اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی بر سر آتش بس در غزه توافق کردند

صادر شده در:

اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطین اواخر یکشنبه شب آتش بس را اعلام کردند و این امیدها را برای پایان دادن به جدی ترین تنش در مرز غزه در بیش از یک سال گذشته افزایش داد.

نیروهای اسرائیلی در آخر هفته اهداف فلسطینی ها را بمباران کردند و حملات موشکی را به شهرهای آنها انجام دادند، که تا حد زیادی با شروع آتش بس در ساعت 23:30 (20:30 به وقت گرینویچ) کاهش یافت.

این در دو بیانیه جداگانه توسط جهاد اسلامی و سپس اسرائیل اعلام شد و از مصر به خاطر میانجیگری در آتش بس تشکر کرد.

این درگیری‌های سه روزه، پیش‌آزمون‌های جنگ‌های قبلی غزه را تکرار کرد، اگرچه نسبتاً مهار شد، زیرا حماس، گروه اسلام‌گرای حاکم بر نوار غزه، که قدرت بیشتری نسبت به جهاد اسلامی مورد حمایت ایران دارد، تاکنون زنده مانده است.

مقامات غزه اعلام کردند که تاکنون 44 فلسطینی کشته شده اند که حدود نیمی از آنها غیرنظامی از جمله کودکان هستند. این موشک ها بخش اعظم جنوب اسرائیل را تهدید می کرد و ساکنان شهرهایی از جمله تل آویو و اشکلون را به پناهگاه های بمباران فرستاد.

اسرائیل روز جمعه حملات پیشگیرانه ای را علیه آنچه که انتظار می رفت یک حمله جهاد اسلامی با هدف انتقام گرفتن از دستگیری بسام السعدی رهبر این گروه در کرانه باختری اشغالی باشد، انجام داد.

در پاسخ، جهاد اسلامی صدها موشک به سمت اسرائیل پرتاب کرد. در یک کنفرانس مطبوعاتی در تهران، زیاد النخاله، رهبر این گروه گفت که قاهره برای آزادی السعدی “کار خواهد کرد”. مقامات اسرائیلی و مصری بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.


جهاد اسلامی روز یکشنبه در اقدامی تلافی جویانه برای کشته شدن فرمانده خود در جنوب غزه توسط اسرائیل – دومین افسر بزرگی که اسرائیل در نبردها از دست داده است – محدوده تیراندازی خود را به سمت اورشلیم گسترش داد.

اسرائیل گفت موشک های رهگیر گنبد آهنین این موشک ها را در غرب شهر ساقط کردند. ارتش گفت که سایرین شکست خوردند و باعث کشته شدن تعدادی در غزه شدند، در حالی که حماس گفت که همه تلفات فلسطینی ها ناشی از حملات اسرائیل بوده است.

مضطرب از موج دیگری از خونریزی – پس از شروع جنگ در سال های 2008-09، 2012، 2014 و سال گذشته- فلسطینی ها برای نجات اموال خود، آوار خانه ها را می تراوندند.

“چه کسی جنگ می خواهد؟ هیچ کس.” “چشم در برابر چشم.”

(رویترز)

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما