اختلال نافرمانی در کودکان علل و درمان

معضل نافرمانی در کودکان زمانی حادتر می شود که فرزندان بین جمع و مهمانی های خانوادگی قرار می گیرند، در اینجا والدین درمانده می شوند و برای آرام کردن فرزندان خود بیشتر دچار استرس و اضطراب می شوند، زیرا در این صورت والدین باید نگران مشکلات و ناراحتی ها باشند. از افراد اطرافشان

به گزارش اسنا، یک روانپزشک بالینی با اشاره به اینکه ODD معمولا در سنین پیش دبستانی و ابتدایی دبستان ظاهر می شود و در پسران بیشتر از دختران است، گفت: عوامل متعددی در شکل گیری این اختلال نقش دارند، بنابراین، این عوامل عبارتند از بیش فعالی، کمبود توجه و اختلالات خلقی (افسردگی و دوقطبی) در والدین، اعتیاد والدین به الکل و مواد مخدر، سیگار کشیدن در دوران بارداری و قرار گرفتن در معرض مواد سمی، تغذیه نامناسب، کودک آزاری و تربیت نامناسب.

چندی پیش اهمیت نشاط و تحرک کودکان در رشد جسمی و ذهنی و تقویت مهارت های اجتماعی آنها ما را بر آن داشت تا بررسی کنیم که چه زمانی کودک را بیش فعال بدانیم، اما این بار می خواهیم بدانیم چرا برخی از کودکان نافرمانی می کنند؟ رویارویی فراتر از لجبازی کودکانه است و تندتر خود را نشان می دهد و به قول معروف حرف حساب به گوششان نمی رسد.

با یک روانشناس بالینی صحبت کردیم که چرا برخی از کودکان این گونه رفتار می کنند و والدین باید با کودکان لجباز و نافرمان چگونه رفتار کنند تا شاهد تداوم این رفتارها در شخصیت فرزندشان نباشند.

دکتر مرضیه عزیزی، معاون روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه با تعریف اختلال نافرمانی و مقابله ای گفت: الگوی پایدار خلق و رفتار پرخاشگرانه با علائمی مانند حساسیت، تحریک پذیری، عصبانیت، نافرمانی، مخالفت والدین و غیره است. منابع قدرت مانند معلمان یا والدین، مدرسه، مشاجره، آزار دادن، کینه توزی و آزار دیگران و سرزنش دیگران برای اشتباهاتشان قابل مشاهده است.

وی ادامه داد: نافرمانی و لجبازی را تا حدودی در سال های اولیه کودکی و نوجوانی می توان دید اما اختلال نافرمانی و مقابله فراتر از لجبازی های معمول کودکان است.

معین عزیز توضیح داد: اگر مدت و شدت لجبازی و نافرمانی به اندازه ای باشد که دردسرهای زیادی ایجاد کند و بر عملکرد تحصیلی و روابط کودک یا نوجوان با والدین یا سایر مراقبین تأثیر بگذارد، اختلال نافرمانی و سازگاری شکل می گیرد که مستلزم آن است. رفتار

این روانپزشک بالینی با اشاره به اینکه اختلال نافرمانی مقابله ای به طور معمول در دوران پیش دبستانی و ابتدایی دبستان ظاهر می شود و در پسران بیشتر از دختران دیده می شود، گفت: عوامل متعددی در شکل گیری این اختلال و در نتیجه بیش فعالی و کم فعالی نقش دارند. . اختلالات تمرکز و خلق (افسردگی و دوقطبی) در والدین، اعتیاد والدین به الکل و مواد مخدر، سیگار کشیدن در دوران بارداری و قرار گرفتن در معرض مواد سمی، سوء تغذیه، کودک آزاری و تربیت نامناسب ممکن است در نظر گرفته شود.

بیشتر کودکان ممکن است در هنگام خستگی، گرسنگی، آشفتگی، استرس یا در بحبوحه بحران، رفتارهای مقابله ای داشته باشند. دلخوری و عصبانیت مداوم، حساسیت بالا، کینه توزی، مشاجره با بزرگسالان، پرسشگری و مقاومت در برابر قوانین. رفتار عمدی برای آزار دیگران، سرزنش دیگران به خاطر اشتباهات خود، باید حداقل تا 6 ماه ادامه یابد.

در مورد نحوه تشخیص اختلال نافرمانی و مقابله ای به معین عزیز یادآوری کردم: هیچ آزمایشی نمی تواند این اختلال را تشخیص دهد، دسترسی به تشخیص، روانپزشک، روانشناس و سایر متخصصان سلامت روان از طریق مصاحبه و کسب اطلاعات از والدین. مدرسه و مدرسه رفتار کودک علائم، ویژگی ها، شدت و ثبات اختلال را بررسی می کند.

وی همچنین تاکید کرد: از آنجایی که اختلالات دیگری مانند بیش فعالی و نقص تمرکز، اضطراب، اختلالات خلقی و اختلالات یادگیری در کنار اختلالات چالشی و سازگاری مشاهده می شود، بنابراین برای تشخیص این اختلال ضروری است که توسط آموزش دیده ارزیابی شوند. و روانپزشک مجرب یا متخصص بهداشت روان – در این زمینه انجام می شود.

این روانشناس بالینی با بیان اینکه مداخلات اولیه در کودکانی که رفتارهای لجبازی و مقابله ای از خود نشان می دهند می تواند از شکل گیری و تداوم این رفتارها در آینده جلوگیری کند، اظهار داشت: در سنین پایین تر، آموزش روش های مدیریت رفتار به والدین (PMT) و آموزش مهارت های اجتماعی، روش های مدیریت خشم و تعارض و روش های حل مسئله برای کودک مداخلات رفتاری از طریق مدرسه و کاهش عوامل استرس، تعارض و خشونت در خانواده مفید است. همچنین در کودکان بزرگتر علاوه بر این، همانطور که توصیه می شود به بهبود عملکرد تحصیلی و روابط با همسالان کمک می کند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه درمان این اختلال شامل مداخلات دارویی و غیردارویی است که با توجه به سن و شدت اختلال توسط متخصصان انجام می شود، افزود: آموزش روش های مدیریت رفتار به والدین، مداخلات رفتاری در مدرسه برای مدیریت. رفتار نادرست، بهبود عملکرد تحصیلی و ارتباط با همسالان، آموزش مهارت های حل مسئله به کودکان یا نوجوانان و آموزش مهارت های کنترل خشم و تعارض به کودکان یا نوجوانان از جمله مداخلات غیردارویی است.

همانطور که عزیز معین بیان کرد: از درمان های دارویی برای کنترل پرخاشگری و درمان سایر اختلالات مرتبط مانند بیش فعالی، عدم تمرکز و اضطراب می توان استفاده کرد، بنابراین درمان دارویی به تنهایی بی اثر است و باید با درمان های غیردارویی همراه باشد.

این روانشناس بالینی درباره نحوه برخورد با کودکان مبتلا به اختلال نافرمانی و مقابله ای گفت: والدین باید رفتار مثبتی از خود نشان دهند و در صورت همکاری کودک را تشویق کنند و همچنین پس از مشاهده شدت مشاجره به کودک استراحت داده و از ادامه مشاجره جلوگیری کنند. او رفت.

معین عزیز درباره پیامدهای درمان نکردن این اختلال گفت: این کودکان با وجود اینکه از هوش کافی برخوردار هستند، معمولاً به دلیل عدم مشارکت، مقاومت در برابر انتظارات دیگران، اصرار بر حل مشکلات بدون کمک دیگران، گوشه نشین می شوند و گاهی اوقات آنها را از خود دور می کنند. انجام دادن. در مدرسه و روابط انسانی پیشرفت نمی کند، از آن لذت نمی برند و این مشکل باعث اختلال در روابط اجتماعی آنها می شود و گاه منجر به گرایش نوجوانان به سوء مصرف الکل و مواد مخدر می شود.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما