ارمنستان پس از درگیری های مرزی جدید با آذربایجان در اطراف قره باغ کوهستانی آتش بس اعلام کرد

از آذربایجان خبری مبنی بر آتش بس برای توقف خونین ترین تبادلات بین دو کشور از سال 2020 تاکنون منتشر نشده است.

روسیه قدرت دیپلماتیک برجسته در منطقه است و 2000 نیروی حافظ صلح در آنجا دارد. مسکو میانجی قراردادی بود که به جنگ 2020 پایان داد – موسوم به جنگ دوم قره باغ – که در آن صدها نفر کشته شدند.

به نقل از خبرگزاری های روسی، آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان به تلویزیون ارمنستان گفت: به لطف مشارکت جامعه بین المللی، توافقی در مورد آتش بس حاصل شد.

در این اطلاعیه آمده است که آتش بس برای چند ساعت اجرا می شود. وزارت دفاع ارمنستان پیشتر اعلام کرده بود که تیراندازی در مناطق مرزی متوقف شده است.

هر یک از طرفین، دیگری را به خاطر تجدید درگیری ها مقصر می داند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پیشتر به پارلمان گفته بود که از زمان آغاز خشونت ها در این هفته، 105 نظامی ارمنی کشته شده اند.

آذربایجان از کشته شدن 50 سرباز در روز اول جنگ خبر داد. رویترز نتوانست حساب های هر دو طرف را تأیید کند.

آتش بس کوتاه مدت با از سرگیری حملات آذربایجان و ارمنستان

گریگوری کاراسین، یکی از اعضای ارشد مجلس علیای روسیه به ریا گفت که آتش بس تا حد زیادی از طریق تلاش های دیپلماتیک روسیه حاصل شده است.

او گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با پاشینیان صحبت کرده است. پوتین پس از وقوع خشونت ها خواستار آرامش شد و کشورهای دیگر خواستار خویشتن داری از هر دو طرف شدند.

پاشینیان در سخنرانی خود در پارلمان گفت که کشورش از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری مسکو درخواست کرده است تا به بازسازی تمامیت ارضی خود کمک کند.

خبرگزاری روسی تاس به نقل از وی گفت: اگر بگوییم آذربایجان به ارمنستان تجاوز کرده است، به این معنی است که توانسته است کنترل خود را بر برخی مناطق گسترش دهد.

ارمنستان و آذربایجان ده ها سال است که برای قره باغ کوهستانی می جنگند، منطقه ای کوهستانی که به عنوان بخشی از آذربایجان شناخته می شد در حالی که زمانی جمعیت زیادی ارمنی را در خود جای داده بود.

نبردها ابتدا در اواخر حکومت شوروی آغاز شد و نیروهای ارمنی در اوایل دهه 1990 کنترل مناطق وسیعی از داخل و اطراف آن را به دست گرفتند. آذربایجان با حمایت ترکیه در سال 2020 طی شش هفته تا حد زیادی این مناطق را بازپس گرفت.

از آن زمان به‌رغم دیدارهای پاشینیان و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان با هدف دستیابی به یک راه‌حل جامع صلح، هرازگاهی درگیری‌ها آغاز شده است.

نارضایتی داخلی ارمنستان در مورد شکست سال 2020 باعث اعتراضات مکرر علیه پاشینیان شده است که گزارشات مبنی بر امضای قرارداد او با باکو را رد کرده است.

او در یک پست فیس بوک، این گزارش ها را به “وندالیسم رسانه ای هدایت شده توسط نیروهای غیردوست” متهم کرد.

یک درگیری تمام عیار می تواند خطر کشاندن روسیه و ترکیه را به همراه داشته باشد و یک کریدور مهم خط لوله نفت و گاز را بی ثبات کند، درست همانطور که جنگ در اوکراین باعث اختلال در تامین انرژی می شود.

باروئر هوانیسیان معاون وزیر امور خارجه ارمنستان گفت که درگیری ها می تواند به جنگ تبدیل شود – دومین درگیری مسلحانه بزرگ در اتحاد جماهیر شوروی سابق در حالی که ارتش روسیه بر اوکراین متمرکز است.

آذربایجان ارمنستان را که در اتحاد نظامی با مسکو و شامل یک پایگاه نظامی روسیه است، به بمباران واحدهای ارتش این کشور متهم کرد.

باکو گفت که جیحون پراموف، وزیر امور خارجه آذربایجان با فیلیپ ریکر، مشاور وزارت خارجه آمریکا در قفقاز دیدار و به وی اعلام کرد که ارمنستان باید از خاک آذربایجان خارج شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز سه شنبه گفت که روسیه می تواند «دیگ را جابجا کند» یا از نفوذ خود برای کمک به «آرام کردن جو» استفاده کند.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، در گفتگوی تلفنی با همتایان خود از هر دو کشور، خواستار «پایان دادن به حملات علیه ارمنستان» شد.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما