از “حماسه ترور” تا خدمت به جهان: تجلیل از حافظان صلح در لیبریا در سودان جنوبی

پدر و مادرم – با فداکاری‌های فراوانی که از جانب خود انجام دادند – این امکان را برای من فراهم کردند که در دوران آشفتگی شدید در کشورم وارد دبیرستان شوم و پس از آن شروع به انجام تعدادی کار برای کمک مالی کردم.

الفریدا موها را می بافت و به کودکان خردسال جامعه خود آموزش می داد، که اغلب شب ها دیر به خانه بازمی گشتند، از ترس تجاوز جنسی در زمانی که خشونت جنسی در لیبریا بیداد می کرد.

رویاها از بین رفت

ریچل بریگز، یکی دیگر از افسران پلیس زن از لیبریا که به کوچکترین کشور جهان اعزام شده است، داستان مشابهی دارد. رویاهای زیادی داشتم اما جنگ در کشورم آنها را شکست. من در سال 90 از مادرم جدا شدم و تا به امروز نمی دانم او زنده است یا مرده. من هنوز به دنبال او هستم، اما زندگی من از بین رفته است.”

من همیشه به آنها می گویم – ببینید لیبریا کجا بوده است و ببینید ما اکنون چقدر صلح آمیز هستیم. اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، شما هم می توانید – راشل

برای افسر پلیس سازمان ملل، آلفرد توزای، خاطرات مردم کشته، اموال ویران شده و گرسنگی شدید خاطراتی هستند که هنوز هم در آنها تکرار می شود.

لیبریا، وقتی بزرگ شدم، یک داستان ترسناک بی پایان بود. پدر و مادرم غذای کافی برای ما نداشتند، و من به داخل بوته ها می رفتم، زغال درست می کردم تا در خیابان ها بفروشم. او می گوید: «در کنار جاده، اما با این حال، غذای کاملاً کافی وجود نداشت.

اما زندگی آنها پس از استقرار مأموریت سابق سازمان ملل در لیبریا (UNMIL) در سپتامبر 2003 تغییر کرد. مأموریت سازمان ملل متحد در لیبریا نظارت بر توافق آتش بس پس از جنگ داخلی دوم لیبریا بود.


9 افسر پلیس لیبریایی مدال معتبر سازمان ملل را به خاطر تلاش هایشان برای ایجاد صلح پایدار در جدیدترین کشور جهان، سودان جنوبی، دریافت کردند.

نمایندگی سازمان ملل در سودان جنوبی

9 افسر پلیس لیبریایی مدال معتبر سازمان ملل را به خاطر تلاش هایشان برای ایجاد صلح پایدار در جدیدترین کشور جهان، سودان جنوبی، دریافت کردند.

چراغ امید

اما «کلاه آبی‌ها» روی زمین به دلالی برای صلحی که به سختی به دست آمده در کشور آشفته راضی نبودند. آنها چراغ امیدی برای مردم لیبریا، به ویژه زنان، بوده اند تا قیام کنند و در شکل دادن به آینده ای روشن تر مشارکت کنند.

الفریدا، راشل و آلفردا به آموزش پلیس در UNMIL پیوستند و یکی از اولین زنانی بودند که به پلیس ملی لیبریا پیوستند.

اکنون، این زنان برجسته بخشی از اولین اعزام افسران پلیس سازمان ملل متحد از لیبریا به عملیات حفظ صلح سازمان ملل هستند.

سودان جنوبی، به ویژه بور در ایالت جونگلی، جایی که این سه مستقر هستند، جایگاه ویژه ای در قلب آنها دارد.

“اگر ما می توانیم آن را انجام دهیم، شما هم می توانید”

الفریدا می‌گوید: «وقتی به بور آمدم و گشت‌زنی بین جوامع را شروع کردم، دقیقاً می‌دانستم که آنها در چه شرایطی قرار دارند، زیرا من و همه مردم لیبریا همین مشکل را داشتیم. این من را در موقعیت منحصربفردی قرار داده است تا با مردم سودان جنوبی پیوند برقرار کنم و هر گونه تنش را خنثی کنم.

وقتی داستان های من را می شنوند، احساس می کنند که خواهری پیدا کرده اند. من همیشه به آنها می گویم – ببینید لیبریا کجا بوده است و ببینید ما اکنون چقدر صلح آمیز هستیم. اگر ما بتوانیم آن را انجام دهیم، شما هم می توانید.»

گذشته را فراموش کنید و با هم بپیوندید تا آینده بهتری برای فرزندان خود بسازید – الفردا

برای راشل، همدلی با جوامع سودان جنوبی که به آنها خدمت می کند، هم وحشتناک و هم آموزنده بوده است. «بعد از اولین گشت زنی ام در بور، به محل اقامت اعزامی ام برگشتم و گریه کردم.

مثل تماشای تکرار تاریخ در سودان جنوبی بود. اما می دانستم که می توانم تغییری ایجاد کنم و به جوامعی که در اینجا زندگی می کنند، امید بیاورم. من در مورد دوران کودکی ام به آنها می گویم و مدام بر یک نکته تأکید می کنم – گذشته را فراموش کنید و به هم بپیوندید تا آینده بهتری برای فرزندان خود بسازید.


9 افسر پلیس لیبریایی مدال معتبر سازمان ملل را به خاطر تلاش هایشان برای ایجاد صلح پایدار در جدیدترین کشور جهان، سودان جنوبی، دریافت کردند.

نمایندگی سازمان ملل در سودان جنوبی

9 افسر پلیس لیبریایی مدال معتبر سازمان ملل را به خاطر تلاش هایشان برای ایجاد صلح پایدار در جدیدترین کشور جهان، سودان جنوبی، دریافت کردند.

افتخار خدمت کردن

آلفردا می افزاید: «تجربه ما در یک جنگ داخلی 14 ساله و تأثیر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، تجربه واقعی و ملموس مردم حاضر در زمین برای خدمت به آنها است». ما از نیروهای حافظ صلح خود بهره فراوان برده‌ایم و مفتخریم که اکنون در این کشور جوان تحت پرچم آبی نمادین خدمت می‌کنیم.»

الفریدا، راشل و آلفریدا از جمله 9 افسر پلیس لیبریایی سازمان ملل بودند که اخیراً مدال معتبر سازمان ملل متحد را به خاطر خدماتشان در ایجاد صلح پایدار در سودان جنوبی دریافت کردند.

نامزدی شما در فهرست کوتاه UNMISS رویایی بود که به حقیقت پیوست و هر روز که ما توانایی‌های همتایان محلی خود در سرویس پلیس سودان جنوبی را افزایش می‌دهیم، از آنها می‌خواهیم که به ما به عنوان نمونه‌ای از آنچه یک کشور و زنان آن می‌توانند به دست آورند نگاه کنند. راشل با لبخند ادامه می دهد، با کمک سازمان ملل.

ما از نیروهای حافظ صلح مأموریت سازمان ملل در لیبریا چیزهای زیادی آموخته ایم. الفریدا در پایان گفت: اکنون، به عنوان حافظان صلح UNMISS، زمان آن فرا رسیده است که به سودان جنوبی برگردیم.

دیگر شادی نیست

مراسم تاریخی مدال 9 افسر برجسته پلیس لیبریا با لحظات خاصی همراه بود. زمانی که مورات ایشیک، رئیس ستاد پلیس سازمان ملل متحد در مأموریت سازمان ملل در سودان جنوبی – که قبلاً از سال 2004 تا 2005 به عنوان مربی آکادمی آموزش پلیس لیبریا در مأموریت سازمان ملل متحد در لیبریا خدمت می کرد، بسیار ناراحت کننده بود. این مدال را به یکی از شاگردان سابقش به نام توگبا ماساکوی داد.

“هیچ لذتی بالاتر از این نیست که توگبا به عنوان معاون من در ماموریت سازمان ملل در سودان جنوبی خدمت کند و به ایجاد سودان جنوبی صلح آمیزتر و مرفه تر کمک کند. توگبا و هر دارنده لیبریا نمونه های زنده ای از قدرت صلح هستند. آقای ایشیک گفت، آقای ایسیک با شیوایی گفت.

کریستین فوسن، کمیسر پلیس UNMISS، و سارا بیسولو نیانتی، معاون نماینده ویژه و هماهنگ کننده مقیم سودان جنوبی، که اهل لیبریا است، در این رویداد تاثیرگذار حضور داشتند.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما