ادوبی شرکت نرم‌افزاری Figma را به قیمت نزدیک به 20 میلیارد دلار خریداری کرد

Adobe یک شرکت

ADBE -16.79٪

این شرکت با خرید شرکت نرم‌افزار مشارکتی Figma به قیمت حدود 20 میلیارد دلار موافقت کرده است و از بزرگترین معامله در تاریخ خود برای به دست آوردن یک رقیب کوچک اما در حال رشد سریع استفاده می‌کند که غول فناوری امیدوار است به طیف گسترده‌تری از مشتریان دسترسی داشته باشد.

Figma برای عموم مردم نسبتا ناشناخته است، اما ابزارهای همکاری مبتنی بر ابر در میان توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و مدیران محصولی که برنامه‌ها و سایر محصولات فناوری می‌سازند، طرفداران وفاداری پیدا کرده‌اند. مدیران ادوبی گفتند که آنها معتقدند این خرید آنها را قادر می سازد تا از تقاضای این کاربران به گونه ای استفاده کنند که پایه طراحان با استفاده از ابزارهای نرم افزاری موجود را تکمیل کند.

دیوید وادوانی، رئیس شرکت رسانه‌های دیجیتال Adobe، گفت که رکود در بازار سهام، که اعلام ارزش‌گذاری‌های مورد نظرشان را برای استارت‌آپ‌های فناوری دشوار می‌کند، به تحقق این معامله کمک کرد. او در مصاحبه‌ای گفت: «من فکر می‌کنم چنین لحظاتی فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند که در مواقع دیگر چنین فرصت‌هایی ایجاد نمی‌شود.

اما Figma قیمت بالایی را از Adobe دریافت می کند که تقریباً نیمی از پول نقد و نیمی از سهام را پرداخت می کند. ارزش شرکت کوچک‌تر در دور سرمایه‌گذاری در سال گذشته 10 میلیارد دلار بود و انتظار می‌رفت که در سال 2022 از 400 میلیون دلار بیشتر شود – حدود یک پنجاهم قیمت فروش آن. Adobe گفت که Figma دارای حاشیه سود ناخالص نزدیک به 90 درصد و جریان نقدی عملیاتی مثبت است.

ادوبی، مستقر در سن خوزه، کالیفرنیا، صبح پنجشنبه این معامله را با نتایج سه ماهه خود فاش کرد، که بعد از ظهر پس از شروع پرس و جو در مورد خرید وال استریت ژورنال در روز چهارشنبه، از اعلام برنامه ریزی شده خارج شد. Adobe درآمد خالص مالی سه ماهه سوم را 1.14 میلیارد دلار با درآمد 4.43 میلیارد دلار گزارش کرد که نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش داشت. همچنین دستورالعمل درآمد سه ماهه چهارم را صادر کرد که کمتر از انتظارات وال استریت بود و به چالش های ارزی مرتبط با تقویت دلار آمریکا اشاره کرد.

سهام ادوبی در روز پنجشنبه با کاهش حدود 17 درصدی به معاملات خود پایان داد، در میان نگرانی ها در مورد چشم انداز و نگرانی از این که این معامله نشان دهد ممکن است این شرکت نگران شکست برخی از رقبا باشد. سهام آن در سال جاری تا پنجشنبه حدود 45 درصد کاهش یافته است، در حالی که نزدک کامپوزیت حدود 26 درصد کاهش یافته است.

ادوبی که قبل از اعلام این معامله ارزش بازاری حدود 174 میلیارد دلار داشت، بیشتر توسط مصرف کنندگان به دلیل نرم افزارهایی – از جمله Adobe Photoshop، Adobe Illustrator و Adobe Acrobat – که در طراحی گرافیک، ویرایش ویدیو و موارد دیگر استفاده می شود، شناخته شده است. همچنین دارای بخش هایی با تمرکز بر تجزیه و تحلیل، بازاریابی و همچنین انتشار است.

محصولات فیگما مانند تخته‌های سفید دیجیتالی هستند که طراحان و مهندسان می‌توانند تکرارهای طراحی را به اشتراک بگذارند و با نظرات و پیشنهادات خود درباره آنها نظر دهند.

مارک مردلر، تحلیلگر تحقیقاتی برنشتاین، روز پنجشنبه در یادداشتی گفت: برخی از سرمایه گذاران معامله روز پنجشنبه را به عنوان یک تصدیق ضمنی تلقی کردند که Figma و یک ابزار طراحی و انتشار آنلاین رقیب به نام Canva، در میان سایر رقبا، در بازار ابزارهای طراحی Adobe موفق بوده اند.

“هرچند که کلیشه ای است، این قطعا به نوعی یک به علاوه یک برابر با سه است.”


– دیوید وادوانی، رئیس Adobe Digital Media

او نوشت: “به نظر می رسد که این یک برچسب قیمت بالایی باشد (حتی با توجه به نرخ رشد بسیار قوی) با توجه به کاهش اخیر رتبه بندی در بین نرم افزارها و به ویژه در Adobe.” “افکار اولیه ما این است که این یک اکتساب است که به جای فرصت انجام شده است.”

Wadhwani از Adobe با این ایده که این خرید دفاعی بود مخالفت کرد و گفت که مشتریان Figma بخش جدیدی از کاربران هستند که طراح نیستند، بلکه بیشتر توسعه دهندگان نرم افزار و مدیران محصول هستند. او گفت که کل بازار figma آموزشی 16 میلیارد دلار است، در حالی که Adobe یک بازار 60 میلیارد دلاری را هدف قرار داده است.

آقای وضوانی گفت: «هر چقدر هم که پیش پا افتاده باشد، این قطعاً وضعیت یک به علاوه یک برابر با سه است.»

Figma توسط دیلن فیلد و ایوان والاس آغاز شد که هر دو در دانشگاه براون در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کردند. این شرکت‌ها گفتند که آقای فیلد که اکنون مدیرعامل است، همچنان بر Figma نظارت می‌کند و پس از بسته شدن قرارداد به آقای Wadhwani گزارش می‌دهد.

آقای فیلد گفت که این خرید به Figma کمک می کند تا سریعتر حرکت کند. او گفت: «این راهی است که ما می‌توانیم به استقلال زیادی ادامه دهیم، در حالی که می‌توانیم تجارت را تسریع کنیم، از استعداد، تخصص و فناوری Adobe استفاده کنیم.»

شانتانو ناراین، مدیرعامل Adobe در مصاحبه ای گفت: هر چیزی که روی صفحه نمایش می بینیم به عنوان یک مفهوم شروع می شود که محصول FigJam Figma به افراد اجازه می دهد تا به صورت مشترک و از راه دور آن را ایجاد کنند.

او گفت: «وقتی می‌خواهید با یک برنامه تلفن همراه در وب تعامل داشته باشید، شخصی باید آن را طراحی کند و سپس آن را به کد تبدیل کند. “این کاری است که Adobe و Figma می توانند انجام دهند.”

بخش نرم‌افزار معمولاً هر ساله منبع ثابتی از معاملات را فراهم می‌کند، زیرا بازیکنان مستقر دائماً به دنبال گسترش پیشنهادات خود، به‌ویژه مشتریان شرکتی هستند. گروه های قابل توجه در سال های اخیر عبارتند از Salesforce.com یک شرکت

خرید Slack Technologies Inc. به ارزش 28 میلیارد دلار، اما این معاملات در سال 2022 همراه با بسته شدن معاملات به طور کلی کاهش یافت که طبق گفته Dealogic تاکنون 30 درصد کاهش یافته است. قیمت های نوسان سهام، عدم اطمینان در مورد اقتصاد و محیط ضد انحصار مانع آن شد.

با این حال، امسال چند شرکت بزرگ از جمله مایکروسافت وجود داشته اند یک شرکت

۷۵ میلیارد دلار در انتظار خرید اکتیویژن بلیزارد یک شرکت

و Broadcom یک شرکت

نزدیک به 61 میلیارد دلار در انتظار خرید VMware یک شرکت

قرارداد Adobe برای Figma، در صورت تکمیل، یکی از بزرگترین خریدهای یک استارت‌آپ سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایالات متحده خواهد بود.

به گفته PitchBook، این معامله برای چندین سرمایه‌گذار مخاطره‌آمیز برجسته، از جمله Sequoia Capital، که پیشتاز معامله‌ای در سال 2019 با ارزش 440 میلیون دلاری Figma بود، برنده خواهد بود. از دیگر سرمایه گذاران این شرکت می توان به Kleiner Perkins، Greylock Partners، Andreessen Horowitz و Index Ventures اشاره کرد.

ممکن است دفتر مرکزی ادوبی در سن خوزه آن چیزی نباشد که از بیرون انتظار دارید – سایه های گرانیت خاکستری. با این حال، در داخل، Gensler فضا را دوباره طراحی کرد تا نشان‌دهنده برند رنگارنگ Adobe باشد و با یک کفپوش سفارشی فتوشاپ کامل شود. عکس: Adobe

نوشتن به کارا لومباردو در [email protected]، دانا سیمیلوکا در [email protected] و آرون تیلی در [email protected]

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق ذخیره شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما