استرالیا: تصمیمی پیشگام برای ایجاد مسیری برای عدالت اقلیمی در جزایر تنگه تورس

این کمیسیون پس از بررسی شکایت مشترک هشت شهروند استرالیایی و شش تن از فرزندان آنها – همگی بومیان بوگو، بوروما، واربور و ماسیج، چهار جزیره کوچک و کم ارتفاع در منطقه تنگه تورس این کشور، تصمیم اساسی خود را اتخاذ کرد.

ساکنان جزیره ادعا کردند که حقوق آنها نقض شده است زیرا استرالیا با بهبود دیواره های دریایی در جزایر و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، از جمله اقدامات ضروری، نتوانست خود را با تغییرات آب و هوایی سازگار کند.

“این هست این تصمیم نشان دهنده یک تحول مهم است هلن تیگروجا، عضو کمیسیون، گفت: «از آنجایی که کمیسیون مسیری را برای ادعای افراد ایجاد کرده است، سیستم‌های ملی در انجام اقدامات مناسب برای محافظت از آسیب‌پذیرترین افراد در برابر تأثیرات منفی تغییرات اقلیمی بر برخورداری از حقوق بشر شکست خورده‌اند».


جزیره Macej در تنگه تورس

© 350 استرالیا

جزیره Macej در تنگه تورس

آسیب فرهنگی

ساکنان جزیره در شکایت خود مدعی شدند که تغییرات در الگوهای آب و هوایی پیامدهای مستقیم و زیانباری برای معیشت سنتی، فرهنگ و شیوه زندگی آنها داشته است.

آنها به این کمیته اشاره کردند که سیل های شدید ناشی از موج جزر و مدی در سال های اخیر، گورستان خانواده ها را ویران کرده و بقایای انسانی را در سراسر جزایر آنها پراکنده کرده است و معتقدند که حفظ قبرستان اجدادی و بازدید و ارتباط با اقوام متوفی هسته اصلی آنهاست. فرهنگ.

علاوه بر این، مهم‌ترین مراسم‌ها، مانند مراسم بلوغ و تشرف، تنها در صورتی معنادار هستند که در قلمرو اصلی جامعه برگزار شوند.

فرسایش زمین

ساکنان جزیره استدلال می کردند که تغییرات آب و هوا باعث باران های سیل آسا و طوفان شده و زمین ها و درختان را تخریب می کند.

این به نوبه خود میزان غذای موجود از شکار و کشاورزی سنتی را کاهش داده است.

به عنوان مثال، در جزیره Massig، افزایش سطح دریا باعث شد که آب نمک به داخل خاک نفوذ کند و درختان نارگیل را بیمار کند، و بعدا میوه‌ها را از بین برد – بخش مهمی از رژیم غذایی سنتی جزیره‌نشینان.

شکست دولت

با توجه به ارتباط معنوی نزدیک جزیره نشینان با سرزمین های سنتی و وابستگی یکپارچگی فرهنگی آنها به سلامت اکوسیستم های اطراف، کمیسیون دریافت که عدم اتخاذ تدابیر مناسب و به موقع استرالیا برای محافظت از ساکنان جزیره در برابر تغییرات آب و هوایی، حقوق آنها را نقض می کند. لذت بردن فرهنگ خود و رهایی از دخالت خودسرانه در زندگی خصوصی، خانواده و خانه خود.

خانم تیگروجا اظهار داشت که “کشورهایی که از افراد تحت صلاحیت خود در برابر اثرات نامطلوب تغییرات آب و هوایی محافظت نمی کنند، ممکن است حقوق بشر آنها را طبق قوانین بین المللی نقض کنند.”

در همین قطعنامه، کمیسیون همچنین خاطرنشان کرد که با وجود مجموعه اقدامات استرالیا – مانند دیواره های دریایی جدید برای این چهار جزیره تا سال آینده – اقدامات مناسب و به موقع اضافی برای جلوگیری از تلفات احتمالی مورد نیاز است.


طوفان در جزیره Maceij در تنگه تورس فوران کرد

© 350 استرالیا

طوفان در جزیره Maceij در تنگه تورس فوران کرد

درمان ها

کمیته بر اساس این میثاق تصمیم گرفت که برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی، که در غیر این صورت ممکن است نقض حق زندگی باشد، به تلاش های ملی و بین المللی شدید نیاز است.

برای اصلاح وضعیت، اعضا از استرالیا درخواست کردند جبران خسارات وارده به ساکنان بومی جزیرهو برای ارزیابی نیازهای آنها و اتخاذ تدابیری برای تضمین بیشتر زندگی امن جوامع در جزایر خود، با جوامع خود رایزنی های معناداری انجام دهند.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما