اختراعات هندی که تا به حال نمی دانستید!

بعدی- پیشرفت کنونی بشر نتیجه تعامل تاریخی فرهنگ ها و تمدن های سراسر جهان است و هر یک از این فرهنگ ها و تمدن ها در ساخت آن نقش دارند. هند یکی از بزرگترین تمدن های جهان است که هزاران سال در زمینه های مختلف از جمله حکمت، هنر، ادبیات، ریاضیات، معماری، موسیقی و … نقش آفرینی کرده است. این سرزمین همچنین خاستگاه برخی اختراعات، اکتشافات و ابتکارات بزرگ بود که زندگی بشر را تغییر داد، اما شاید باور نکنید که برخی از این اختراعات و ابتکارات متعلق به این سرزمین است. در ادامه قصد داریم برخی از اختراعاتی را که تمدن هند در آن نقش مستقیم داشته است، ارائه دهیم.

1. اختراع دکمه

دکمه ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند و باید از تمدن باستانی هند به خاطر اختراع آنها تشکر کنیم. دکمه ها در زمان تمدن دره سند اختراع شدند که حدود 5000 سال قدمت دارد و می توان آن را به 2000 سال قبل از میلاد ردیابی کرد. باستان شناسان معتقدند که در ابتدا از دکمه ها به عنوان تزئین استفاده می شد، اما بعداً برای چسباندن لایه های مختلف لباس استفاده شد. قدیمی ترین این دکمه ها از صدف ساخته شده بودند و اشکال هندسی مختلفی داشتند.

اختراعاتی که نمی دانستید هندی ها ساخته اند!

2. اختراع شامپو

شامپو در سال 1500 بعد از میلاد در هند اختراع شد و در ابتدا برای ماساژ سر استفاده می شد. این ماده از انواع مختلف گیاهان و روغن های طبیعی تهیه می شد. کلمه انگلیسی شامپو نیز از کلمه سانسکریت Champo به معنای ماساژ دادن گرفته شده است. بعداً در سال 1759، مردی از شرق بیهار به نام ساکی دین محمد که به انگلستان نقل مکان کرد، اولین کسی بود که شامپو را به دنیای غرب معرفی کرد. او مرکزی را در برایتون افتتاح کرد و در آنجا ماساژ سر را با شامپو انجام داد. این روش به زودی در بین بریتانیایی ها رایج شد و سپس به تدریج بقیه جهان نیز شروع به استفاده از شامپو برای ماساژ و تمیز کردن موهای خود کردند.

اختراع شامپو

3. کشف جراحی آب مروارید

در قرن سوم پس از میلاد، یک پزشک هندی به نام سوشروتا روشی را برای درمان آب مروارید کشف کرد. او یک عمل جراحی آب مروارید با سوزن خمیده (تصویر زیر همراه با برخی از ابزارهای جراحی دیگر خود) را با اعمال فشار به آب مروارید پشت چشم آسیب دیده انجام داد. او پس از عمل جراحی، با بستن چشم مبتلا با بانداژ، از بیماران خود نهایت مراقبت را به عمل آورد. همچنین به عنوان پدر جراحی مدرن شناخته می شود زیرا جراحان در سراسر جهان تقریباً از همین روش استفاده می کنند.

کشف جراحی آب مروارید

۴. اختراع صفر

صفر ممکن است در نگاه اول عدد خیلی مهمی به نظر نرسد، اما بدون آن، هیچ سیستم باینری وجود نخواهد داشت، به این معنی که هیچ کامپیوتری قادر به کار نخواهد بود. چه کسی عدد صفر را اختراع کرد سوالی است که پاسخ واحدی برای آن وجود ندارد. گفته می شود که سرخپوستان باستان اولین کسانی بودند که از نماد صفر استفاده می کردند و از آن برای محاسبه مسائل مختلف ریاضی مانند جمع، تفریق و غیره استفاده می کردند. با این حال، بسیاری معتقدند که آریابهاتا، ریاضیدان هندی باستان، اولین کسی بود که به طور علمی به مفهوم صفر در قرن سوم پس از میلاد رسید و به این ترتیب روش محاسبه انسان را تغییر داد.

اختراع صفر

منبع: تاریخ

مترجم: مصطفی الجرفی فرارو

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما