از بین بردن شکاف دستمزد جنسیتی مهمتر از همیشه است

در حالی که ویژگی‌های فردی مانند تحصیلات، زمان کار، تفکیک شغلی، مهارت‌ها یا تجربه بخشی از شکاف دستمزد جنسیتی را توضیح می‌دهند، ILO می‌گوید که بخش بزرگی از آن به دلیل تبعیض بر اساس جنسیت یا جنسیت است.

روز دستمزد برابر با تکیه بر تعهد سازمان ملل علیه همه اشکال تبعیض، از جمله تبعیض علیه زنان و دختران، نشان دهنده تلاشی طولانی مدت برای دستیابی به دستمزد یکسان برای کار با ارزش برابر است.

زنان بیشترین تاثیر را دارند

در همین حال، زنان از جمله از نظر امنیت درآمد، نمایندگی در بخش‌هایی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، و تقسیم جنسیتی مسئولیت‌های خانواده، از جمله بیشترین آسیب را از همه‌گیری COVID-19 وارد کرده‌اند.

این امر به نوبه خود بر اشتغال آنها تأثیر منفی گذاشته و چندین دهه پیشرفت به سمت برابری جنسیتی را معکوس می کند.

با خروج کشورها از همه‌گیری، اقدام برای رفع موانع برابری جنسیتی نه تنها مناسب و به موقع است، بلکه برای دستیابی به یک بهبود فراگیر، پایدار و انعطاف‌پذیر نیز حیاتی است.

پر کردن شکاف

دولت‌ها، کارفرمایان و سازمان‌های کارگری تشخیص می‌دهند که از بین بردن شکاف‌های دستمزد جنسیتی مهم‌تر از همیشه است.

در چند سال گذشته، تعداد فزاینده‌ای از دولت‌ها اقدامات شفاف‌سازی و اشتراک‌گذاری اطلاعات را برای رفع شکاف‌های دستمزد جنسیتی پیشنهاد می‌کنند.

بر اساس تحقیقات اخیر، بسته به نحوه اجرای آنها، اقدامات شفافیت پرداخت می تواند به طور موثر تفاوت های غرامت را شناسایی کرده و نابرابری جنسیتی را در بازار کار کاهش دهد.

مانوئلا تومی، مدیر دپارتمان شرایط کاری و برابری سازمان بین المللی کار، با اشاره به اینکه کشورها رویکردهای متفاوتی را برای پیشبرد آن اتخاذ می کنند، گفت: «هنوز روزهای اولیه برای شفافیت دستمزدها است.

او خاطرنشان کرد که “هیچ راه حل “یکی برای همه” وجود ندارد.

اگرچه زمان بیشتری برای ارزیابی اثربخشی اقدامات و شیوه‌های مختلف مورد نیاز است، اما این دلگرم‌کننده است که دولت‌ها، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی به دنبال ابداع راه‌حل‌های نوآورانه، مانند شفافیت دستمزد، برای رسیدگی به یک مشکل لاینحل هستند.»

حقایق شگفت انگیز

  • زنان در مشاغلی متمرکز شده‌اند که به دستمزد کمتر و مهارت‌های کمتری نیاز دارند.
  • به ازای هر دلاری که یک مرد به دست می آورد، زنان 77 سنت درآمد دارند.
  • زنان در نقش های تصمیم گیری کمتر حضور دارند.
  • زنان حداقل 2.5 برابر بیشتر از مردان کار بدون مزد انجام می دهند.
  • با نرخ فعلی، 257 سال طول می کشد تا شکاف دستمزدهای جنسیتی در جهان کاهش یابد.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما