اتیوپی: دبیر کل سازمان ملل متحد از تشدید درگیری ها در سراسر Tigray “به شدت نگران” است

آخرین موج خشونت در ماه اوت، پس از آتش‌بس بشردوستانه شکننده پنج ماهه آغاز شد که ارسال کمک‌ها به منطقه شمالی اتیوپی را متوقف کرد، جایی که حدود پنج میلیون غیرنظامی به کمک نیاز دارند.

بر اساس گزارش های خبری، توزیع کمک ها همچنان به دلیل کمبود سوخت با مشکل مواجه می شود و ارتباطات در سراسر تیگری بسته شده است، در حالی که رهبران تیگرایان مدعی شده اند که اریتره برای حمایت از نیروهای دولتی اتیوپی حمله ای را آغاز کرده است.

امدادگر، غیرنظامیان کشته شدند

یک سازمان شریک سازمان ملل متحد، کمیته نجات بین المللی، گزارش داد که یکی از کارگران آن در حمله روز جمعه در تیگری هنگام رساندن کمک به زنان و کودکان در شهر شایر کشته شد.

این آژانس روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی دیگر از کارکنان کمیته بین‌المللی نجات نیز در این حمله زخمی شده و غیرنظامیان دیگر نیز در جریان این بمباران کشته و سه نفر زخمی شده‌اند. کمیته بین المللی نجات افزود که امدادگران و غیرنظامیان نباید هدف قرار گیرند.

هیچ کس مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما شایر و سایر مناطق تیگرایان از ماه اوت مورد حمله هوایی قرار گرفته است.

“اثر ویرانگر”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که سخنگوی وی منتشر کرد، گفت که تشدید درگیری‌ها منجر به ” تأثیر مخربی بر غیرنظامیان در یک وضعیت انسانی وخیم“.

خواستار توقف فوری درگیری ها می شود.

دبیرکل بر حمایت کامل خود از روند میانجیگری اتحادیه آفریقا تاکید می کند بار دیگر بر آمادگی سازمان ملل برای حمایت از از سرگیری فوری مذاکرات تاکید می کند به منظور دستیابی به یک راه حل سیاسی پایدار برای این درگیری فاجعه بار.»

همین ماه گذشته، مذاکراتی با میانجیگری اتحادیه آفریقا قرار بود در آفریقای جنوبی برگزار شود، اما به تعویق افتاد.

صدها هزار نفر در تیگری و همچنین در مناطق شمالی همسایه آمهارا و آفار آواره شدند، در حالی که گفته می شود ده ها هزار نفر کشته شده اند. زندگی میلیون ها نفر تحت تأثیر این درگیری قرار گرفته است.

به روز رسانی کمک

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد در یک به روز رسانی بشردوستانه در 4 اکتبر گفت که کارکنان سازمان ملل اکنون اجازه دارند دوباره به داخل و خارج از تیگری بچرخند، اما منابع هوایی نجات دهنده از طریق زمین و هوا باید فوراً از سر گرفته شود.

او به خبرنگاران در نیویورک گفت: «این پروازها از 25 آگوست متوقف شده است و حرکت تدارکات و بودجه عملیاتی به منطقه را که برای عملیات حیاتی است، متوقف کرده است.

او گفت: «با وجود نگرانی‌های امنیتی، محدودیت‌های دسترسی و کمبود منابع، شرکای ما همچنان در مناطقی که می‌توانند در سه منطقه به آن دسترسی داشته باشند، پاسخ می‌دهند.

در تیگری، علیرغم چالش های عملیاتی بسیار دشوار، توزیع ذخایر بشردوستانه باقی مانده و ارائه خدمات ضروری ادامه دارد.

وی گفت تا 5 شهریورماه، 32 کلینیک سیار بهداشت و تغذیه در 58 مرکز بهداشتی و آوارگان منطقه همچنان در حال فعالیت هستند. آقای دوجاریک افزود که خانواده های تازه آواره شده در آمهارا و آفار در زمینه غذا، آب، سرپناه اضطراری و سایر تجهیزات و همچنین خدمات بهداشتی کمک دریافت می کنند.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما