استارت آپ های حوزه سلامت می گویند: ایران اولین گام های پزشکی از راه دور را برداشته است


پزشکی از راه دور یکی از مهمترین مفاهیم سلامت دیجیتال است. در واقع، پزشکی از راه دور نه تنها یک شاخص مهم کمک کننده به سلامت جامعه است، بلکه نشانه توسعه کشور است. توسعه در صنعت پزشکی، ارتباطات بین فردی، فناوری ارتباطات و البته علم پزشکی در دسترس است تا جریان پزشکی از راه دور را از طریق فرآیندهای سلامت دیجیتال وارد جامعه کند.

کارشناسان معتقدند ایران در این زمینه وضعیت مناسبی ندارد و با وجود حمایت دولت، آنچه در جنبش بزرگ سلامت دیجیتال در ایران تجربه می‌شود، تنها بخشی از مفهوم سلامت از راه دور است.

اما بررسی موضع وزارت بهداشت در خصوص استارتاپ ها و سوابق سلامت الکترونیک در این حوزه و از سوی دیگر امکاناتی که استارت آپ ها می توانند از نظر قانونی و فنی ارائه دهند، فاصله ای مشابه با خاورمیانه را نشان می دهد. ایالات متحده آمریکا.

پزشکی از راه دور ارتباط نزدیکی با زیرساخت های مراقبت های بهداشتی دارد

دکتر. مدیرعامل ساینا گفت: توسعه پزشکی از راه دور و اجرای آن طبق تعریف جهانی ارتباط تنگاتنگ و جدایی ناپذیری با زیرساخت های بهداشت و درمان کشورها دارد و مشکل ارتباط تنگاتنگی با توسعه عمومی کشورها دارد.

مهدی خدادادی در تشریح تفاوت‌های گرایش پزشکی از راه دور در ایران و کشورهای توسعه‌یافته، مدعی شد که پلتفرم بهداشت از راه دور را در ایران معرفی کرده و معانی متفاوت این دو واژه را توضیح داده است. او در پاسخ به اینکه به نظر او تفاوت بین پزشکی از راه دور و سلامت از راه دور است، به دیجیاتو گفت: «پزشکی از راه دور بر روی زیرساخت های سیستم مراقبت های بهداشتی ساخته شده است و هر چه سیستم مراقبت های بهداشتی بالغ تر باشد، توسعه پزشکی از راه دور بیشتر می شود. و خواهد شد. جدی تر باش توسعه نظام سلامت در کشورهای مختلف متفاوت است. اگرچه این با جریان عمومی کشورهای توسعه یافته سازگار نیست.»

مهدی خدادادی

وی با اشاره به توسعه نظام سلامت در کشورهای پیشرفته گفت: به عنوان مثال کشوری مانند آمریکا که در همه زمینه ها پیشرفته محسوب می شود، در حوزه پزشکی از راه دور اصلاً پیشرفته نیست. این موضوع در مبارزات انتخاباتی اخیر نیز مطرح شد. در بریتانیا و کانادا، هر دو بالغ و خوب هستند.»

خدادادی با تاکید بر اینکه نظام سلامت بالغ ترین نظام سلامت دنیاست که در سه سطح است، گفت: بله.

وی با تشریح چگونگی پیگیری و اجرای این مشکل در ایران به دیجیاتو درباره روند پیشرفت این مشکل در ایران گفت: مراکز و سطوح بهداشتی با هم همکاری می کنند. لایه های مراکز تخصصی مشابه بیمارستان ها هستند و در لایه سه، بیماران توسط متخصص به یک تخصص متصل می شوند. هر چه این سیستم مراقبت های بهداشتی شفاف تر باشد، در حوزه پزشکی از راه دور بهتر است.»

پزشکی از راه دور میانبری برای تسریع روند بهبودی است

وی در پاسخ به این سوال که آیا پزشکی از راه دور می تواند راهی عالی برای دسترسی به جریان مراقبت های بهداشتی کل جامعه باشد، گفت: به طور کلی یکی از مزایای فناوری اطلاعات این است که کاربران می توانند در هر زمان و مکان به این خدمات دسترسی داشته باشند. فردی که در یک مکان دور یا خارج از مرکز قرار دارد، با استفاده از این سرویس، بخش قابل توجهی از مشکلات مردم حل می‌شود.»

خدادادی با تاکید بر اینکه در اهمیت و سهم تله مدیسین برای دسترسی گسترده به خدمات پزشکی در جامعه تردیدی وجود ندارد، گفت: باید مردم را متوجه اهمیت این معضل کرد، گفت: در هر صورت مردم به این موضوع اعتقادی ندارند. امکانات محیط خارجی مگر اینکه از آن آگاه باشند».

به گفته وی، باید شرایطی فراهم شود تا بازار به سمت جلو حرکت کند. از سوی دیگر نمی توان انتظار داشت که کسب و کارها با هزینه های گزاف توسعه فرهنگی را تکمیل کنند. این موضوع باید توسط دستگاه های حاکمیتی پیگیری شود. استفاده از انواع بیمه ها از پایه تا تکمیلی موضوعی است که دولت باید به آن رسیدگی کند. قوانین و مقررات در این زمینه نیز باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

خدادادی در پاسخ به این سوال که وضعیت پزشکی از راه دور در ایران پس از اپیدمی کرونا چگونه تغییر خواهد کرد، به نقل از گزارش مکنزی گفت: ما شاهد نوعی رشد خطی هستیم.

درمان قطعی و جایگاه آن در پزشکی از راه دور

خدادی با تاکید بر اینکه پزشکی از راه دور و سلامت از راه دور دو مفهوم متفاوت هستند، ضمن پاسخ به این سوال که آیا تله مدیسین در نهایت منجر به تشخیص قطعی یا درمان قطعی بیماری می شود یا اینکه در دستیابی به این هدف تفاوت قابل توجهی وجود دارد، بیماران را با استفاده از فناوری سخت افزار بررسی می کند. نظارت بر آنها امکان پذیر خواهد بود.

وی گفت: در بحث تله مدیسین در واقع ابزارهای بالینی با استفاده از تجهیزات ارائه می شود. بنابراین شانس تشخیص و پیگیری بیماری بهتر خواهد بود. با این حال، در فرآیند سلامت از راه دور، بیماران و پزشکان تنها با ساده ترین ابزارهای فنی تعامل دارند. بنابراین این دو مکان کاملاً متفاوت هستند.»

دکتر در پاسخ به این سوال که آیا این بخش ظرفیت و نیازی برای ورود به فرآیند آموزش پزشکی در کشور دارد؟ ساینا گفت: برای آنلاین بودن و استفاده از ابزارهای مورد نیاز برای حرکت رو به جلو به نوعی آموزش تعاملی نیاز داریم. پزشکی از راه دور.”

وی با اشاره به این ابتکارات استارت آپی برای آموزش پزشکان استارتاپی، این آموزش ها در حوزه سلامت از راه دور نیز بسیار حائز اهمیت است، افزود: ما مستندات دقیقی در مورد انواع ارتباطات و رفتارهای آنلاین به پزشکان خود ارائه کرده ایم که تفاوت قابل توجهی وجود دارد. بین ویزیت های حضوری و آنلاین و پزشکان باید در مورد آن اطلاعات لازم را داشته باشند.»

فاصله بحرانی ایران از استانداردهای پزشکی از راه دور

موسس و مدیرعامل دکتر نکست با توصیف جایگاه ایران در حوزه پزشکی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از حوزه پزشکی با فناوری فرآیند تله مدیسین و فناوری هوش مصنوعی به تشریح جایگاه جهان در این زمینه پرداخت اما بر گام اول در این زمینه تاکید کرد. حذف شده است.

سعید طاهری

سعید طاهری در پاسخ به سوالی درباره تفاوت های پزشکی از راه دور در ایران و کشورهای پیشرفته به دیجیاتو گفت: «تلمدیسین، پزشکی از راه دور است. اما ارتباط پزشک، بیمار و تلفن در کشور ما به چه معناست؟ این ارتباط حتی قابل مشاهده نیست و با فرآیند پزشکی از راه دور فاصله زیادی دارد.»

وی با اشاره به عملیات تله مدیسین در آمریکا گفت: بعد از اپیدمی کرونا، حدود 50 تا 60 درصد مراجعات در کشور مبتنی بر تله مدیسین است و بسیاری از عوامل مهم در نظر گرفته شده است. اولاً ویزیت ها تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و پزشک باید دارای مدرک دوره های پزشکی از راه دور باشد. نکته دوم اینکه ویزیت بیمار بر اساس پرونده الکترونیکی بیمار است. نکته سوم و مهم این است که بازدید به صورت خانگی است. یعنی اگر خدمات پرستاری، آزمایش و داروهای تجویزی داده شود، این مشکل پیگیری و اجرا می شود. همچنین پس از ویزیت بیمار، پزشک نسخه را به صورت الکترونیکی صادر می کند و بیمار نسخه را از نزدیک ترین داروخانه دریافت می کند.»

دکتر دکتر گفت: به عنوان مثال اگر بیمار مبتلا به دیابت باشد، ارجاعات لازم انجام می شود. نکست گفت: مهمتر از همه، قوانین و دستورالعمل هایی برای این فرآیند وجود دارد. علاوه بر این، در کشورهایی مانند ایالات متحده، حسگرها و فناوری های هوش مصنوعی به کمک آمده اند. وی افزود: در این فرآیند به بیمار فشارسنج و قند خون و تجهیزات دیگری برای بررسی و نظارت بر اطلاعات داده می شود و اطلاعات از طریق بلوتوث یا وای فای به اپلیکیشن منتقل می شود و پزشک تمام این اطلاعات را رصد می کند.

وی با بیان اینکه یکی از معایب ویزیت مجازی ناقص بودن اطلاعات و یا عدم امکان معاینه پزشکی است، گفت: استفاده از فناوری برای کسب اطلاعات دقیق در این فرآیند به پزشک معالج کمک می کند تا با اطمینان بیشتری به بیمار نگاه کند. در نهایت در ایران 10 مرحله را فقط در حین ویزیت بیمار پشت سر گذاشتیم و تا مرحله نهایی خیلی فاصله داریم.»

کمک کنید فوراً به پزشک مراجعه کنید

طاهری گفت: اما این سوال باقی است که آیا تله مدیسین می تواند راه مناسبی برای ارتباط جامعه با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باشد و افزود که این هدف نهایی پزشکی از راه دور است. ورود و محل ورود را تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، یک بیمار در یک زمان خاص به پزشک نیاز دارد یا فاصله زمانی قابل توجهی با متخصص خود دارد. دنیای امروز این نیاز را با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری مربوطه برطرف خواهد کرد.»

به گفته وی یکی از دلایل گسترش پزشکی از راه دور در دوران اپیدمی کرونا، سرازیر شدن بیماران به پزشک، استفاده از امکانات نت مدیسین برای رفع نیاز بیماران بوده است.

اکنون با توجه به نیاز همه کشورها به توسعه پزشکی از راه دور پس از اپیدمی کرونا، باید دید پس از اپیدمی کرونا در ایران چه تغییراتی در حوزه پزشکی از راه دور رخ خواهد داد. طاهری در پاسخ به این سوال که در ایران گام هایی در این زمینه برداشته ایم اما آن طور که انتظار می رود از این قابلیت استفاده نشده است، خاطرنشان کرد: بهتر است این موضوع با توجه به شاخص های اولیه پزشکی از راه دور در دنیا بررسی شود. “

وی گفت: شرکت های بیمه مداخله نکرده و حمایت های لازم را انجام نداده اند. از سوی دیگر وزارت بهداشت نیز قوانین و دستورالعمل های لازم را برای توسعه این معضل ارائه نکرده است. هنوز پرونده الکترونیکی سلامت ایجاد نشده است، بخش خصوصی زیرساخت هایی را در این زمینه فراهم نکرده است، ارتباط پزشک و بیمار هنوز قابل مشاهده نیست و مقررات قابل توجهی در این زمینه مشاهده نکرده ایم. در عین حال نقش شرکت های تجهیزات پزشکی در حوزه حسگرها و هوش مصنوعی بسیار کم بود».

1 درصد سهم ایران در پزشکی از راه دور

وی گفت: همچنین در دنیا اگر 50 تا 60 درصد ویزیت بیماران بر اساس تله مدیسین باشد، سهم ایران در این فرآیند کمتر از یک درصد است. بعد گفت مفهوم پزشکی از راه دور را دارد و صرفاً مبتنی بر همان ارتباط تلفنی بیمار و پزشک در بستر اینترنت و بدون دسترسی به شماره تلفن است. همچنین زنجیره طولانی تعامل بیمار و پزشک در طول ویزیت، از نیاز به مدارک پزشکی گرفته تا ارتباط بصری، کاملاً نادیده گرفته شده است.

طاهری در تشریح روند ویزیت و درمان بیمار، درباره امکان درمان نهایی در تله مدیسین گفت: بیمار باید با پزشک مشورت کند، بیمار را معاینه کند، نتیجه گیری بالینی بگیرد و در صورت نیاز آزمایشات و تشخیص لازم را انجام دهد و در نهایت دارو یا مداخله پزشکی.” “در این فرآیند، جایی که مسئله دارو مشخص می شود، ممکن است این روش پاسخگو باشد، اما در جایی که نیاز به مداخله پزشکی و معاینه فیزیکی باشد، احتمال آن کم است.”

وی در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیت و نیازی برای دسترسی به آموزش پزشکی در کشور وجود دارد؟ اتفاقی که در کشورهایی مانند آمریکا در این زمینه می افتد، برگزاری یک دوره کوتاه و راهی برای نقشه برداری و حضور در بازدید مجازی است. وی ادامه داد: در شرایط فعلی این موضوع باید در برنامه آموزشی قرار گیرد و از همه مهمتر نهاد نظام پزشکی کشور باید متولی باشد و تنها پزشکانی که این مدرک را گذرانده اند با ارائه این مجاز به طبابت مجازی باشند. درجه.”

دور ماندن از جریان جهانی دوباره

از مهمترین مزایای پزشکی از راه دور می توان به کاهش هزینه ها، کاهش زمان انتظار، کاهش سفر، بهبود مشاوره و استفاده از رویکرد ثانویه، خدمات اجتماعی و غیره اشاره کرد. HIS اولین بار در دهه 1960 مورد استفاده قرار گرفت. HIS اولیه بسیار ساده بود و بیشتر برای مراقبت های اولیه استفاده می شد. با گذشت زمان اطلاعات بیشتری اضافه شد. اما از سال 1960 تا سال 2021 پیشرفت چندانی در این زمینه نداشته ایم و با این وجود باید تلاش کنیم تا مشکلات حوزه سلامت الکترونیک را حل کنیم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم