اصول اساسی سازمان ملل در معرض تهدید است | CNNCNN

نظام بین الملل مندرج در سازمان ملل در حال فروپاشی است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در افتتاحیه مناظره عمومی سالانه روز سه‌شنبه گفت: «دنیای ما دچار مشکل بزرگی است».

سازمان ملل به ندرت به اهداف عالی خود عمل کرده است. اما به سختی می توان زمانی را به خاطر آورد که اصول اصلی آن یعنی ایجاد راه حل های مشترک برای صلح، حمایت از حقوق بشر و تقویت قوانین بین المللی مورد تهدید قرار گرفته باشد.

روسیه، یکی از کشورهای عضو، با حمله به اوکراین، منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشت. نه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و نه شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین علاقه‌ای به شرکت در نشست رهبران در سیب بزرگ ندارند – اگرچه آنها هفته گذشته جداگانه ملاقات کردند. سیل‌های اخیر در پاکستان نشان می‌دهد که تلاش‌های سازمان ملل برای میانجی‌گری معاملات برای کاهش انتشار کربن برای برخی از کشورها به تاخیر افتاده است.

روزی روزگاری، سازمان ملل در زمان جنگ، جولانگاه دیپلماسی بود. اما آن روزهایی که پکن و مسکو در شورای امنیت برای جلوگیری از تلاش‌های میانجی‌گری در مناطقی مانند سوریه و اوکراین حق وتو دارند، گذشته است. روسیه پس از تهاجم خود در اوایل سال جاری، جلسات شورا را به تئاتر پوچ تبدیل کرد.

گوترش در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک سخنرانی می کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، هنگامی که روز چهارشنبه از جهان خواست در برابر “تجاوز آشکار” مسکو بایستد، خط صراحت را گسترش خواهد داد. هشدارهای بایدن مبنی بر اینکه جهان در حال تقسیم شدن به دوئل بین ظالم و دموکرات است به پول نگاه کنید.

البته منتقدان آمریکا خاطرنشان می کنند که این کشور اغلب به نظر می رسد که اصول خود سازمان ملل متحد را نقض کرده است، مثلاً با جنگ های ویتنام و عراق. و هرگونه بازگشت به قدرت توسط رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ، که دیپلماسی آمریکایی را با منحرف کردن حواس متحدان غربی و سرکوب مستبدان وارونه کرد، می تواند تلاش های بایدن برای نجات قوانین بین المللی را محکوم کند.

همه اینها لحن بسیار تاریک سخنرانی دبیرکل را توضیح می دهد، زیرا او ابراز تاسف کرد که “هیچ همکاری، گفتگو و راه حل جمعی برای مشکلات وجود نداشت” و هشدار داد: “حقیقت این است که ما در جهانی زندگی می کنیم که منطق گفت‌وگو و همکاری تنها راه پیشرفت است.»

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما