اردن: با 10 سالگی اردوگاه آوارگان زعتری، سوری ها با آینده ای مبهم روبرو هستند

با افزایش قیمت مواد غذایی در سراسر جهان، بسیاری از خانواده‌های پناهنده نیز در حال افزایش هستند. آنها برای برآوردن نیازهای اساسی خود به طور روزانه تلاش می کننددومینیک بارتش، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امان گفت. البته کمک های غذایی ارائه می شود، اما به طور کلی، درآمد خانوار به سرعت در حال کاهش است و ما شاهد سطح بالایی از فقر در اردوگاه هستیم.

مشکلات بدهی

بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، دو خانواده از هر سه خانواده پناهنده در زعتری می گویند که بدهکار هستند و 92 نفر از آنها هر کدام گزارش می دهند که باید به استراتژی های مقابله ای منفی مانند محدود کردن مصرف غذا یا پذیرش مشاغل پرخطر متوسل شوند. این اعداد با سرعت نگران کننده ای در حال افزایش هستند.

و بعد از مذاکرات قانون اساسی به رهبری سازمان ملل آقای بارتش گفت که در میان طرف های درگیر در سوریه که در آغاز هفته به تعویق افتاد، قربانیان ژئوپلیتیکی تهاجم روسیه به اوکراین، بشردوستانه همچنان نگران کودکان سوری ساکن زعتری هستند که اردوگاه برای آنها دنیای آنها شده است. .

چشم انداز بازگشت در حال حاضر امیدوارکننده به نظر نمی رسد. ما در سوریه محیطی را نمی بینیم که به بازگشت کمک کندبا این وجود، وقتی از پناهندگان پرسیده می شود که آیا به بازگشت به خانه فکر می کنند، اطمینان بخش است، آنها به شدت پاسخ می دهند.

فشار ناپایدار

بارتش اشاره کرد که بیش از 20000 تولد در اردوگاه زعتری از زمان افتتاح آن ثبت شده است.فرصت های محدود برای بسیاری از کودکان متولد شده در کمپ و آنها هیچ محیط دیگری جز خود اردوگاه ندیدند.»

تخصیص اردوگاه برای “نجات جان هزاران نفر و ایجاد شغل و فرصت”. این مقام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد هشدار داد که وضعیت ناپایدار است: «برای اردنی ها و سوری ها به طور یکسان».، با پناهگاه های موقتی که مورد حملات هوایی قرار گرفته اند و بیش از پیش محدودیت های خود را نشان می دهند.

کاروان‌هایی که در سال 2013 جایگزین چادرها شدند، عمر طبیعی بین 6 تا 8 سال دارند، به این معنی که اکثر آنها اکنون نیاز به تعمیر فوری دارند… تنها در سال 2021، بیش از 7000 پناهنده درخواست حمایت برای نگهداری با سقف‌ها، پنجره‌ها و دیوارهای ترک خورده داشتند. تحریف شده و برخی از ساکنان را در معرض عناصر قرار می دهد.»

برق یکی دیگر از موضوعات مورد توجه است. در حالی که یک نیروگاه خورشیدی برای بهره برداری از این کمپ در سال 2017 افتتاح شد، ظرفیت آن تنها قادر به پاسخگویی به نیاز کل جمعیت به مدت 11.5 ساعت در روز بود.

در ماه‌های اخیر، با افزایش تقاضا برای برق در تابستان، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مجبور شد این مدت را به 9 ساعت در روز کاهش دهد تا بتواند برق اضافی ایجاد شده را تامین کند، زیرا نیروگاه خورشیدی تمام نیازهای کمپ را تامین نمی‌کند.


نمایی هوایی از کمپ آوارگان زیاتری در نزدیکی مفراق، اردن، که میزبان ده ها هزار سوری آواره به دلیل درگیری است.  7 دسامبر 2012.

عکس سازمان ملل / مارک گاردن

نمایی هوایی از کمپ آوارگان زیاتری در نزدیکی مفراق، اردن، که میزبان ده ها هزار سوری آواره به دلیل درگیری است. 7 دسامبر 2012.

استقبال از سنت ها

اردن میزبان 675000 پناهجوی ثبت شده از سوریه است، که در سال 2011 با شروع جنگ داخلی شروع به فرار کرد که باعث رنج وحشتناک، مرگ و ویرانی اقتصادی شد. اکثر پناهندگان سوری در اردن در شهرها و روستاهای آن و در میان جوامع محلی زندگی می کنند. تنها 17 درصد در دو اردوگاه اصلی زعتری و ازرق زندگی می کنند.

آقای بارتش گفت: «این یک گواهی است، گواهی بر سخاوت دولت اردن، که در آن زمان 10 سال پیش، 11 سال پیش، به پناهجویان سوری اجازه دسترسی به خاک خود را داد و سپس تأسیسات واقعاً بزرگی را بر اساس استانداردهای جهانی ایجاد کرد. زعتری از طریق یک لینک ویدیویی از امان به خبرنگاران در ژنو گفت.

دولت اردن و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در این اردوگاه که نزدیک به 1200 کارمند از 32 سازمان مختلف بین المللی و اردنی در آن کار می کنند، در زمینه حمایت بشردوستانه از پناهندگان پیشرو هستند.

شروع فلسفه

این کمک های بشردوستانه بدون حمایت جامعه بین المللی امکان پذیر نبودبارتش، که همچنین بر عزم و انعطاف پذیری ساکنان کمپ که نزدیک به 1800 فروشگاه و کسب و کار را دیده اند، تاکید کرد.

این مقام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ادامه داد: از فروشگاه های تلفن همراه گرفته تا رستوران ها و مغازه های لباس عروس گرفته تا مکانیک ها، این مشاغل حدود 3600 پناهنده را استخدام می کنند. اما آنها به تنهایی کار نمی کنند.

کارآفرینان پناهنده به طور منظم با مشاغل و مشتریان در شهر مجاور مفرق تعامل دارند و به اقتصاد اردن و جامعه میزبان کمک می کنند.

زعتری دارای 32 مدرسه، 58 مرکز اجتماعی و هشت مرکز بهداشتی است که در کنار دفاع مدنی و پلیس محلی کار می کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و شرکای آن علاوه بر مشارکت در مدیریت کمپ با مقامات، حفاظت، بهداشت و کمک های نقدی را به زنان، مردان و کودکان در کمپ ارائه می کنند.

آقای بارتش با تمجید از اردن به دلیل اجازه دسترسی پناهجویان از همان ابتدا به آموزش و بهداشت گفت: “در دراز مدت، ما پیش بینی می کنیم که رویکرد مستمر برای گنجاندن تدریجی پناهندگان در کمک های ملی راهی برای رفتن باشد.” و بازار کار

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما