استخراج روغن از دانه های روغنی با روش های سنتی و مدرن

استخراج روغن از دانه های روغنی یکی از سودآورترین مشاغل در صنعت عطرسازی است. امروزه فروشگاه آتاری به منظور جلب رضایت مشتریان خود و تکمیل محصولات خود اقدام به تهیه دستگاه مناسب برای استخراج روغن از دانه های روغنی تازه و پرمصرف نموده است. اگر شما نیز به دنبال راهی برای تولید روغن های غنی و طبیعی از دانه های روغنی مانند آفتابگردان، کنجد و زیتون هستید، باید با روش های مختلف استخراج روغن آشنا شوید. در این مقاله روش سنتی استخراج روغن را ارائه می دهیم. برای آشنایی با این روش ها این مقاله را تا انتها بخوانید.

روش سنتی یکی از روش های استخراج روغن از دانه های روغنی است

در زمان های قدیم مردم از روش های سنتی استخراج روغن از دانه های روغنی استفاده می کردند. هنوز هم در بسیاری از روستاها استفاده می شود. در روش سنتی، دانه‌های روغنی به صورت دستی آسیاب شده و در ماشین‌های روغن‌گیری مکانیکی وارد فرآیند تولید روغن می‌شوند. این دستگاه ها بهترین راه برای استخراج نفت در روستاهای در حال توسعه محسوب می شوند. برای تهیه عطاری اکثر صاحبان مشاغل با خرید دستگاه روغن گیری مناسب برای فروش خود اقدام به فروش روغن های گیاهی طبیعی نیز می کنند. البته راندمان استفاده از روش سنتی بسیار پایین است و مشکلات تحولی عظیمی را ایجاد می کند. به همین دلیل از این روش فقط در مقیاس کوچک استفاده می شود.

روش پرس گرم استخراج روغن از دانه های روغنی با حلال

روش دوم استخراج روغن از دانه های روغنی روش پرس گرم است. در این روش از حلال ها و آنزیم ها برای تولید روغن استفاده می شود. در استخراج روغن از دانه های روغنی، بسته به نوع ماده، از آنزیم های خاصی برای شکستن بافت دانه های روغنی و در نتیجه آزادسازی روغن از بافت ها استفاده می شود. تا قبل از اختراع دستگاه پرس سرد، از روش استخراج با حلال برای تولید و فروش انواع روغن های گیاهی استفاده می شد. در این روش از یک حلال برای جداسازی روغن از بافت دانه در شرایط دمای بالا استفاده می شود. به دلیل دمای زیاد مورد نیاز در پرس گرم، امکان سوختن روغن افزایش می یابد و ویتامین های موجود در دانه های روغنی کاهش می یابد.

پرس سرد جدیدترین روش استخراج روغن از دانه های روغنی است

در سال 1373 صنعت استخراج روغن دانه های روغنی جهان تحول بزرگی را تجربه کرد. در این سال دستگاه پرس سرد توسط شرکت پرس سرد ایران اختراع و به ثبت رسید. با کمک این دستگاه برای تولید و توزیع روغن خوراکی به روش پرس گرم نیازی به سرمایه بالا نیست. با استفاده از فناوری پرس سرد می توان از هر دانه روغنی بدون امکان سوختن و حفظ ویتامین ها روغن مرغوب تولید کرد. این دستگاه ها را می توان با توجه به مصرف هر فروشگاه تولیدی و عطری تهیه کرد. برای ارائه بهترین دستگاه با توجه به سایز و سرمایه اولیه کافیست با کارشناسان فروش دستگاه پرس سرد ایران تماس بگیرید.

انواع رایج دانه های روغنی در عطرسازی

در ایران بیش از 95 درصد نفت مصرف شده وارداتی است. به دلیل تولید کم و تقاضای زیاد، زمینه تولید روغن نباتی و امکان تولید آن بسیار سودآور است. برای ورود به این حرفه باید با دانه های روغنی پرکاربرد و خواص آنها آشنا باشید. در زیر چهار دانه روغنی رایج در ایران را معرفی می کنیم.

1- دانه های کنجد یکی از معروف ترین دانه های روغنی است. از این دانه ها به صورت خام، آسیاب شده و روغن استفاده می شود. خوردن کنجد کلسترول بد خون را کاهش می دهد. به همین دلیل مصرف آن به افراد مستعد بیماری قلبی توصیه می شود.

2- زیتون همچنین یکی دیگر از دانه های روغنی رایج است که به صورت خام نیز استفاده می شود. روغن زیتون سرشار از ویتامین ها و اسیدهای چرب ضروری است که شما را از بیماری قلبی در امان نگه می دارد. روغن زیتون را می توان با پرس سرد بدون از دست دادن کیفیت تولید کرد.

3- گل آفتابگردان یا تخمه آفتابگردان از جمله دانه های روغنی است که در غذاهای آجیلی نیز یافت می شود. روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین D و A است که بهترین جایگزین برای روغن حیوانی برای سرخ کردن و پخت و پز است.

۴- کلزا گیاهی است که از دانه های آن برای تولید روغن استفاده می شود. خواص روغن کلزا در طب سنتی بسیار گسترده است. این روغن برای بهبود رطوبت پوست، تامین کننده اسیدهای چرب ضروری بدن و منبع امگا 3 در نظر گرفته می شود.

استخراج روغن از دانه های روغنی با روش های سنتی و مدرن

استخراج روغن مرغوب با دستگاه پرس سرد ایرانی. اولین دستگاه پرس سرد در ایران

در این مقاله روش های مختلف استخراج روغن از دانه های روغنی را معرفی کرده ایم. روش سنتی، پرس سرد و پرس گرم از انواع روش های تولید روغن از دانه های گیاهی است. هر دو روش پرس گرم و روش سنتی دارای محدودیت هایی هستند. به عنوان مثال تولید روغن فله به روش سنتی و دستی امکان پذیر نیست. در روش پرس گرم به دلیل استفاده از دستگاه ها و آنزیم ها یا حلال های مخصوص برای تولید روغن به سرمایه زیادی نیاز خواهید داشت.

ویترین مارکت فروشگاه اینترنتی شرکت پرس سرد ایران این امکان را برای متقاضیان و علاقه مندان به این فعالیت جهت راه اندازی کارگاه استخراج روغن و عطاری در هر اندازه و ابعادی جهت مشاوره و همکاری فراهم کرد. دستگاه و تجهیزات روغن گیری را می توانید به صورت مستقیم از شرکت پرس سرد ایرانیان با گارانتی خریداری نمایید. برای این کار به سایت vitrinemarket.com وارد شوید یا با شماره 02122953584 تماس بگیرید تا کارشناسان ویترین مارکت ما را راهنمایی کنند.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما