اطلس ثروتمندان جهان

آخرین گزارش کردیت سوئیس در مورد توزیع ثروت در جهان نشان می دهد که آمریکای شمالی ثروتمندترین منطقه در جهان است در حالی که آفریقا فقیرترین منطقه است. چین بالاترین نسبت جمعیت با درآمد متوسط ​​را دارد و هند در میان فقیرترین کشورها قرار دارد. تخمین زده می شود که حدود 4 میلیون ایرانی بیش از 100000 دلار ثروت دارند.

به گزارش ورلد اکونومی، کردیت سوئیس یک موسسه مالی اعتباری است که از سال 2000 به بررسی ثروت خانواده و افراد در سراسر جهان پرداخته است و ویرایش سیزدهم گزارش آن منتشر شده است. طبق ادعای وی و تایید بسیاری از منابع خبری، این گزارش تنها آماری را در اختیار جهان قرار می دهد. تخمین ثروت مردم که مفهومی پیچیده تر از درآمد خالص سرانه است، از تقسیم درآمد خالص یک واحد جغرافیایی بر جمعیت آن به دست نمی آید، بلکه جنبه های مختلفی از توزیع ثروت در بین مردم جهان با تقسیم بندی های مختلف را شامل می شود. .

اطلاعات کلی در این گزارش آنچه را که ما در مورد جهان به طور کلی می دانیم تایید می کند. در سال 2021، آمریکای شمالی ثروتمندترین قاره جهان و آفریقا فقیرترین مکان روی کره زمین است. همانطور که به طور کلی می دانیم بخش زیادی از ثروت جهان در دست همسر اول است و در این عشر بیشتر ثروت در دست یک درصد است.

اما پیچیدگی این آمار به تدریج در این گزارش آشکار می شود. به عنوان مثال، در آمریکای شمالی، نزدیک به نیمی از جمعیت بیش از 100000 دلار ثروت دارند و جمعیت فقیر آن، یعنی جمعیتی با ثروت کمتر از 10،000 دلار، در مقایسه با اروپا کمتر است. بر اساس آمار این گزارش، 22 درصد از جمعیت آمریکای شمالی دارای ثروت زیر 10 هزار دلار و 32 درصد در اروپا هستند. جمعیت جهان زیر 10000 دلار در چین کمتر از آمریکای شمالی است و 18 درصد از جمعیت چین را تشکیل می دهد.

این آمار را می توان به صورت زیر تفسیر کرد؛ برخلاف تصور عمومی، توزیع عادلانه تری از ثروت در کشوری مانند ایالات متحده وجود دارد. این تعبیر با در نظر نگرفتن تقسیمات جغرافیایی که توزیع ثروت در آنها همچنان ناعادلانه است و با توجه به توزیع ثروت تنها در یک واحد جغرافیایی، دارای ثروت بسیار کمتری نسبت به آمریکای شمالی هستند، صحیح است. اگرچه این تعبیر تا حدی ریشه در تفسیر خود ما از عدالت – که همیشه یک مفهوم خصوصی است – دارد.

همچنین بر اساس یافته‌های این گزارش، اکثریت جمعیت با ثروت بالاتر از میانگین جهانی امروز در چین زندگی می‌کنند. طبق آمار موجود در این گزارش، 44 درصد از افرادی که در اعشار هفتم تا نهم در سطح جهان قرار دارند، امروز در چین زندگی می کنند.

در مورد ایران نیز آمارهایی وجود دارد که تصورات عمومی را تایید می کند، مانند اینکه افراد ثروتمند زیادی در آنجا زندگی می کنند. در میان کشورهای منتخب مورد تحلیل در این گزارش، ایران از نظر تعداد افراد ثروتمند در رتبه بیستم جهان قرار دارد. این گزارش می نویسد نزدیک به 4 میلیون نفر در ایران بیش از 100 هزار دلار ثروت دارند و 147 هزار نفر میلیونر واقعی در مقیاس جهانی هستند، یعنی افرادی با ثروت بیش از یک میلیون دلار.

اما آمار سوء تفاهم عمومی این گزارش می گوید: ایران به طور کلی ملت ثروتمندی است. طبق آمار Credit Switzerland بر اساس کل تولید که به ازای هر بزرگسال تقریباً 25 هزار دلار است و بر اساس کل ثروت که در سال 2021 رقم بالاتری معادل 39 هزار دلار برای هر بزرگسال گزارش شده است، ایران، به طور کلی و در سطح جهانی، کشوری در گروه کشورهای با درآمد متوسط ​​بالا قرار دارد.

گزارش کردیت سوئیس، در مورد ثروتمندترین افراد جهان که همیشه در اخبار هستند – به عنوان مثال لیست محبوب مجله فوربس – نوشته است که به دست آوردن شماره آنها بسیار دشوار است، اما بر اساس تحلیل او، مهم نیست که چقدر و چه ثروتی داشته باشید. این افراد هستند. این افراد که ظاهراً پراکندگی آنها در بین همه ملل جهان است، اما شیوه زندگی آنها بسیار شبیه است: همه آنها از یک بازار مشترک برای رفاه استفاده می کنند و دارایی آنها به صورت سهام عادی شرکت های سهامی بین المللی است.

این شباهت رفتاری تا حدودی در سطح کلان نیز حفظ می شود، به این معنی که در حالی که دارایی های مردم در کشورهای توسعه یافته عمدتا دارایی های مالی است، رفتار جوامع نسبتا فقیر مانند هند متفاوت است و بیش از سه چهارم دارایی هاست. مردم این کشورها دارایی های سرمایه ای هستند.

توزیع جهانی ثروت

در مقدمه این گزارش آمده است؛ هیچ کشوری در جهان منبع اطلاعات جامعی در مورد ثروت شخصی ندارد و بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​شواهد مستقیم بسیار کمی از هر نوع ارائه می دهند، با این حال، تعداد رو به رشدی از کشورها از جمله هند و چین و همچنین بسیاری از کشورهای کم درآمد کشورهای درآمدی و متوسط کشورهای پردرآمد دارای آمارهای مرتبط از منابع بسیاری هستند که با اهداف این گزارش همسو هستند. هدفی مبتنی بر محاسبه میزان و شکل ثروت فردی و خانوادگی در جهان. این گزارش بر روی 217 کشور خودمختار اقتصادی متمرکز است، یعنی اکثر کشورهای عضو سازمان ملل متحد و کشورهایی مانند هنگ کنگ که جمعیت آنها توسط سازمان ملل ثبت شده است و همچنین دارای آمار تولید ناخالص داخلی و نرخ ارز است.

ترکیب آمار برای نمونه های مختلف از همه کشورهای جهان، ویژگی های کلی توزیع جهانی ثروت را نشان می دهد. بر اساس این آمار، دارایی های 8360 دلاری در پایان سال 2021 برای اینکه فردی یکی از ثروتمندترین نیمی از جمعیت جهان باشد کافی است، اما برای قرار گرفتن در بین 10 درصد ثروتمندترین افراد جهان باید دارایی معادل 138346 دلار داشته باشید. و برای اینکه در بین 1% ثروتمند جهان قرار بگیرید، باید 1. 146685 دلار ثروت داشته باشید.

بر اساس این گزارش، نیمی از جمعیت جهان تنها یک درصد از ثروت جهان را در اختیار دارند. در مقابل، 10 درصد از ثروتمندترین افراد جهان 82 درصد از ثروت جهان را در اختیار دارند. یک درصد از این دهم، 46 درصد از کل دارایی های جهان را در اختیار دارد. تجزیه و تحلیل مبتنی بر عشر و توزیع ثروت به تفکیک منطقه در جهان، ویژگی های جالب توزیع ثروت را نشان می دهد. از جمله، با توجه به جمعیت، چین نیمی از جمعیت طبقات بالاتر از میانگین ثروت جهانی را به خود اختصاص داده است. بر اساس این گزارش 44 درصد از دهمین هفتم تا نهم جهان چینی هستند. در مقابل، جمعیت هند در نیمه پایینی ثروت جهان حضور زیادی دارد. از هر 4 نفر در نیمه پایین هرم ثروت جهانی، 1 نفر هندی است.

تجزیه و تحلیل داده های این گزارش نشان می دهد که جمعیت آمریکای لاتین به طور مساوی در میان هرم ثروت جهان توزیع شده است. روند توزیع ثروت در منطقه آسیا و اقیانوسیه (به استثنای چین و هند) با الگوی عمومی توزیع ثروت در سطح جهانی مطابقت دارد.

اما بررسی این روند کلی حاکم بر منطقه آسیا و اقیانوسیه بیانگر نمونه های استثنایی و دوقطبی این منطقه نیست. از جمله، دو قطبی در این منطقه بین کشورهای ثروتمندی مانند هنگ کنگ، ژاپن و سنگاپور در برابر کشورهای کم درآمد مانند بنگلادش، اندونزی، پاکستان و ویتنام وجود دارد. در واقع نکته صحیح تر این است که با حذف کشورهای پردرآمد از کشورهای آسیا و اقیانوسیه، توزیع ثروت در این منطقه بیشتر شبیه به هند یعنی فقر عمومی است تا روند عمومی توزیع ثروت در جهان. .

جمعیت آفریقا حضور بسیار شدیدی در نیمه پایینی ثروت جهان دارد. نیمی از جمعیت آفریقا از نظر ثروت در یک دهم پایین جهان قرار دارند، در مقابل و در مقابل این قاره، قاره های آمریکای شمالی و اروپا قرار دارند که عمدتاً به نیمه بالاتر ثروت جهان تمایل دارند. این دو قاره در مجموع 52 درصد از جمعیت دهک برتر جهان را در خود جای داده اند که 72 درصد از جمعیت دهک دهم در این دو قاره زندگی می کنند.

زندگی و توزیع ثروتمندان جهان

جدای از فهرست ثروتمندترین افراد جهان که شامل تعداد کمی از افراد است که نام آنها بر روی زبان آنها می آید، اطلاعات بسیار مختصری در مورد افرادی که بین 5 تا 10 میلیون دلار ثروت دارند در دسترس است. جزئیات ثبت شده برای این افراد در بهترین حالت ناقص است و حساب ثروتمندترین ها که عموماً بر اساس میزان مالیات پرداخت شده توسط این افراد محاسبه می شود، با توجه به ماهیت پیچیده تر مفهوم ثروت و ثروت، کاملاً ناکافی است. دارایی، اما این گزارش بر اساس دو روش حسابی دیگر تهیه شده است، فهرست ثروتمندترین افراد جهان دقیقتر شده و این افراد را به دو دسته افراد با درآمد بالا و افراد با درآمد بسیار بالا تقسیم می کند.

در فهرست این افراد، افرادی از تمام کشورهای جهان در مراحل مختلف هرم سنی حضور دارند، اما در نهایت این افراد در مناطق و کشورهای خاص پراکنده‌تر هستند و آمریکای شمالی در رتبه اول و چین قرار دارند.

نکته جالب این است که با وجود پراکندگی جغرافیایی و سنی، شباهت های زیادی بین این افراد از نظر سبک زندگی وجود دارد. حتی زمانی که این افراد در دو نقطه مختلف جهان زندگی می کنند، از یک بازار مشترک جهانی برای تجمل استفاده می کنند و حتی زمانی که یکی کوچک و دیگری بزرگ است، برنامه مالی در نهایت یکسان است. یعنی شکل دارایی آنها یکسان است و تمرکز آن روی دارایی های مالی است. به طور خاص، این دارایی ها سهام شرکت های دولتی هستند که در بازارهای بین المللی معامله می شوند.

در دوره یک ساله منتهی به سال 2021، این گزارش تخمین می زند که 62.2 میلیون بزرگسال با درآمد فوق العاده بالا در جهان وجود دارد که دارایی آنها بین 1 تا 50 میلیون دلار است. اکثر این جمعیت، 1.54 میلیون نفر، دارایی بین 1 تا 5 میلیون دلار هستند. آمریکای شمالی محل سکونت اصلی این افراد است، بسیار بالاتر از اروپا که در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن منطقه آسیا و اقیانوسیه به استثنای چین و هند قرار دارند.

چین در حال حاضر 9.9 درصد از افراد با درآمد بسیار بالا را در خود جای داده است و تعداد کل این افراد در آمریکای لاتین، هند و آفریقا 3.4 درصد است. افراد با دارایی بیش از 50 میلیون دلار اکنون معادل 264180 نفر در جهان دارند. 53 درصد از این افراد در آمریکای شمالی زندگی می کنند و چین با 12 درصد افراد بسیار پردرآمد در رتبه دوم قرار دارد.

صورت اموال مردمان جهان

کشورها از نظر سطح و شکل دارایی ها تفاوت زیادی دارند. تفاوت های منطقه ای نیز وجود دارد. از آغاز این قرن در سال 2000، همه مناطق افزایش ثروت سرانه را تجربه کرده اند. اگر ثروت بر حسب ارزهای محلی محاسبه شود، این رشد مستمر و مستمر بوده است (به جز در دوران بحران مالی که همه کشورها به جز آمریکای لاتین دچار پسرفت شدند). اگر این رشد را بر اساس دلار محاسبه کنیم، این موضوع شکل دیگری به خود می گیرد. بین سال‌های 2000 و 2007، کاهش ارزش دلار باعث افزایش نرخ رشد دارایی‌ها در سایر مناطق شد، اما افزایش نرخ برابری دلار در سال‌های اخیر این روند را معکوس کرد. این نشان دهنده نتایج در جهت نابرابری ثروت در جهان بود. اگرچه سطح ثروت در اروپا و ایالات متحده همیشه بالاتر از سایر مناطق، به ویژه در آفریقا و هند بوده است، نابرابری‌های منطقه‌ای در سال‌های ابتدایی قرن رو به کاهش بوده است. آفریقا و هند، به ویژه چین، سهم خود را از تجارت جهانی بین سال‌های 2000 تا 2007 افزایش دادند و نویدبخش پتانسیل بلندمدت کاهش نابرابری منطقه‌ای جهانی شدند. سهم یک درصد و یک دهم برترین‌های جهان بین سال‌های 2000 و 2008 کاهش چشمگیری داشته است. به عنوان مثال، سهم دهک بالا از 48.3 درصد ثروت جهان در این سال ها به 42.6 درصد کاهش یافته است. پس از بحران مالی سال 2008، سهم 10 درصد برتر جهان اندکی کاهش یافت، اما سهم 1 درصد برتر جهان از سال 2016 افزایش یافته است.

اما در خصوص شکل دارایی ها، آمار این گزارش نشان می دهد؛ به طور میانگین بین‌المللی، دارایی‌های مالی ۵۴ درصد از خالص دارایی‌های جهانی را تشکیل می‌دهند، در حالی که دارایی‌های غیرمالی ۴۶ درصد از خالص دارایی‌ها را تشکیل می‌دهند و سطح بدهی و استقراض ۱۱ درصد از خالص دارایی‌ها است.

دارایی های مالی در کشورهای پردرآمد نسبتاً اهمیت بیشتری دارند. به عنوان مثال، آنها 70٪ از دارایی های خالص در آمریکای شمالی را تشکیل می دهند. در مناطق در حال توسعه، دارایی‌های غیر مالی اکثریت ثروت خانوار را تشکیل می‌دهند: 54 درصد از دارایی‌های خالص در آمریکای لاتین و 77 درصد از دارایی‌های خالص در هند، دارایی‌های غیر مالی هستند. همچنین یک رابطه سیستماتیک بین سطح توسعه و میزان استقراض خانواده بر حسب درصد خالص دارایی وجود دارد. این سهم برای آفریقا 7 درصد، برای هند 8 درصد و برای چین 11 درصد گزارش شده است، اما در آسیا و اقیانوسیه، اروپا و آمریکای شمالی 12 درصد بوده است.

توزیع عادلانه ثروت

توزیع ثروت در میان مناطق جهان کاملاً چشمگیر است. نزدیک به 90 درصد از بزرگسالان در آفریقا کمتر از 10000 دلار ثروت دارند و 75 درصد از بزرگسالان در هند نیز در همین طبقه بندی ثروت قرار دارند. این سطح از ثروت نشان دهنده 32 درصد از جمعیت اروپا و 22 درصد از جمعیت آمریکای شمالی است و تنها 18 درصد از جمعیت چین کمتر از 10000 دلار درآمد دارند. از سوی دیگر، 32 درصد از اروپایی ها و 49 درصد از آمریکایی های شمالی دارای ثروت بالای 100000 دلار هستند. این بدان معناست که سطح رفاه مردم در ایالات متحده بسیار بالا و سطح فقرا نسبتاً کم است و می توان این توزیع را منصفانه توصیف کرد. توزیع ثروت در آمریکای لاتین و منطقه آسیا-اقیانوسیه هر دو روندی مشابه با توزیع ثروت در کل جهان را نشان می‌دهد که به نوعی ناعادلانه است، مانند تمرکز ثروت در یک درصد بالای هرم جمعیت. و همچنین فقر عمومی. بر اساس این آمار، 65 درصد از جمعیت آمریکای لاتین و 63 درصد از جمعیت منطقه آسیا و اقیانوسیه کمتر از 10 هزار دلار درآمد دارند.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما