اسپانیا: به گفته کارشناسان سازمان ملل، نقض حقوق سیاسی رهبران سابق پارلمان کاتالونیا

یافته های هیئت کارشناسان مستقل حقوق بشر بود منتشر شده پس از بررسی شکایتی که توسط اوریول یونکراس و وس، معاون سابق رئیس جمهور کاتالونیا و سه وزیر سابق، رائول روموا و روئدا، جوزپ رول و آندرئو و جوردی تورول و نگری ارائه شده بود.

را چهار تن از رهبران سابق جدایی طلب کاتالونیا قبل از اینکه متهم شوند از خدمات دولتی برکنار شدند در مورد تلاش منطقه برای استقلال در سال 2017 و محاکمه به جرم شورش.

استقلال کاتالونیا

پارلمان کاتالونیا قانونی را تصویب کرد که اجازه برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا را در سپتامبر 2017 می دهد. با وجود دستور تعلیق دادگاه قانون اساسی و مداخله پلیس، همه پرسی در 1 اکتبر ادامه یافت.

در اواسط اکتبر، دادگاه قانون اساسی اسپانیا حکم داد که این قانون و همه پرسی خلاف قانون اساسی و بی اعتبار است.

با این حال پارلمان کاتالونیا اعلام استقلال کرد و بلافاصله منحل شد توسط دولت اسپانیا

“جنایت شورش”

این گروه از کارشناسان گفتند که آقای جونکراس و سه وزیر به همراه سایر مقامات به جرم شورش محاکمه شده اند که شامل دعوت به قیام خشونت آمیز علیه نظم قانون اساسی است.

هلن تیگروجا، عضو کمیسیون، گفت: «کمیسیون گام مهمی در حصول اطمینان از این برداشت که تدابیر در برابر محدودیت‌های حقوق سیاسی باید با جدیت بیشتری اعمال شود، در صورتی که چنین محدودیت‌هایی قبل از محکومیت برای یک جرم اتفاق افتاده باشد، نه بعد از آن.

کمیته با اشاره به اینکه چهار شاکی از مردم خواستند که کاملاً صلح آمیز باشند، کمیته دریافت که تصمیم برای متهم کردن آنها به جرم شورش، که منجر به تعلیق خودکار آنها قبل از محکومیت شد، غیرمنتظره بود و بنابراین مبتنی بر دلایل منطقی نبود. و شایستگی های مندرج در قانون.

تعلیق

قانون آیین دادرسی کیفری اجازه تعلیق مقامات را نمی دهد مگر اینکه متهم به طغیان باشند. با این حال، این کمیته در جولای 2018 تعلیق خود را از سمت های خود به عنوان اعضای پارلمان تکرار کرد.

این چهار نماینده سابق مجلس در حالی که در بازداشت پیش از محاکمه بودند، پرونده خود را به کمیته کارشناسان مستقل منصوب سازمان ملل بردند و مدعی شدند که تعلیق آنها از وظایف عمومی قبل از هر گونه محکومیت، نقض حقوق سیاسی آنها بر اساس ماده 25 قانون مجازات است. . میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی.

در اکتبر 2019، این چهار نفر به اتهام فتنه، جنایتی که شامل عنصر خشونت در مقابل شورش نیست، محکوم شدند و تعلیق آنها لغو شد.

تصمیم به تعلیق مقامات منتخب باید بر اساس قوانین روشن و قابل پیش بینی باشد که زمینه های معقول و عینی را برای محدود کردن حقوق سیاسی فراهم می کند و باید بر اساس ارزیابی فردی اعمال شود. چنین رویکرد و تضمینی بهترین راه برای تضمین احترام به نهادها و تقویت حاکمیت قانون در یک جامعه دموکراتیک است.»

بستگی ندارد کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل توسط سازمان ملل متحدشورای حقوق بشر، مستقر در ژنو.

راy آنها به صورت فردی کار می کنند و کارمند سازمان ملل نیستند و برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما