احیای برجام در منطقه خطر

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت وگو با سی ان ان با بیان اینکه مذاکرات به بن بست خورده است، عدم مواضع مشترک ایران در برجام را عامل بن بست مذاکرات اعلام کرد. رابرت مالی روز دوشنبه گفت: باید ببینیم این دولت است یا خیر [ایران] دولتی است که می خواهد به توافق برسد یا نه. اما در حال حاضر، تمرکز بر روی این است که چه اتفاقی خواهد افتاد، زیرا مذاکرات متوقف شده است.

به گزارش ایسنا، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره وضعیت مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین مدعی شد: دلیل اینکه مذاکرات به بن بست رسید و پیشرفتی حاصل نشد این است که ایران در این مذاکرات موضع گیری کرد. دو ماه گذشته که با بازگشت به توافق مغایرت دارد. آنها در حال ارائه درخواست های مرتبط با برجام هستند [توافق هسته‌ای] من تا زمانی که اینطور است، مذاکره در انتظارم نیست. وی گفت: در حال حاضر مذاکره حتی در دستور کار نیست و تمرکزی روی آن نیست. در همین حال، ناصر کنانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اخیر خود در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات روند مذاکرات برجام و اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر مذاکره برای احیای برنامه جامع مشترک گفت: عمل نیستند. وی گفت: موضوع مذاکره برای رفع تحریم ها از دستور کار ایران خارج نشده است. با توجه به داده‌های مالی و این واقعیت که مقامات آمریکایی همواره تلاش کرده‌اند تا مذاکرات را باز نگه دارند، داده‌های جدید می‌تواند نتیجه تغییر بالقوه موضع آمریکا در مورد مذاکرات برای احیای برجام باشد. برای تبیین این رویکرد باید به نقش و تأثیر عوامل متعددی توجه کرد:
آشفتگی در ایران

عنصر اول این است که ذهنیت آمریکایی ها نسبت به جایگاه و جایگاه ایران در مذاکرات تغییر کرده است. در مورد ناآرامی ها و اعتراضات در ایران، ذهنیت کاخ سفید این است که تهران در شرایط کنونی بیش از یک ماه به توافق نیاز دارد تا بتواند در عرصه بین المللی باز شود و زمینه مدیریت بهتر را فراهم کند. از شرایط داخلی آن موضع و اظهارات مقامات دولت بایدن در روزها و هفته های اخیر در حمایت از اعتراضات در ایران نشان می دهد که ارزیابی کاخ سفید این است که با تغییر وضعیت ایران و موضع آن در مذاکرات، برنامه جامع اقدام مشترک احیا شود. ، زمینه برای ایران فراهم می شود. رفتار خود را تغییر دهد و به حداکثر مواضع خود نرسد.

این در واقع برعکس ارزیابی کاخ سفید از وضعیت ایران قبل از ناآرامی است. در همین حال، فشار بر دولت بایدن در کنگره برای اتخاذ مواضع شدیدتر علیه ایران عنصر دیگری در روند تغییر دیدگاه دولت بایدن در مورد مذاکرات احیای برجام است. این فشارها این امکان را برای بایدن فراهم کرد که واکنشی برای روشن کردن استراتژی مذاکره دولت آمریکا اتخاذ کند. برخی کارشناسان بر این باورند که پشیمانی اخیر باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا به دلیل عدم حمایت از تحولات اعتراضی ایران در سال 2008، نبض دولت بایدن برای اتخاذ موضعی قوی و روشن در حمایت از ناآرامی ها در ایران است.

عنصر دوم به موضوع انرژی در استراتژی آمریکا و شرکای غربی اش اشاره دارد. همه فشارهایی که آمریکایی ها در مذاکرات چند ماه گذشته وارد کردند، قبل از اینکه متوقف شوند و بن بست ایجاد کنند، قرار بود تا ژوئن و حتی مردادماه بتوانند توافق را احیا کنند و نفت و گاز ایران به تدریج عرضه شود. بازار. در شرایط کنونی با غلبه بر این نیاز روانی و در نظر گرفتن اقدامات دولت های اروپایی به ویژه آلمان طی چند ماه گذشته برای تامین گاز مورد نیاز خود از بازیگرانی مانند قطر، دولت بایدن و حتی اروپایی ها از گستردگی بیشتری برخوردار است. محدوده. از مذاکرات برای احیای برجام صدام، کمتر از ماه های گذشته از ادبیات مذاکره مانند ضرورت احیای برجام، نقش برجام در ثبات و امنیت بین المللی و… استفاده می کنند. این وضعیت به این معنی است که توافق احیای برجام نقش حیاتی خود را در تامین نیازهای انرژی اروپا از دست داده و می تواند در شرایط دیگر دوباره در دستور کار قرار گیرد. به ویژه با حذف عنصر فوریت توافق، غربی ها می توانند با صبر و حوصله بیشتری رویکرد مذاکره خود را تعدیل کنند تا ایران را برای عبور از حداکثر مواضع در حوزه تضمین و تضمین تحت فشار قرار دهند.

اتحادیه ایران و روسیه

سومین عنصر در چشم انداز آمریکا از اتحاد نوظهور ایران و روسیه که در بحران اوکراین شکل عملی به خود گرفت. ادعاهای مقامات آمریکایی در روزهای اخیر درباره نقش پهپادها و موشک های ایرانی در بحبوحه جنگ اوکراین گویای این ارزیابی است. توجه به پیامدهای این اتحاد نه برای خاورمیانه، بلکه برای اروپا که به ویژه غربی ها حساس است، منجر به تغییر دیدگاه آمریکا نسبت به مذاکرات احیای برجام شده است. در همین راستا، رابرت مالی در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت که ارزیابی کیف مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران برای حمله به شهرهای اوکراین درست است یا خیر، آمریکا از ماه جولای از برنامه‌های ایران برای فروش آگاه بوده است. صدها هواپیمای بدون سرنشین برای روسیه آماده شده بودند “و اکنون ما امروز (دوشنبه، 25 اکتبر) شاهد خسارات ناشی از این پهپادها هستیم. ما هر کاری که می توانیم برای متوقف کردن آن انجام می دهیم.”

نکته مهم دیگر از دیدگاه آمریکایی ها، نقش احیای برجام در شکل گیری بیشتر اتحاد تهران و مسکو است، به ویژه اینکه مقامات کرملین برخلاف ماه های گذشته که تمایل کمتری به احیای برجام داشتند، در حال حاضر منتظر هستند. برای احیای برجام تا پایان نوامبر. از دیدگاه آمریکا، این توافق با توجه به روند گسترش همکاری ها در سال گذشته، برای همکاری های بیشتر ایران و روسیه در حوزه های اقتصادی و نظامی حائز اهمیت است. سومین نکته مهم برای آمریکا در زمینه گسترش روابط تهران و مسکو، روابط روسیه و اسرائیل در شرایط کنونی است که به دلیل بحران اوکراین به تنش بی سابقه ای رسیده است. این وضعیت در واقع نشان دهنده تعمیق اتحاد تهران و مسکو است که بازتاب های قابل توجهی برای ایران و اسرائیل در خاورمیانه به ویژه در منطقه شامات خواهد داشت. از دیدگاه کاخ سفید، مسکو می تواند با دادن آزادی بیشتر ایران در سوریه که برای تل آویو بسیار مهم است، به کمک ایران در اوکراین پاسخ دهد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما