه جهانی غذا خریداری شده است – به شاخ آفریقا و یمن. دو کشتی چارتر سازمان ملل متحد در حال حاضر اوکراین را ترک کرده اند، در حالی که انتظار می رود دو کشتی دیگر نیز به زودی ترک کنند. برنامه جهانی غذا تاکنون 120000 متریک تن گندم برای حمایت از کمک های بشردوستانه در شاخ آفریقا، یمن و افغانستان خریداری کرده است.

اولین کشتی اجاره شده توسط WFP در 30 اوت در جیبوتی پهلو گرفت تا از واکنش خشکسالی در شاخ آفریقا حمایت کند. دومین کشتی اجاره شده توسط سازمان ملل با 37500 متریک تن گندم در 30 اوت به حرکت در آمد و در 3 سپتامبر در ترکیه پهلو گرفت، جایی که گندم ها به آرد تبدیل می شوند.

سپس این آرد در کشتی دیگری بارگیری می شود که برای حمایت از پاسخ بشردوستانه برنامه جهانی غذا به یمن می رود. کشتی های سوم و چهارم اجاره شده توسط برنامه جهانی غذا نیز گندم را برای عملیات امدادی تامین خواهند کرد.

حدود 25 درصد غلات به کشورهای با درآمد متوسط ​​از جمله ترکیه، چین و بلغارستان رفت. و 50 درصد به کشورهای پردرآمد مانند اسپانیا، هلند، ایتالیا، جمهوری کره، رومانی، آلمان، فرانسه، یونان، ایرلند و اسرائیل.

سازمان ملل خاطرنشان می کند که تمام غلاتی که به لطف این طرح از بنادر اوکراین خارج می شود به نفع نیازمندان است، زیرا به آرامش بازارها و مهار تورم مواد غذایی کمک می کند.

تمام حرکات کشتی را می توان در ابتکار غلات دریای سیاه یافت سایت اینترنتی، که حاوی حقایق و ارقام مفیدی نیز می باشد.


آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، غلات بارگیری شده در کشتی کوپروسلی در اودسا، اوکراین را تماشا می کند.

عکس سازمان ملل / مارک گاردن

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، غلات بارگیری شده در کشتی کوپروسلی در اودسا، اوکراین را تماشا می کند.

4) قیمت مواد غذایی در حال کاهش است

نشانه های قوی وجود دارد که نشان می دهد این طرح در دستیابی به یکی از اهداف اصلی خود که کاهش قیمت مواد غذایی است، موفق خواهد بود.

در یک کنفرانس مطبوعاتی در اواسط سپتامبر، ربکا گرینسپندبیر کل آژانس تجارت سازمان ملل متحد، معروف به آنکتاد، و امیر عبدالله، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد برای طرح غلات دریای سیاه، از کاهش قیمت ها برای پنج ماه متوالی استقبال کردند: شاخص قیمت مواد غذایی نسبت به اوج خود در مارس سال جاری نزدیک به 14 درصد کاهش یافته است.

آقای عبدالله توضیح داد که قیمت‌های پایین‌تر به این معناست که کسانی که غلات را ذخیره می‌کردند و امیدوار بودند آن را با سود بیشتر بفروشند، اکنون می‌فروشند، به این معنی که در حال حاضر عرضه مواد غذایی در بازارها بیشتر است که منجر به کاهش بیشتر شده است. در قیمت ها خانم گرین اسپن، هماهنگ کننده جهانی سازمان ملل متحد تیم وی خاطرنشان کرد که برای کمک به کشورها برای مقابله با شوک های اقتصادی سه گانه ناشی از تأثیرات جنگ در اوکراین ایجاد شده است و این تفاوت بزرگی در بحران هزینه جهانی زندگی ایجاد می کند.

در سراسر جهان، 345 میلیون نفر در بیش از 80 کشور در حال حاضر با ناامنی غذایی حاد مواجه هستند، در حالی که تا 50 میلیون نفر در 45 کشور بدون حمایت بشردوستانه در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

در ماه اوت، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا دیوید بیزلی او بازگشایی بنادر دریای سیاه را “مهمترین کاری که اکنون می توانیم برای کمک به گرسنگان جهان انجام دهیم” اعلام کرد. او هشدار داد که اگرچه این امر به خودی خود گرسنگی جهان را متوقف نخواهد کرد، بازگشت غلات اوکراینی به بازارهای جهانی شانس جلوگیری از تشدید بیشتر بحران جهانی غذا را افزایش می دهد.


آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل (چپ) و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسم امضای ابتکار غلات دریای سیاه در استانبول، ترکیه.

مرکز رسانه در آنکارا / لونت کولو

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل (چپ) و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مراسم امضای ابتکار غلات دریای سیاه در استانبول، ترکیه.

5) همکاری مستمر برای موفقیت مستمر ضروری است

سازمان ملل به خوبی می‌داند که دور نگه داشتن محموله‌ها از بنادر اوکراین مستلزم همکاری مستمر اوکراین و روسیه است. آقای عبدالله از “روحیه همکاری” بین طرف های ابتکار ستایش کرد. وی همچنین به نقش ویژه ترکیه و سازمان ملل در حفظ پیشرفت این روند اشاره کرد.

با این حال، بدون پایان روشنی برای جنگ، آینده نامشخص است.

در صورت تمایل طرفین، ابتکار فعلی ممکن است بیش از 120 روز اولیه پس از تاریخ امضا در 22 ژوئیه ادامه یابد. افکار تیم JCC در استانبول در حال حاضر شروع به تمدید قرارداد کرده است. آقای عبدالله همچنان مثبت است و ابراز امیدواری می کند که “به لطف تلاش های میانجیگری سازمان ملل، واقعاً مورد بحث قرار نگیرد.”

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما