اخبار 16 اکتبر 2022 روسیه و اوکراین

یک دیپلمات اوکراینی گفت که خدمات فضایی استارلینک در مبارزه با تهاجم روسیه “مفید” بوده و او مطمئن است که اختلاف بر سر پرداخت برای سیستم قابل حل است.

ایستگاه‌های اینترنتی Starlink توسط شرکت میلیاردر آمریکایی SpaceX Elon Musk تولید می‌شوند و در هفته‌های اخیر موضوع بحث‌های رفت و برگشتی بین ماسک و پنتاگون بوده‌اند.

سفیر اوکسانا مارکارووا روز یکشنبه در مصاحبه ای با سی بی اس، رابطه اوکراین با ماسک را یک “همکاری عالی” توصیف کرد. او بر اهمیت پایانه‌ها در تسهیل حمایت‌های بشردوستانه به مناطق آسیب‌دیده اوکراین تاکید کرد و افزود که این کشور «برای مدت طولانی‌تری» به چنین حمایتی نیاز خواهد داشت.

مارکاووا گفت: “بسیار مهم است که به (استارلینک) ادامه دهیم و من مطمئن هستم که راه حلی در آنجا پیدا خواهیم کرد.”

اگر این را دنبال نکرده اید: استارلینک یک منبع ارتباطی حیاتی برای ارتش اوکراین بوده است. ایستگاه‌های اینترنتی این شرکت به سربازان اجازه می‌داد با هم در تماس باشند، حتی وقتی شبکه‌های تلفن همراه و اینترنت در جنگ با روسیه از بین رفتند.

اسپیس ایکس به پنتاگون هشدار داده است که ممکن است کمک مالی به این سرویس در اوکراین را متوقف کند، مگر اینکه ارتش ایالات متحده ده ها میلیون دلار در ماه پرداخت کند. این شرکت همچنین از پنتاگون خواست تا بودجه دولت اوکراین و استفاده نظامی از Starlink را به عهده بگیرد، که برای ادعاهای SpaceX بیش از 120 میلیون دلار برای بقیه سال هزینه خواهد داشت و ممکن است برای 12 ماه آینده نزدیک به 400 میلیون دلار هزینه داشته باشد.

اما روز شنبه، به نظر می‌رسد که ماسک در توییتر مسیر خود را معکوس کرده است – اگرچه مشخص نیست که آیا این مشکل واقعاً حل شده است یا خیر.

در توییتی از حساب تایید شده ماسک آمده است: “جهنم… حتی اگر استارلینک همچنان ضرر می کند و سایر شرکت ها میلیاردها دلار از مالیات دهندگان دریافت می کنند، ما به تامین مالی دولت اوکراین به صورت رایگان ادامه خواهیم داد.”

این میلیاردر که روابط ماسک با مقامات این کشور را پیچیده تر می کند، در اوکراین به دلیل طرح علنی طرح صلحی که به موجب آن کیف کریمه را تسلیم می کند و با وضعیت بی طرف موافقت می کند، مورد انتقاد قرار گرفته است. از آن زمان، برخی از مقامات اوکراینی یک شاخه زیتون را گسترش دادند.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما