از دست دادن بانک های دولتی؛ مدیران و سیاستمداران رانتی چه مشکلاتی را برای بانک ها به همراه داشتند؟

بعدی- هفته گذشته صورت های مالی بانک های دولتی در سامانه کدال منتشر شد. این صورت‌های مالی به زیان انباشته بانک ملی اشاره دارد و نشان می‌دهد که این زیان در سال گذشته نسبت به زیان‌های ثبت‌شده در سال گذشته 98 کاهش چشمگیری داشته است.

بر اساس این گزارشبانک ملی در سال ۱۳۹۸ ۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان ضرر کرد اما در سال گذشته این رقم به ۲ میلیارد و ۶۷۶ میلیون تومان کاهش یافت. بنابراین روند زیان دهی بانک ملی در سال 1400 نسبت به سال قبل 60.3 درصد کاهش یافت. 5 بانک دولتی دیگر نیز در سال 1400 حدود 178 میلیارد تومان درآمد داشته اند.

اگرچه مجموع سود این پنج بانک دولتی یعنی کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن، توسعه صادرات و پست نیز بسیار ناچیز و حتی بسیار ناامیدکننده است، اما روند افزایشی زیان انباشته این شش بانک دولتی (پنج مورد ذکر شده نزد بانک ملی) ) از 5.036 میلیارد تومان به 2.448 میلیارد تومان که حکایت از کاهش 51 درصدی زیان این بانک ها دارد. با این حال، به طور کلی، بانک های دولتی همچنان بازنده محسوب می شوند.

چرا بانک های دولتی زیانده هستند؟

از دست دادن بانک های دولتی؛  مدیران و سیاستمداران رانتی چه مشکلاتی را برای بانک ها به همراه داشتند؟حمیدرضا صالحی، عضو کمیته بازار سرمایه و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفتگو با فرارو وی با اشاره به زیان انباشته بانک های دولتی در سال گذشته، گفت: نظام بانکی ایران بسیار عقب مانده و با ساختار بانکی فعلی دنیا فاصله دارد. بنابراین تا زمانی که این نظام با اصلاحات ساختاری و عمیق مواجه نشود، نمی توان انتظار داشت که اتفاق مثبتی در عملکرد بانک ها رخ دهد. دولت در واقع می خواهد بانک مرکزی به عنوان رگولاتور بانکی متکی به خود باشد و منشأ مشکلات نیز همین است.

وی افزود: در بانک های دولتی مدیران بر اساس روابط و مناسبات سیاسی انتخاب می شوند به همین دلیل امروز نه تجربه می بینیم و نه شایستگی. به عنوان مثال بانک ملی تا پایان سال گذشته با زیان قابل توجهی مواجه بود. بقیه بانک ها هم بهتر نیستند. این مدیران بانک را با جای دیگر اشتباه می گیرند و دانش لازم برای اداره بانک را ندارند. نتیجه این ناکارآمدی باعث می شود تا بانک ها از وظایف ذاتی خود فاصله بگیرند و چون اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک محور است، در این شرایط بانکی، اقتصاد کشور دچار مشکلات عدیده ای شده است.

صالحی با تاکید بر اینکه بانک ها برای رهایی از زیان باید از بانک ها فاصله بگیرند، گفت: با توجه به اینکه بانک ها مبنای درآمدی خود را بر مبنای بانک ها قرار داده اند، ناخودآگاه به یک عامل مخرب در اقتصاد تبدیل می شوند.کارکرد بانک ها بانکداری نیست، غرب و بانک ها این کارها را نمی کنند، یعنی از این مسائل منع می شوند، با ارائه خدمات بانکی به مشتریان، بنگاه ها و بازرگانان از جمله ضمانت نامه های بانکی، اعتبارات اسنادی و … پول در می آورند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: بانک های خارجی با ایجاد ارزش افزوده از خدمات نوین بانکی، برای اقتصاد مثمر ثمر بوده و درآمد خود را افزایش می دهند. به این ترتیب نقش مخربی در اقتصاد کشور خود ندارند. اما در ایران، بانک‌ها نه تنها این نوع خدمات بانکی را ارائه می‌کنند، بلکه برای بخش تولید و صنعت کشور دردسرساز شده‌اند. زمانی که یک تولیدکننده با یک بانک قرارداد مشارکت تولیدی منعقد می کند، سود و زیان آن به طور همزمان بین دو طرف تقسیم می شود.

وی ادامه داد: اگر بانک سودی به دست آورد، البته آن را ناشی از سرمایه گذاری خود می داند و سهم خود را می گیرد، اما اگر این فعالیت تولیدی منجر به شکست شود، بانک ضرر را نمی پذیرد، اگر تولیدکننده نپذیرد. پرداخت به موقع تسهیلات بانکی با سود با تضمین های اخذ شده، صاحب آن واحد تولیدی است.

صالحی گفت: بانک‌ها علاوه بر بانک‌ها با حضور در بازارهای دیگر از جمله مسکن به سفته‌بازی و دلالی می‌پردازند و با افزایش قیمت ملک سعی دارند زیان انباشته‌ای را که از طریق بانک‌ها کسب کرده‌اند پوشش دهند. به نوعی با این سودهای فانتومی که بانک ها در ترازنامه خود لحاظ می کنند، عملا در مسیر بی بازگشتی قدم می گذارند. بانک ها با خرید و فروش املاک سوریه سعی در افزایش قیمت ها در بین خود دارند که در نهایت اقتصاد این کشور را با مشکلات لاینحلی مواجه کرد.»

وی گفت: نرخ سود سپرده ها و تسهیلات، ارزهای چند نرخی و … همه مواردی است که باید توسط مدیران مجرب پیگیری شود نه مدیران رانت، مدیران بانک ها با خرید بنگاه های اقتصادی راه را برای رانت و فساد باز می کنند. انتصاب هیأت مدیره شرکت فرصت بسیار خوبی است، مدیران می توانند با استفاده از این گزینه ها «بده و بگیر» و افراد نالایق را برای اداره این شرکت ها قرار دهند و در نهایت همین شرکت ها را از دست بدهند. این ضرر باید توسط بانک جبران شود.»

صالحی با اشاره به اینکه تورم ساخته بانک هاست، گفت: در چنین شرایطی بانک ها باید با تغییر رویکرد مواجه شوند و به نوعی وظایف و اهداف اساسی آن ها بازنگری و بازتعریف شود، در غیر این صورت زیان وارد می شود. وضعیت بانک‌ها هر سال بدتر می‌شود و مردم باید تاوان ناکارآمدی مدیران را با افزایش نقدینگی و رشد تورم بپردازند.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما