اریکا اولین ربات بامزه دنیا!

بعدی- تیمی از محققان دانشگاه کیوتو در ژاپن در تلاش هستند تا با طراحی هوش مصنوعی جدید، حس شوخ طبعی را به ربات ها آموزش دهند.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، دکتر کوجی اینو، استادیار گروه علوم و فناوری اطلاعات در دانشگاه کیوتوم، می‌گوید: «ما معتقدیم که یکی از کارکردهای مهم هوش مصنوعی محاوره‌ای همدلی است. یکی از راه هایی که یک ربات می تواند با کاربران همدردی کند، به اشتراک گذاشتن حس شوخ طبعی و لبخند است. کاری که یک چت بات مبتنی بر متن نمی تواند انجام دهد.

در این سیستم ابتدا انسان می خندد و سپس ربات به عنوان یک پاسخ همدلانه به این خنده پاسخ می دهد. این رویکرد مستلزم طراحی سه زیرسیستم است. یکی خنده را تشخیص می دهد، دومی تصمیم می گیرد که بخندد یا نه، و سومی نوع خنده مناسب را انتخاب می کند.

دانشمندان با بررسی بیش از 80 مکالمه در گروه های دوستیابی، داده های آموزشی را برای ربات جمع آوری کردند. یک سناریوی اجتماعی که در آن گروه های بزرگی از مردم به طور جداگانه برای مدت کوتاهی با یکدیگر تعامل دارند.

اینو می‌گوید: «بزرگ‌ترین چالشی که با آن روبرو بودیم شناسایی خنده‌های رایج بود. این کار آسانی نیست، زیرا خنده اکثر مردم هیچ وجه اشتراکی ندارد. ما باید دقیقاً مشخص می‌کردیم که ربات می‌تواند به چه چیزی پاسخ دهد.» نوع خنده نیز مهم است، در برخی موارد خنده مؤدبانه ممکن است مناسبتر از خنده بلند باشد. این تیم در نهایت حس شوخ طبعی خود را با ایجاد چهار دیالوگ کوتاه دو تا سه دقیقه ای بین انسان و ربات اریکا آزمایش کردند.

در این آزمایش، ربات اریکا با سیستم خنده مشترک جدید برنامه ریزی شد. در سناریوی اول فقط اجتماعی می خندید، در سناریوی دوم با لذت می خندید و در سناریوی آخر هر دو خندیدند.

این تیم همچنین دو مجموعه دیگر از دیالوگ های مشابه را به عنوان مدل های پایه ایجاد کرد. در اولی، اریکا هرگز نمی خندید، و در دومی، هر بار که اریکا خنده انسان را تشخیص می داد، بدون استفاده از دو زیرسیستم دیگر برای فیلتر کردن زمینه و پاسخ، به صورت اجتماعی می خندید.

محققان در مجموع بیش از 130 نفر را برای گوش دادن به هر سناریو در سه شرایط مختلف ارزیابی کردند. در تست های انجام شده، سیستم خنده ترکیبی توانست عملکرد بهتری نسبت به سایر سیستم ها داشته باشد. آنها می گویند: «مهم ترین نتیجه این مطالعه این بود که نشان دادیم چگونه می توان این سه کار را در یک ربات ترکیب کرد. ما معتقدیم که این نوع سیستم ترکیبی نه تنها برای تشخیص و پاسخ به خنده، بلکه برای برانگیختن رفتار صحیح خنده ضروری است.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما