اعتراضات در مراسم تشییع جنازه یک ایرانی که پس از دستگیری پلیس اخلاق جان خود را از دست داد آغاز شد

صادر شده در:

تظاهرات روز شنبه در غرب ایران در مراسم تشییع جنازه زن جوانی که پس از بازداشت توسط پلیس اخلاق با اجرای قوانین سختگیرانه حجاب جان خود را از دست داد، آغاز شد و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود نشان می دهد که معترضان پس از تجمع در سقز، زادگاه محصی امینی، شعارهای ضد دولتی سر می دهند. آنها از شهرهای اطراف در اقلیم کردستان ایران آمده بودند تا به سوگ جوان 22 ساله ای بنشینند که روز جمعه در بیمارستانی در تهران درگذشت.

جمعیت در حالی که برخی از زنان روسری خود را از سر برداشتند، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند که اشاره ای به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بود. پلیس در حال شلیک گاز اشک آور دیده شد و در این ویدئو مردی با جراحت سر ظاهر شد که یکی از آنها شنیده می شود که می گوید علت آن شلیک پرنده بوده است. رویترز نتوانست صحت ویدیوها را تأیید کند.

این اعتراضات به مرکز استان سنندج کشیده شد و تا پاسی از شب ادامه داشت. ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که جمعیت شعار می دهند “سقز تنها نیست، سنندج او را حمایت می کند.” تظاهرکنندگان در میان صداهای متناوب تیراندازی در حال رویارویی با پلیس ضدشورش دیده شدند. دیگر ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد که جوانان در حال سوزاندن لاستیک‌ها و پرتاب سنگ به سوی پلیس ضدشورش با ابرهای گاز اشک‌آور هستند.

در ماه‌های اخیر، فعالان حقوق بشر از زنان خواسته‌اند که علناً نقاب را بردارند، ژستی که خطر دستگیری را به دلیل سرپیچی از قوانین پوشش اسلامی به همراه حاکمان تندرو کشور با «رفتار غیراخلاقی» سرکوب می‌کند.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی مواردی از اقدامات خشونت آمیز واحدهای پلیس اخلاق علیه زنانی را نشان می دهد که روسری خود را برداشته بودند.

تحقیق در مورد مرگ

مقامات تحقیقات در مورد مرگ امینی را آغاز کرده اند، اما یک پزشک روز شنبه گفت که نتایج آزمایشات پزشکی قانونی ممکن است تا سه هفته طول بکشد. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به تلویزیون دولتی گفت که هیچ گزارشی مبنی بر ضرب و شتم او وجود ندارد.

پلیس گفت امینی در حالی که منتظر بود با زنان دیگری که در کلانتری اخلاق نگهداری می شدند بیمار شد و ادعاهای موجود در شبکه های اجتماعی مبنی بر اینکه احتمالاً مورد ضرب و شتم قرار گرفته است را رد کرد. پلیس فیلم مدار بسته تلویزیونی را منتشر کرد که ظاهراً از روایت آنها از رویدادها پشتیبانی می کند. رویترز نتوانست صحت این ویدئو را که به نظر می رسد ویرایش شده است، تأیید کند.

پلیس پیشتر گفته بود امینی پس از انتقال به این مرکز “برای تحصیل” دچار حمله قلبی شده است. نزدیکان او ابتلای او به بیماری قلبی را تکذیب کردند.

چهره‌های سرشناس ورزشی و هنری با انتشار نظرات انتقادی در شبکه‌های اجتماعی درباره مرگ امینی، روز جمعه در میان حضور گسترده نیروهای ضدشورش در تهران دست به تظاهرات زدند.

در پست‌های رسانه‌های اجتماعی آمده است، مانند اعتراض‌های قبلی، به نظر می‌رسد که مقامات دسترسی به اینترنت تلفن همراه را در سقز و مناطق اطراف آن محدود کرده‌اند.

رصدخانه مسدودکننده اینترنت NetBlocks روز جمعه از یک “قطع بزرگ اینترنت” در تهران خبر داد و آن را به اعتراضات مرتبط دانست.

طبق قوانین اسلامی ایران که پس از انقلاب 1979 وضع شد، زنان موظفند موهای خود را بپوشانند و لباس های بلند و گشاد بپوشند تا شخصیت خود را پنهان کنند. متخلفان با توبیخ عمومی، جریمه نقدی و دستگیری مواجه هستند.

دهه‌ها پس از انقلاب، حاکمان روحانی هنوز برای اجرای قانون تلاش می‌کنند، بسیاری از زنان در هر سن و پیشینه‌ای که کت‌های تنگ تا ران‌ها و روسری‌های رنگ‌های روشن به تن دارند تا موهای زیادی نمایان شود.

(رویترز)

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما