اصلی: ما منتظر سرمایه گذاری خارجی ها نبودیم

رئیس جمهور گفت: در سال های اخیر سرمایه گذاری در زیرساخت های اساسی کشور آنطور که باید انجام نشده است اما در دولت مردم منتظر بیگانگان نبودیم و به زودی مردم شاهد نتایج امیدوارکننده و غرورآفرین خواهند بود. این سرمایه گذاری ها

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امروز سه‌شنبه در مراسم امضای «تفاهم‌نامه توسعه یکپارچه میدان مشترک آزادگان» بین شرکت ملی نفت ایران، بانک‌ها و شرکت‌های اکتشاف و تولید، جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری شد. در زمینه رونق تولید و اشتغالزایی. آن را یکی از مهمترین نیازهای امروز دولت دانستم و گفت: یکی از اهداف و دلایل اجرای اصلاحات اقتصادی، فراهم آوردن زمینه جذب سرمایه در عرصه تولید است.

رئیس جمهور دستیابی به هدف رشد اقتصادی 8 درصدی را منوط به افزایش سرمایه گذاری دانست و افزود: کاری که امروز انجام می شود حاصل پیوستن شرکت های بزرگ اقتصادی به عنوان موتورهای اقتصاد برای اجرای توسعه یکپارچه است. طرح مشترک میدان نفتی آزادگان اولین گام در راه اندازی میادین جذب سرمایه در مسیر تولید و رشد اقتصادی است.

رئیسی ظهور بانک ها را گام دوم در این گام دانست و گفت: اقتصاددانان معتقدند که ایجاد نقدینگی زمانی جای نگرانی دارد که به سمت تولید هدایت نشود، اما اگر از افزایش نقدینگی در جهت ارتقا و تقویت پایه های تولید استفاده شود. نگرانی ایجاد نخواهد کرد.

رئیس جمهور یکی از مهمترین بخش های جذب سرمایه گذاری و رونق تولید را حوزه نفت و پتروشیمی معرفی و توضیح داد: آنچه امروز اتفاق افتاد امضای تفاهم نامه بین بانک ها و شرکت های بزرگ اقتصادی و فنی برای اجرای یک بخش بزرگ است. یک پروژه نفتی، علاوه بر تامین منابع لازم برای اجرای پروژه، بوگور نمونه ای از بسیج قدرت داخلی است و زمینه را برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران خصوصی و افراد برای مشارکت در چنین پروژه های بزرگی فراهم می کند.

رئیسی با تاکید بر اینکه ارتقای بهره وری باید در کنار جذب سرمایه مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره وری موجب رشد اقتصادی می شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید انعقاد این تفاهم نامه را برای هم افزایی منابع و توان داخلی به فال نیک گرفت، گفت: وقتی بانک های بزرگی که مورد اعتماد مردم هستند در اجرای این گونه طرح ها پای کار بیایند، اعتماد مردم نیز به آن اعتماد می شود. و از آنجایی که بخش خصوصی در این گونه طرح ها به دست می آید، سرمایه های کوچک و کلان در حال گردش در جامعه نیز جذب این پروژه ها در مسیر توسعه پایدار کشور می شوند.

رئیسی اجرای چنین طرح هایی را نمونه ای از تلاش برای تحقق شعار سال «تولید، اشتغال و دانش» دانست و افزود: جذب سرمایه ها و منابع کلان به بانک ها و شرکت های بزرگ اقتصادی برای توسعه و پیشرفت موسسه. کشور مایه اطمینان مردم و مایوس کننده دشمنان است.

رئیس جمهور گفت: در سال های اخیر سرمایه گذاری در زیرساخت های اساسی کشور اعم از راه آهن، برق و امثال آن به ویژه نفت و انرژی آنطور که باید انجام نشده است، اما در دولت مردمی منتظر نبودیم. بنابراین، مردم خارجی نتایج امیدوارکننده و غرورآفرین این سرمایه گذاری ها را دیده اند و به زودی خواهند دید.

جواد اوجی وزیر نفت نیز در این مراسم به اهمیت سرمایه گذاری در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: یکی از اولین اقدامات وزارت نفت در دولت مردمی تدوین برنامه سرمایه گذاری بر اساس آن است. . تصمیم گرفته شد که حداقل 160 میلیارد دلار سرمایه گذاری در 8 سال مورد نیاز باشد. ما صنعت نفت داریم.

وزیر نفت همچنین با اشاره به برگزاری جلسات متعددی برای اولویت بندی سرمایه گذاری در صنعت نفت، از مدیریت معاون اول رئیس جمهور در این زمینه قدردانی کرد و افزود: پیشنهاد سرمایه گلوگاه توسعه نفت بود. صنعت و با دستور رئیس جمهور و تلاش های مخبر توانستیم هلدینگ ها را ارتقا دهیم. و شرکت های بزرگ اقتصادی را در کنار بانک ها وارد میدان کنیم تا با اتکا به اعتبار آنها بستری برای جذب سرمایه افراد باشند و بخش خصوصی نیز در این پروژه ها فراهم شود.

اوجی گفت: در گام اول 5 پروژه بزرگ پیش بینی شده است که هر هفته یکی از آنها اجرا می شود.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما