اجرای «کی روش شماره 2» چگونه باید باشد؟

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال پرتغال در راه بازگشت به تهران است. در گذشته بسیار مورد انتقاد قرار گرفته است. انتظار می رود او در مرحله جدید حضورش در ایران آن را حل کند. واقعاً از «کروش 2» چه انتظاری می رود و چگونه است؟

با انتخاب مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال، پای کارلوس کی روش بیش از هر زمان دیگری نزدیک شده و او در روزهای آینده وارد تهران می شود و در تصمیمی قریب الوقوع باید دوباره او را برای تیم ملی ایران ببینیم. در حال حاضر تنها خبر رسمی از حضور کارلوس کی روش در تیم ملی، توئیت مدیر رسانه ای این تیم است که قول داده کی روش پس از اعلام پایان دوران حرفه ای دراگان اسکوچیچ می آید اما بازگشت کی روش به ملی پوشان. آیا تیم واقعا به نفع فوتبال ایران است؟

کارلوس کی روش در اولین دوره حضور هشت ساله خود در تیم ملی اگرچه کمک زیادی به پیشرفت فوتبال ایران کرد، اما چالش های این مربی پرتغالی در مقاطع مختلف باعث شد تا ایران در آستانه لغزش و غلتیدن باشد. برای رسیدن به قله موفقیت به همین دلیل بسیار مهم است که کی روش بتواند در مرحله دوم تمرینات خود در ایران با حذف این رفتارها فوتبال ایران را یک قدم به موفقیت نزدیک کند تا حتی یک لحظه دیگر پشیمان نشویم.

حال اگر مرحله اول کی روش در فوتبال ایران را «کی روش 1» و مرحله کنونی مربی پرتغالی را «کی روش 2» بنامیم، اگر این مربی دیگر مانند «کی روش اول» رفتار نکند، چه انتظاری از کی روش 2 داریم؟

یکی از مهم‌ترین ضعف‌ها یا بدرفتاری‌های کی‌روش، چالش و اختلاف مدام با مربیان لیگ برتری بود که مهم‌ترین آن درگیری با برانکو ایوانکوویچ، سرمربی وقت پرسپولیس بود.

چالش کی روش با مربیان آن زمان لیگ برتر باعث شد تا بازیکنان با وجود همه همدلی هایی که در تیم ملی داشتند، بین سرمربی تیم ملی و باشگاه خود باقی بمانند. به نوعی این بازیکنان همیشه در برزخ بوده اند.

ضربه دیگری که این چالش ها به فوتبال ملی وارد کرد استفاده از دست در بین هواداران بود. دست دو دستی در جام ملت های آسیا 2019 به قدری دیده شد که برخی از حذف تیم ملی در نیمه نهایی جام ملت های آسیا خوشحال شدند.

کی‌روش در طول سال‌های حضورش درگیری‌های زیادی با مدیران ورزشی کشور از جمله وزیر ورزش و جوانان، مدیران فدراسیون فوتبال به عنوان کارفرما، کارشناسان و برخی رسانه‌ها و خبرنگاران داشت و این چالش‌ها باعث شد تا او دست به گریبان باشد. چالش ها و مسائل. و تیم ملی فوتبال

علاوه بر این، کی روش به خصوص در ابتدای حضورش در ایران، به طور ویژه روی بازیکنان دو سری تمرکز داشت که باعث شد در مقطعی در لیگ ایران نادیده گرفته شود و از تب این رقابت ها کاسته شود. البته شایان ذکر است که کی روش پس از پوست اندازی اولیه در تیم ملی، چارچوب قانونی را در لیگ برتر انگلیس ایجاد کرد که بر اساس آن، سهم تیم های زیر 23 سال و در نتیجه سهم بزرگسالان افزایش می یابد. کاهش خواهد یافت. این قانون باشگاه ها را مجبور به جذب بازیکنان جوان کرد که در نتیجه نسل کنونی تیم ملی به تدریج بالای سی سال می رسد. این قانون پس از خروج کی روش از فوتبال ایران و اضافه شدن سهمیه 25 ساله برای تیم ها اصلاح شد که منجر به کاهش تعداد بازیکنان لیگ برتری شد.

البته کی روش باعث تشویق بازیکنان جوان در لیگ برتر شد، اما از سوی دیگر چالش همیشگی با سازمان لیگ باعث تعطیلی بسیاری از لیگ های برتر شده است. شاید این چالش به دلیل موفقیت تیم ملی، هدف مهمی بود، اما از سوی دیگر منافع باشگاه ها در آن ظاهر نشد. حتی کی‌روش هم یک‌بار به نفع تیم‌های ایرانی به فینال لیگ قهرمانان آسیا مسخره می‌کرد، در همان سال برانکوها با تیمی نصف و نیمه راهی فینال این رقابت‌ها شدند. تکرار حادثه توسط یحیی گل محمدی.

کی روش در گذشته گاهی با عصبانیت و آشتی مکرر چالشی بی نتیجه را در فوتبال ملی ایجاد می کرد که بسیاری از هوادارانش را خسته می کرد و به نوعی ترجیح می دادند ترک کنند. این آداب زمینی باعث شد که افراد کمی حاضر به دفاع از آداب او باشند. بعد از جدایی او از تیم ملی که به طور گسترده جو سنگینی را علیه او ایجاد کرد.

با این حال کی روش نقاط قوت زیادی داشت که مهم ترین آنها ساختن نسلی بود که پس از ناکامی در راهیابی به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی، سه بار متوالی به این تورنمنت صعود کرد تا به جام جهانی صعود کند. این دیگر محدوده آرزوهای ایران نیست.

از ویژگی های مهم کی روش نیز توانایی او در ایجاد نظم و انضباط در تیم ملی است به طوری که در طول هشت سال حضور او در تیم ملی هیچ گاه فوتبال ایران چنین وحدت و نظم جمعی را در این تیم ندیده است.

همچنین به عنوان کاپیتانی باهوش و قوی همواره راه را برای ایجاد نظم درون تیمی هموار می کرد و بر همین اساس تیم ملی از حاشیه های غیرفوتبالی و بعضا درون فوتبالی فاصله گرفت.

کی‌روش در سال‌های حضور در تیم ملی ایران، با تکیه بر شور و شوق و تعصب فردی و جمعی بازیکنان، زمینه ایجاد یک تیم منسجم و هماهنگ با سیاست کاری خود را فراهم کرد که بر رفتار فردی و جمعی فوتبال نیز تأثیرگذار بود. . بازیکنان داخل زمین تاثیر مستقیم داشتند.

حالا پس از حدود 3 سال و 8 ماه، کارلوس کی روش پرتغالی به تهران بازگشته تا بار دیگر افتخار سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران در معتبرترین رویداد فوتبال جهان را داشته باشد. افتخاری که پس از حضور در 5 دیدار در جام جهانی برای این مربی پرتغالی بزرگ و تاریخی خواهد بود.

حقیقت این است که او برای این افتخار تلاشی نکرد، اما فوتبال ایران علاوه بر مشوق های فراوان، هزینه مالی هنگفتی – بیش از 10 میلیون دلار – برای کسب این افتخار متحمل شد. بر این اساس در عصر «کروش 2» حداقل انتظار این است که علاوه بر این دستاورد بزرگ شخصی که فوتبال ایران به او داد، علاوه بر تکرار نکردن ضعف های دردناک گذشته، بتواند. برای همراهی و همدلی بیشتر در فوتبال ایران و ارتقای جایگاه فوتبال ملی ایران عزیز لطفا کمک کنید.

امید است مسئولان فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش با رصد دقیق فعالیت های این مربی پرتغالی زمینه را برای ایجاد چارچوبی با نظارت کامل تری فراهم کنند تا شاهد بازگشت نباشیم. فوتبال ایران با شروع فعالیت «کیروش ۲» حاشیه ساز شد.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما