از قانون اقتصادی همه ایرانیان تا افزایش پایه های مختلف مالیاتی

بعدی- داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور نیز یکی از برنامه های آتی نظام مالیاتی را ایجاد قانون اقتصادی برای هر ایرانی اعلام کرد. به نظر می رسد دولت اقدامات بسیار جدی برای اخذ مالیات از همه افراد جامعه انجام داده است تا درآمد آنها را هر چه بیشتر افزایش دهد.

به گزارش فرارو، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور درباره اهداف اختصاص نماد اقتصادی به هر ایرانی می گوید: در این طرح باید به گونه ای انجام شود که اولا میدانی شود. برای شناسایی فعالان اقتصادی که هنوز مالیات نگرفته اند. ثانیاً هیچ فعال اقتصادی نمی تواند درآمد را کتمان کند تا در زمینه تحول نظام مالیاتی بر اساس اطلاعات دقیق اقتصادی و ایجاد نیمرخ اقتصادی برای فعالان بر اساس هویت اقتصادی گام های اساسی برداشته شود تا اطلاعات اقتصادی شفاف شود و امکان رصد و ثبت آن فراهم شود. تعاملات اقتصادی

قبل از این که این بنگاه ها، شرکت ها و فعالان اقتصادی قانون اقتصادی داشته باشند، بر اساس این قانون، هر شخص حقیقی یا حقوقی که هر گونه فعالیت اقتصادی انجام می داد، باید مالیات خود را می پرداخت، در حال حاضر علاوه بر فعالان اقتصادی، افراد عادی نیز باید تبدیل به قانون شوند. قانون اقتصادی، به طوری که هر فعالیت اقتصادی که انجام می دهند، باید مالیات آن را نیز بپردازند.

مرتضی افوخ، کارشناس مسائل اقتصادی نیز در همین زمینه گفت گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دولت قصد دارد از همه چیز مالیات بگیرد، گفت: در گذشته با وجود درآمدهای نفتی به دلیل مشکلات اخذ مالیات، دولت ها کمتر به آنها مراجعه می کردند و با همین درآمدهای نفتی کشور را اداره می کردند. پس از تشدید تحریم ها در سال 2017 و همزمان خروج ترامپ از برجام، به دلیل کاهش درآمدهای نفتی، دولت روحانی و سپس دولت رئیس جمهور فشار مالیاتی را افزایش دادند.

تمام برنامه های دولت برای افزایش مالیات های منطقه ای؛  از اختصاص قانون اقتصادی برای همه ایرانیان تا افزایش انواع پایه های مالیاتی

دولت به دنبال مالیات بر تمامی تراکنش های کارتخوان است

جنجال بر سر مالیات کارتخوان
البته قانون اقتصادی تنها چیزی نیست که دولت قصد دارد از آن برای مالیات های بیشتر شهرستانی استفاده کند، مالیات تراکنش های بانکی برای فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل اعتراض بسیاری از اتحادیه های کارگری را برانگیخته است. اتحادیه های اقتصادی و اتحادیه های مختلف صنفی با اعلام اعتراض خود مبنی بر اینکه شرایط کاری آنها در دوران تحریم و تورم توام با مشکلات فراوانی مواجه است و اخذ مالیات جدید به معنای فروپاشی کامل آنهاست، سعی کردند این پیام را به گوش دولتمردان برسانند. کسب و کار.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی اقتصادی این انتظار که در صورت عدم وجود درآمدهای نفتی بتوان مالیات را افزایش داد و با درآمدهای نفتی جایگزین کرد، تصور نادرستی از سوی کسانی است که از واقعیت اقتصادی کشور اطلاعی ندارند. ادامه داد: بنابراین این فشار مالیات مضاعف بر حقوق بگیران و صاحبان مشاغل نتیجه معکوس دارد و در آینده مشکلات جدی ایجاد می کند.

حسین راگوور، اقتصاددان نهادی، در عین حال، برخی از کارشناسان اقتصادی نیز معتقدند که در شرایطی که همه در مشکلات اقتصادی هستند، دولت نه تنها باید از مردم مالیات بگیرد، بلکه خود دولت نیز باید ریاضت اقتصادی را در دستور کار خود قرار دهد. این یک ملاحظه در گفتگو با فرارو وی می گوید: با توجه به اینکه مقصر اصلی شرایط اقتصادی فعلی سیاست های دولت است و بر این اساس دولت باید از خود شروع کند و به بهانه کسری بودجه یکباره مالیات ها را افزایش ندهد.

راگوور با اشاره به ضرورت کاهش اسراف دولت و مدیریت هزینه‌ها افزود: هزینه‌های اضافی دولت از جیب مردم قابل پرداخت نیست، بنابراین دولت باید در درجه اول تکلیف خود را در این زمینه روشن کند. افزایش آنها بر اساس اولویت، در حال حاضر پایه مالیاتی مانند مالیات بر دارایی و کل درآمد افراد نداریم، در مورد افراد متمول و دارای درآمدهای بادآورده و درآمدهای نجومی باید مالیات اخذ شود.

در نهایت، مالیات بر خانه ها و خودروهای لوکس
دولت و مجلس در بودجه سال جاری ردیف درآمدی برای اخذ مالیات از خانه ها و خودروهای لوکس در نظر گرفته اند. بر این اساس خودرو تا یک میلیارد تومان مشمول مالیات نمی شود. مالیات خودرو تا سقف 1.5 میلیارد تومان شامل 1 درصد مالیات بالای 1 میلیارد تومان و تا 3 میلیارد تومان بالای 1.5 میلیارد شامل 2 درصد مالیات است. تا سقف 4 میلیارد و 500 میلیون تومان، بالای 3 میلیارد تومان 3 درصد مالیات، بالای 4 میلیارد و 500 میلیون تومان 4 درصد است.

با توجه به مالیات کانکس‌ها و باغ‌های ویلایی گران‌قیمت، مصوب شده است که واحدهای مسکونی گران‌قیمت و باغ ویلاها تا سقف 10 میلیارد تومان از مالیات معاف شوند. برای بالای 10 میلیارد تا 15 میلیارد تومان باید یک در هزار و برای بالای 15 تا 25 میلیارد تومان 2 در هزار مالیات پرداخت شود.

همچنین از کانکس ها و باغ ویلاهای گران قیمت از بالای 25 میلیارد تومان تا 40 میلیارد تومان 3 در هزار، بالای 40 میلیارد تا 60 میلیارد تومان 4 در هزار و بالای 60 میلیارد تومان 5 در هزار اخذ می شود. میلیارد تومان یا بیشتر.

مالیات بر خانه ها و خودروهای لوکس شاید یکی از معدود قوانین مالیاتی باشد که همگان بر آن اتفاق نظر دارند، اما در این مورد به دلیل نبود بانک های اطلاعاتی دقیق، اخذ چنین مالیاتی در هاله ای از ابهام قرار دارد، در این خصوص سیاوش گبور. کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با فرارو وی می گوید: به نظر می رسد بانک اطلاعات خانه ها و خودروهای لوکس با کمک وزارت مسکن و شهرداری ها و سازمان امور مالیاتی تکمیل شده است. مانند صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی که در حال حاضر دارای پرونده مالیاتی هستند.

به گفته گیبور، در آینده ای نزدیک به هر ملک یک حالت مالکیت اختصاص می یابد و این حالت اجتناب ناپذیر است. با توجه به ضمانت اجرائی در قوانین موجود یعنی شخصی بدهکار مالیاتی باشد و یک ماه از زمان اجرا گذشته باشد، مأمور مالیات می‌تواند مستقیماً با هماهنگی دادستان مالیاتی نیروی انتظامی و یا مسدود شدن حساب‌های شخص به صورت سیستمی از خروج شخص جلوگیری کند. قوانین بازدارنده در وضعیت موجود کامل است.

تمام برنامه های دولت برای افزایش مالیات های منطقه ای؛  از اختصاص قانون اقتصادی برای همه ایرانیان تا افزایش انواع پایه های مالیاتیکلیه حساب های بانکی برای اخذ مالیات کنترل می شود

تفکیک حساب های شخصی و تجاری برای مالیات های منطقه ای بیشتر
با توجه به برنامه ریزی های گسترده دولت ابراهیم رئیسی برای اخذ مالیات، با انجام اقدامات لازم در این زمینه، مالیات شهرستانی نیز از حساب های بازرگانی آغاز می شود. ورود افراد مشمول مالیات خواهد بود، اما در صورتی که وجه به آن برسد. حساب شخصی فرد و مبلغ آن غیرعادی و سنگین است، باید با دلایل و مستندات ثابت کند که منشأ این وجوه برای کسب درآمد یا انجام کار نبوده و در این صورت مالیات متعلق به او نیست.

وی افزود: تعریف صحیح مالیات زمانی امکان پذیر است که زیرساخت های انجام این کار فراهم باشد، بنابراین برای تحقق این امر باید زیرساخت ها مرحله به مرحله تکمیل شود که تفکیک حساب ها یکی از این موارد است و همچنین اجرای طرح نظام جامع مالیاتی در مواقعی که امکان پذیر باشد و تمامی جوانب کار در نظر گرفته شود.

سرکوب وارونه مالیات ها در ایران
در حالی که دولت تلاش می کند درآمد مالیاتی خود را افزایش دهد، کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت باید تمام تلاش خود را معطوف به فرار مالیاتی کند، زیرا به گفته حسین راگوور سالانه هزاران میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور رخ می دهد و به نوعی می تواند گفتنی است که بیش از 60 درصد اقتصاد ایران، بخش غیرمولد اقتصاد است، مالیات ریالی پرداخت نمی کند، بنابراین ابتدا باید تکلیف این بخش مشخص شود، ضمن اینکه بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی نیز پرداخت می کنند. مالیات به دلیل یارانه های متفاوتی که دریافت می کنند، مالیات کافی نمی پردازند و شرکت های فولادی، معدنی و پتروشیمی از جمله شرکت هایی هستند که یارانه زیادی دریافت می کنند، اما در ازای آن حق ملت را پرداخت نمی کنند.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا افزود: تنها در 6 ماهه اول سال گذشته درآمد یک شرکت بزرگ آهن به 58 هزار میلیارد تومان رسید یا یک شرکت معدنی که درآمدش 30 هزار میلیارد تومان بود اما نمی کنند. اصولاً با توجه به اینکه مصرف آب، برق و گاز آنها به عنوان یارانه محاسبه می شود و همچنین معافیت صادراتی دارند، مالیات می پردازند، از طرفی دولت بر کارمندان و کارگرانی که درآمد مشخصی دارند، مالیات را کاهش می دهد، بنابراین دولت باید از این شرکت ها مالیات بگیرد نه اینکه مایل باشد. بر سایر بخش ها فشار بیاورید تا هزینه های خود را پوشش دهند.

به گفته راگوور، نظام مالیاتی منطقه ای ایران به شدت شکست خورده و ناکارآمد است. در حالی که بسیاری از موسسات بزرگ اقتصادی از پرداخت مالیات اجتناب می کنند، دولت درآمد مالیاتی خود را از جیب کارمندان و کارگران پر می کند، به عبارتی مسیر اخذ مالیات در ایران وارونه است و دولت از پایین شروع می کند.

چرا دولت در ازای دریافت مالیات به مردم خدمات ارائه نمی دهد؟
در حالی که اصولاً در همه کشورهای توسعه یافته درآمد دولت ها از طریق مالیات تأمین می شود و این مالیات نیز برای نیازها و رفاه مردم آن کشور هزینه می شود، اما در ایران، دولت به مالیات به عنوان قلکی نگاه می کند که با آن می پردازد. فقط می خواهد هزینه ها را تامین کند و خودش را پوشش دهد و در ازای آن هیچ خدمتی به مردم ارائه نکند.

در همین راستا مرتضی آفاقیه، استاد اقتصاد دانشگاه معتقد است: در شرایطی که تعداد زیادی از مردم از مشکلات اقتصادی و معیشتی رنج می برند، دولت نمی تواند بی تدبیری برای افزایش مالیات مردم اقدام کند، در حالی که دولت در بحث مالیات. از مردم وصول می کند، به هیچ وجه خدماتی ارائه نمی کند، اشکال می کند، چون دولت جایی برای چنین مشکلی ندارد که به جای اینکه این منابع را صرف هدر دادن دولت کند، مالیات را خرج خود مردم نکند.

به گفته اوکی، دولت باید این روند مالیاتی را متوقف کند، زیرا افزایش فشار بر مردم نارضایتی اجتماعی و فشار اقتصادی را افزایش می‌دهد و از سوی دیگر با اخذ مالیات از شرکت‌های تولیدی، با در نظر گرفتن رکود تورمی در اقتصاد دولتی، بله این موضوع می‌تواند پایان با تعطیلی شرکت های صنعتی و گسترش بیکاری در بین نیروی کار، بنابراین دولت باید در قبال مالیات هایی که از مردم می گیرد پاسخگو باشد و به وظایف خود در این زمینه عمل کند.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما